Od 1 stycznia 2022 r. podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest w zależności od tego, jaki rodzaj pozarolniczej działalności prowadzi płatnik składek oraz od tego, jaką formę opodatkowania stosuje do przychodów z tej działalności.
Każda osoba prowadząca pozarolniczą działalność, która opłaca składki na własne ubezpieczenia, w 2023 r. po raz pierwszy ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Służy ono temu, aby ustalić składkę na ubezpieczenie zdrowotne za dany rok na podstawie przychodów/dochodów w nim osiągniętych. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 r. przedsiębiorcy muszą rozliczyć w 2023 r. Płatnicy będą składać takie rozliczenie po raz pierwszy.
Obowiązek dotyczy prowadzących działalność gospodarczą, którzy w ubiegłym roku podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu i byli opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową bądź ryczałtem ewidencjonowanym.
Analogicznie do podatku PIT: jeśli roczna składka jest wyższa niż suma miesięcznych, musimy dopłacić różnicę.
Jeżeli w wyniku rocznego rozliczenia okaże się, że składka na ubezpieczenie zdrowotne została opłacona w kwocie wyższej niż ustalona, będzie przysługiwał jej zwrot – chyba że mamy zaległości za składki lub nienależnie pobrane świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Jeśli z rozliczenia wyjdzie, że składka została opłacona w kwocie niższej niż ustalona – trzeba ją uregulować wraz ze składką za kwiecień 2023 r., czyli do 22 maja.