Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 05.12.2017 15:40 Publikacja: 05.12.2017 15:40
Mohsin Memon, zarządzający funduszami Schroders.
Foto: Archiwum
Mamy globalną hossę, której również silnie doświadczają rynki wschodzące. Polski indeks WIG bił w tym roku rekord za rekordem, podobnie jak węgierski BUX i wiele innych indeksów giełdowych z rynków wschodzących. Jak długo może jeszcze potrwać ta dobra koniunktura? Czy może ona zostać zakończona przez banki centralne zacieśniające politykę pieniężną?
Wyceny na wielu rynkach wschodzących są wciąż atrakcyjne, a wzrost gospodarczy, zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i rozwijających się, oraz ożywienie w światowym handlu powinny wspierać hossę. W ostatnich miesiącach znaczących zwyżek doświadczyły również chińskie giełdy, które wcześniej radziły sobie gorzej na tle innych rynków wschodzących. Warunki na razie wspierają rynek byka na giełdach wschodzących i obecnie bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy ta dobra koniunktura się skończy. Rynki wschodzące są wciąż bardzo obiecującym miejscem dla inwestorów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
BIK spodziewa się stabilnego roku pod względem sprzedaży pożyczek mieszkaniowych – a poprzedni był jeszcze zasilany „Bezpiecznym kredytem”.
Średnio nawet dziewięć na dziesięć pożyczek do 1 tys. zł udzielają podmioty niebankowe. Ich oferta jest droższa, ale pieniądze można dostać w kilka minut i na krótki okres. A banki odpuściły sobie ten rynek – komentują eksperci.
– Warto już teraz poszukać atrakcyjnej długoterminowej oferty lokat, na dwa–trzy lata, jeśli mamy możliwość, by zamrozić oprocentowanie na obecnym poziomie około 6 proc. – mówi Jarosław Sadowski, dyrektor działu analiz Rankomat.pl.
Wprowadzenie w Polsce do 2040 r. powszechnego czterodniowego tygodnia pracy jest realne, acz obwarowane szeregiem warunków, związanych choćby z tempem rozwoju i wdrażania nowych technologii – wynika z panelu ekonomistów „Parkietu”.
Wskaźnik PMI dla polskiego przemysłu przedłużył do 33 miesięcy serię wykazującą dekoniunkturę w sektorze. W lutym powinniśmy zobaczyć za to m.in. najsłabszy od lat wynik wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw. Inflacja może wrócić do poziomu z 5 na początku.
Coraz więcej dowodów wskazuje na to, że aktywni zarządzający funduszami z opóźnieniem reagują na zmiany cen akcji, gdy te odbiegają od ich wartości wewnętrznej. Jakie to powoduje konsekwencje?
Ekonomiści PKO Banku Polskiego zdobyli pierwsze miejsce w corocznym konkursie prognoz krótkoterminowych „Parkietu”. Celne szacunki w 2024 r. sporządzają też m.in. analitycy BNP Paribas, BOŚ Banku, Santander Banku i Pekao.
W końcówce 2024 r. zysk banków giełdowych spadł w porównaniu z III kwartałem – wynika z prognoz analityków. Niemniej w całym minionym roku wygląda on imponująco, a podobnie może być w 2025 r. Przynajmniej do czasu obniżki stóp procentowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas