Niebotyczne zarobki Paulsona

John Paulson, zarządzający jednym z największych na świecie towarzystw funduszy hedgingowych, w ubiegłym roku wzbogacił się o 5 mld USD. Takiego jednorocznego zarobku w historii branży inwestycyjnej jeszcze nie było – podał dziennik „Wall Street Journal”.

Aktualizacja: 27.02.2017 03:52 Publikacja: 28.01.2011 14:36

Niebotyczne zarobki Paulsona

Foto: Bloomberg

Dla porównania, najbardziej rentowny amerykański bank Goldman Sachs na wynagrodzenia dla swoich 36 tys. pracowników przeznaczył w 2010 r. niespełna 8,4 mld USD.

To nie pierwszy udany rok 55-letniego inwestora, który zarządza około 36 mld USD. Głośno stało się o nim przed czterema laty. Grając na załamanie na rynku nieruchomości, Paulson zarobił w 2007 r. 3,5 mld USD. Rok później strategia ta przyniosła mu już 4 mld USD, co było jego dotychczasowym rekordem. W efekcie w ubiegłorocznym rankingu najzamożniejszych Amerykanów „Forbesa” znalazł się na 20. miejscu, podczas gdy w 2007 r. plasował się na 165. pozycji.

Niebotyczne zarobki Paulsona odzwierciedlają wyniki jego funduszy. Stopa zwrotu największego z nich, Advantage Plus, w latach 2006-2008 wynosiła średnio 62,6 proc. Sukces zapewniły mu wówczas krótkie pozycje na rynku amerykańskich nieruchomości.

W ubiegłym roku, gdy Paulson grał m.in. na zwyżkę notowań złota, fundusz Advantage Plus zyskał 17 proc., lecz inne jego fundusze wypracowały nawet 45-proc. stopy zwrotu. Dla porównania, średnia dla całej branży hedgingowej to 10,5 proc., a całkowita stopa zwrotu indeksu S&P 500 (tzn. uwzględniająca dywidendy) wyniosła 15 proc.

- Ubiegły rok nie był dla funduszu Paulsona najlepszy, ale trzeba pamiętać, że stopu zwrotu powyżej 30 proc., gdy zarządza się ponad 30 mld USD, są w branży inwestycyjnej bardzo rzadkie – powiedział Jeffrey Tarrant z firmy Protege Partners.

Na ubiegłoroczne profity Paulsona składa się 20-proc. prowizja od zysków jego funduszy, która zapewniła mu około 1 mld USD, oraz zyski z jego własnych inwestycji. Zarobki inwestora się więc w dużej mierze „papierowe”.

Jak wynika z danych firmy analitycznej Hedge Fund Research, na koniec ub.r. aktywa funduszy hedgingowych sięgały 1,9 bln USD, 20 proc. więcej, niż rok wcześniej. Tylko w IV kwartale powiększyły się one o 150 mld USD, najwięcej w historii w takim okresie.

[ramka] Opowieść tradera

[i]źródło: NewYorkMagazine[/i]

[/ramka]

Parkiet PLUS
Zyski spółek z S&P 500 rosną, ale nie tak szybko jak ten indeks
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Parkiet PLUS
Tajemniczy inwestor, czyli jak spółki z GPW traktują drobnych graczy
Parkiet PLUS
Ile dotychczas zyskali frankowicze
Parkiet PLUS
Napływ imigrantów pozwolił na odwrócenie reformy podnoszącej wiek emerytalny
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Parkiet PLUS
Wstrząs polityczny w Tokio, który jakoś nie wystraszył inwestorów
Parkiet PLUS
Coraz więcej czynników przemawia przeciw złotemu