Pod koniec lutego 2022 r. celnicy pracujący na lotnisku pod Chartumem starali się dobrze wykonać swoją pracę. Ich uwagę przykuły dokumenty dotyczącego jednego z transportów lotniczych do Rosji. Zdumiało ich, że jako ładunek rosyjskiego samolotu transportowego wskazano ciastka. Tak się złożyło, że Sudan nigdy wcześniej nie był eksporterem tego typu produktów spożywczych. Celnicy uważnie przyjrzeli się więc ładunkowi. Pod stertą opakowań z ciastkami znaleźli drewniane skrzynie, w których znajdowało się złoto. Doliczyli się tony kruszcu. Chcieli ten transport skonfiskować i aresztować winnych kontrabandy, ale ktoś wysoko postawiony zadzwonił do nich i nakazał puścić transport.
Według CNN był to jeden z 16 znanych rosyjskich transportów ze złotem, które opuściły Sudan w ciągu 18 miesięcy. Śledzili je sudańscy urzędnicy antykorupcyjni. Ze zdobytych przez nich informacji wynikało, że samoloty wywożące złoto przylatywały zazwyczaj z rosyjskiej bazy w syryjskiej Latakii. Ciastka, za pomocą których kamuflowano transporty, pochodziły również z Rosji. W 2021 r. 28 ich ton podarował Sudańczykom Jewgienij Prigożyn, oligarcha kierujący tzw. Grupą Wagnera, czyli prywatnymi siłami najemników. Nalegał on, by 10 ton jego pomocy humanitarnej trafiło do bazy w Port Sudan, czyli miejsca, gdzie stacjonowali jego najemnicy. Chronili oni m.in. kopalnie złota należące do firmy Meroe Gold, stanowiącej część siatki Prigożyna.
Tak się akurat złożyło, że najemnicy z Grupy Wagnera szkolili i zbroili również Siły Szybkiego Wsparcia (RSF), czyli organizację paramilitarną gen. Mohammeda Hamdana Dagalo. Dagalo, zwany również generałem Hemedtim, pochodzi z wpływowego rodu Hamdan z prowincji Darfur, mającego ogromny wpływ na sudański handel złotem. W przeddzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę był on z honorami przyjmowany w Moskwie. 15 kwietnia 2023 r. podległe mu RSF rozpoczęły natomiast zamach stanu w Sudanie. Uderzyły m.in. na wiele kluczowych gmachów w stolicy i na lotnisko międzynarodowe (na którym zniszczono kilka samolotów należących do zagranicznych linii lotniczych, w tym samolot transportowy z Białorusi). Sudan pogrążył się w chaosie wojny domowej, w którą mogą zostać wciągnięte państwa ościenne. Wojna ta została rozpoczęta przez siły mocno sprzymierzone z Rosją. Dlaczego jednak Kreml miałby destabilizować jakieś biedne państwo Afryki?
Czytaj więcej
Ostatnie lata przyniosły wielką ekspansję rosyjskich wpływów w Afryce. Choć handel Rosji z tym kontynentem jest wciąż mały, to jej działania wywołują duży niepokój m.in. Francji.