W minionym miesiącu handel na warszawskim parkiecie przebiegał pod znakiem kontynuacji pozytywnego trendu. Największymi beneficjentami trwającej już kilka miesięcy fali zwyżek na warszawskiej giełdzie są nadal małe spółki.
Duża ekspozycja portfeli biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji na ten segment rynku sprawiła, że w lipcu udało im się wypracować wysokie stopy zwrotu.
Małe spółki na celowniku
Analizując propozycje na kolejny miesiąc, można zauważyć, że eksperci konsekwentnie stawiają na obiecujące spółki z szerokiego rynku akcji. Równocześnie w dalszym ciągu ograniczają ekspozycję na największe firmy, które stały się dla nich najmniej atrakcyjne – ich obecność w portfelach została ograniczona tylko do CCC. W ich miejsce pojawiły się za to będące wciąż na fali mniejsze spółki, głównie wywodzące się z sWIG80.
W gronie małych firm największe nadzieje eksperci wiążą z XTB – ta spółka znalazła się w trzech portfelach na sierpień. Broker jest jednym z największych beneficjentów nadzwyczajnej rynkowej zmienności wywołanej pandemią. Większa aktywność inwestorów oraz napływ nowych klientów przełożyły się na dużo wyższe wpływy. – Wyniki finansowe za I półrocze oceniamy jako bardzo dobre (inwestorzy mieli nierealistyczne oczekiwania co do sytuacji w II kwartale), a korektę po ich publikacji wykorzystujemy do nabycia akcji – argumentują eksperci BM BNP Paribas.
W dalszym ciągu są poszukiwane spółki, których sytuacja finansowa jest w mniejszym stopniu uzależniona od koniunktury gospodarczej lub będące beneficjentami szybko zmieniającego się otoczenia (wzrost znaczenia e-commerce, pracy zdalnej i rozrywki domowej). Dlatego silną reprezentację w portfelach mają spółki z szeroko rozumianej branży IT. Można w tym gronie znaleźć zarówno twórców i dystrybutorów gier (11 bit studios, Artifex Mundi, Gaming Factory, ten Square Games), producentów oprogramowania (Asseco SEE), twórców aplikacji (LiveChat), a także dystrybutorów sprzętu komputerowego (AB). Z uwagi na ich stabilną sytuację finansową dodatkowym argumentem jest atrakcyjna dywidenda, która w tym roku szczególnie zyskuje znaczenie.