Mamy globalną hossę, której również silnie doświadczają rynki wschodzące. Polski indeks WIG bił w tym roku rekord za rekordem, podobnie jak węgierski BUX i wiele innych indeksów giełdowych z rynków wschodzących. Jak długo może jeszcze potrwać ta dobra koniunktura? Czy może ona zostać zakończona przez banki centralne zacieśniające politykę pieniężną?
Wyceny na wielu rynkach wschodzących są wciąż atrakcyjne, a wzrost gospodarczy, zarówno w gospodarkach rozwiniętych, jak i rozwijających się, oraz ożywienie w światowym handlu powinny wspierać hossę. W ostatnich miesiącach znaczących zwyżek doświadczyły również chińskie giełdy, które wcześniej radziły sobie gorzej na tle innych rynków wschodzących. Warunki na razie wspierają rynek byka na giełdach wschodzących i obecnie bardzo trudno jest przewidzieć, kiedy ta dobra koniunktura się skończy. Rynki wschodzące są wciąż bardzo obiecującym miejscem dla inwestorów.
Które spośród europejskich rynków wschodzących są najbardziej obiecujące?
Lubimy Rosję, lubimy Polskę oraz kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Polska przyciąga nas przede wszystkim ze względu na dobrą sytuację gospodarczą. Wzrost polskiego PKB jest napędzany zarówno przez czynniki krajowe, a szczególnie konsumpcję, jak i przez eksport. Korzystnie wpływa na niego napływ funduszy z UE, a niepewność polityczna wyraźnie się zmniejszyła. Polski rynek jest też największym i najbardziej płynnym rynkiem Europy Środkowo-Wschodniej. Rosja prezentuje się zaś szczególnie interesująco ze względu na atrakcyjne wyceny. Ponadto sytuacja gospodarcza się tam poprawia. Rosja jest jednym z kilku krajów, które dostosowały się do niższych cen ropy, tak że jej budżet bilansuje się przy mniejszej cenie niż kilka lat temu. Kraj ten prezentuje się więc dobrze, jeśli chodzi o politykę fiskalną, a także pieniężną. Bank Rosji dobrze sobie poradził z inflacją oraz z restrukturyzacją banków. Jest też duże pole do obniżek stóp procentowych w Rosji, a gdy stopy będą obniżane, zyska na tym gospodarka i rynek akcji.
Jak postrzegacie rynek turecki? Wygląda na to, że okazał się on w tym roku zadziwiająco odporny na różnego rodzaju wstrząsy polityczne...