Ruszyła kampania „Bezpieczna transakcja”. Darmowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Jak chronić się przed nieświadomym wciągnięciem w wir karuzel VAT? Tego mali i średni przedsiębiorcy mogą się dowiedzieć dzięki nowej kampanii edukacyjnej Ministerstwa Finansów wspieranej przez partnerów społecznych i instytucje państwowe

Publikacja: 24.07.2018 21:15

Ruszyła kampania „Bezpieczna transakcja”. Darmowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Foto: 123rf

- Mikro, mali i średni przedsiębiorcy wypracowują ponad 70 proc. PKB i zatrudniają ponad 60 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Są kołem zamachowym polskiej gospodarki i największym płatnikami do budżetu państwa. Ta armia przedsiębiorczych ludzi niekoniecznie jednak posiada wystarczające wsparcie w postaci doradztwa prawno-podatkowego, aby bezpiecznie prowadzić działalności gospodarczą i wypełniać obowiązki z tym związane – twierdzi Ministerstwo Finansów, które uruchomiło kampanię edukacyjną „Bezpieczna transakcja”.

Kampania wystartowała pod koniec czerwca. Dotyczy bezpieczeństwa obrotu gospodarczego i ma na celu wyjaśnić – „od ogółu do szczegółu” – mechanizmu wyłudzeń podatku VAT na przykładzie karuzel VAT-owskich oraz podnieść świadomości przedsiębiorców na temat tego, jak chronić się przed nieświadomym wciągnięciem w „karuzelowy wir”. Kampania jest skierowana w szczególności do mikro i małych przedsiębiorców, bo – jak twierdzi resort finansów - to przede wszystkim oni cierpią na deficyt wiedzy w tym obszarze.

Ministerstwo Finansów prowadzi kampanię wraz z Krajową Administracją Skarbową we współpracy z partnerami społecznymi i instytucjami państwowymi.

W sumie działania w ramach kampanii wspiera 15 instytucji.W tym 8 organizacji w roli partnerów (Business Centre Club, Lewiatan, Polska Izba Paliw Płynnych, Polska Izba Handlu, Polskie Towarzystwo Gospodarcze, Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji, Stowarzyszenie Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych (POLBISCO), ZIPSEE Cyfrowa Polska) oraz 7 w charakterze instytucji wspierających (Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, PARP, Krajowa Izba Gospodarcza, Związek Banków Polskich, ZUS, Krajowa Izba Doradców Podatkowych, Stowarzyszenie Księgowych w Polsce).

Elementem kampanii jest m.in. cykl edukacyjnych webinariów. Już w środę, środa 25 lipca 2018, odbędzie się pierwsze z nich pt. Mechanizm podzielonej płatności w praktyce.

Będzie je można śledzić na żywo od godz. 9.30 na kanale YT Ministerstwa Finansów: youtube.com/user/MinisterstwoFinansow/live. Na pytania odpowiedzą eksperci z MF oraz reprezentujący partnerów społecznych kampanii – BCC, Lewiatana, Związku Banków Polskich, Krajowej Izby Gospodarczej oraz ZIPSEE Cyfrowa Polska. Webinarium adresowane jest przede wszystkim do przedsiębiorców, którzy mogą stosować mechanizm podzielonej płatności (MPP) do płatności za towary lub usługi. Eksperci wyjaśnią czym jest MPP, na czym polega i kogo dotyczy, ale również zasady i skutki stosowania mechanizmu dla tych przedsiębiorców, którzy za jego pomocą otrzymują zapłatę.

Kampanii towarzyszy strona internetowa – www.bezpiecznatransakcja.mf.gov.pl. Znajdują się tu informacje dotyczące mechanizmów wyłudzania VAT, mechanizmu podzielonej płatności oraz okoliczności, na które przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę przy zawieraniu transakcji.

Podatki
Domański: Chciałbym, żeby kwota wolna od podatku PIT wzrosła przed końcem kadencji
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Podatki
Ile podatnicy tracą na mrożeniu kwoty wolnej
Podatki
Budżetowe wpływy z CIT dołują
Podatki
Niepokojący obraz. Firmy coraz mocniej przygniatane podatkami
Podatki
Podatek od zysków kapitałowych przerodził się w rynkowy tasiemiec
Podatki
Rozwiązania podatkowe kluczem do rozwoju rynku kapitałowego