Niebotyczne zarobki Paulsona

John Paulson, zarządzający jednym z największych na świecie towarzystw funduszy hedgingowych, w ubiegłym roku wzbogacił się o 5 mld USD. Takiego jednorocznego zarobku w historii branży inwestycyjnej jeszcze nie było – podał dziennik „Wall Street Journal”.

Aktualizacja: 27.02.2017 03:52 Publikacja: 28.01.2011 14:36

Niebotyczne zarobki Paulsona

Foto: Bloomberg

Dla porównania, najbardziej rentowny amerykański bank Goldman Sachs na wynagrodzenia dla swoich 36 tys. pracowników przeznaczył w 2010 r. niespełna 8,4 mld USD.

To nie pierwszy udany rok 55-letniego inwestora, który zarządza około 36 mld USD. Głośno stało się o nim przed czterema laty. Grając na załamanie na rynku nieruchomości, Paulson zarobił w 2007 r. 3,5 mld USD. Rok później strategia ta przyniosła mu już 4 mld USD, co było jego dotychczasowym rekordem. W efekcie w ubiegłorocznym rankingu najzamożniejszych Amerykanów „Forbesa” znalazł się na 20. miejscu, podczas gdy w 2007 r. plasował się na 165. pozycji.

Niebotyczne zarobki Paulsona odzwierciedlają wyniki jego funduszy. Stopa zwrotu największego z nich, Advantage Plus, w latach 2006-2008 wynosiła średnio 62,6 proc. Sukces zapewniły mu wówczas krótkie pozycje na rynku amerykańskich nieruchomości.

W ubiegłym roku, gdy Paulson grał m.in. na zwyżkę notowań złota, fundusz Advantage Plus zyskał 17 proc., lecz inne jego fundusze wypracowały nawet 45-proc. stopy zwrotu. Dla porównania, średnia dla całej branży hedgingowej to 10,5 proc., a całkowita stopa zwrotu indeksu S&P 500 (tzn. uwzględniająca dywidendy) wyniosła 15 proc.

- Ubiegły rok nie był dla funduszu Paulsona najlepszy, ale trzeba pamiętać, że stopu zwrotu powyżej 30 proc., gdy zarządza się ponad 30 mld USD, są w branży inwestycyjnej bardzo rzadkie – powiedział Jeffrey Tarrant z firmy Protege Partners.

Na ubiegłoroczne profity Paulsona składa się 20-proc. prowizja od zysków jego funduszy, która zapewniła mu około 1 mld USD, oraz zyski z jego własnych inwestycji. Zarobki inwestora się więc w dużej mierze „papierowe”.

Jak wynika z danych firmy analitycznej Hedge Fund Research, na koniec ub.r. aktywa funduszy hedgingowych sięgały 1,9 bln USD, 20 proc. więcej, niż rok wcześniej. Tylko w IV kwartale powiększyły się one o 150 mld USD, najwięcej w historii w takim okresie.

[ramka] Opowieść tradera

[i]źródło: NewYorkMagazine[/i]

[/ramka]

Parkiet PLUS
Na konta oszczędnościowe wracają odsetki 8 procent
Materiał Promocyjny
Financial Controlling Summit
Parkiet PLUS
Można założyć lokatę bez warunków albo z darmowym kontem
Parkiet PLUS
Gorączka na rynku mieszkań zaczęła opadać
Parkiet PLUS
Coraz niższa rentowność krótkich obligacji korporacyjnych
Parkiet PLUS
Rynek europejski bardzo skorzysta na wprowadzeniu jasnych regulacji
Parkiet PLUS
Różne strategie czekania na wydzielenie węgla