Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.02.2025 07:51 Publikacja: 05.07.2022 21:00
Foto: parkiet.com
Jak dla rynku akcji zapowiada się II półrocze? Jest szansa na odbicie?
W naszej opinii rynek akcji ma za sobą dopiero pierwszą fazę bessy, a ta zwykle nie jest jeszcze tą najdynamiczniejszą. Podstawowa jej przyczyna, czyli inflacja i to nie tylko polska, ma się dobrze, a próby walki z nią w wykonaniu Fedu, EBC, nie mówiąc już o NBP, są co najwyżej łagodne. Co więcej, jej składowa w postaci galopady cen surowców energetycznych, wywołana głównie rosyjską agresją, nie będzie prawdopodobnie jeszcze tracić na znaczeniu, a wraz ze zbliżaniem się zimy wręcz będzie ponownie zyskiwać. Dodatkowo wysoka inflacja, z dużym prawdopodobieństwem, prędzej czy później osłabi sprzedaż detaliczną, która od roku podtrzymywała koniunkturę.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
W 2024 r. wskazania biur maklerskich przyniosły średnią stopę zwrotu o 12,6 pkt proc. wyższą niż zmiana WIG. Najjaśniej błyszczały spółki wytypowane przez BM Banku BNP i BM Banku Millennium. Na kogo teraz stawiają eksperci?
Zmienność na rynkach akcji rośnie. W niespokojnych czasach solidne spółki z potencjałem wypłaty dywidendy są na wagę złota. Eksperci z pięciu biur maklerskich wskazali swoich faworytów na końcówkę roku. Aż siedem przedsiębiorstw się powtarza. Są to: cyber_Folks, Kruk, LPP, Murapol, Pekao, PKO BP oraz XTB.
Indeksy w IV kwartale mogą nie błyszczeć, ale wciąż jest miejsce do zarobku – mówi Adam Zajler, ekspert BM Banku Millennium.
W drugim kwartale wskazania brokerów wygrały z szerokim rynkiem o 5 pkt proc. Na które firmy radzą postawić w najbliższych miesiącach? Wśród faworytów są cyber_Folks, Orlen, Pekao, Kruk , LPP i Vercom.
Nie widzimy jeszcze oznak huraoptymizmu, takich jak masowe napływy kapitału na GPW, do funduszy albo liczne IPO – mówi Michał Krajczewski, szef zespołu doradztwa inwestycyjnego BM BNP Paribas BP.
Wyceny na krajowym rynku nadal są niskie – mówi Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego Biura Maklerskiego BNP Paribas Bank Polska.
Luty może przynieść spadki na giełdach, głównie w Niemczech i Stanach Zjednoczonych. Lepsze perspektywy mają za to metale szlachetne, takie jak złoto, srebro czy też platyna – uważają eksperci, którzy typują skład naszych portfeli foreksowych.
W pierwszych tygodniach nowego roku doszło do powrotu kapitału na GPW i większość spółek zyskiwała. Jak na razie przewagę mają byki, ale początek lutego pokazuje, jak kruchą i jak wiele będzie zależało od interpretacji decyzji nowego amerykańskiego prezydenta.
W dobie marazmu na krajowym rynku akcji krajowi inwestorzy coraz chętniej patrzą na zagraniczne parkiety. W jakich spółkach eksperci analizy technicznej widzą największy potencjał?
Jesteśmy pozytywnie nastawieni do długoterminowego długu amerykańskiego – mówi Marcin Ciesielski, członek zarządu Ceres Dom Inwestycyjny. Według niego w tym roku w USA dojdzie do dwóch bądź trzech obniżek stóp procentowych.
Po zachowaniu amerykańskiego rynku akcji w ostatnich dniach widać, że nerwowość wśród inwestorów rośnie. Mimo to rentowności obligacji skarbowych pozostają wysoko. Część ekspertów nazywa to anomalią, jednak nie wszyscy. Ci drudzy pozostają przy akcjach.
Mimo zmiennych nastrojów na krajowym rynku akcji najbardziej zyskowne portfele typujących ekspertów przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu w całym 2024 roku. Na które spółki postawili w styczniu?
– Otoczenie makro i niepewna sytuacja geopolityczna na świecie nie sprzyjają odbiciu na krajowym rynku akcji – uważa Maciej Bobrowski, dyrektor wydziału analiz BM BDM.
W 2024 r. wskazania biur maklerskich przyniosły średnią stopę zwrotu o 12,6 pkt proc. wyższą niż zmiana WIG. Najjaśniej błyszczały spółki wytypowane przez BM Banku BNP i BM Banku Millennium. Na kogo teraz stawiają eksperci?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas