Asset management. W II półroczu lepiej trzymać się spółek z rynków rozwiniętych

Są bowiem mniej narażone na decyzje Donalda Trumpa, natomiast spółki notują w tym roku wysokie tempo poprawy wyników. Najbliższe miesiące mogą zaś nie być łatwe dla GPW.

Publikacja: 12.08.2018 18:30

Asset management. W II półroczu lepiej trzymać się spółek z rynków rozwiniętych

Foto: Bloomberg

Po II kwartale można powiedzieć tyle, że zapowiedzi zarządzających strategiami dla zamożnych klientów, korzystający z usług asset management w bankach, TFI i domach maklerskich, sprawdziły się. Akcje notowane nad Wisłą zniżkowały, co przełożyło się na wyniki. Jeśli chodzi o strategie oparte na polskich akcjach, w II kwartale dodatni wynik miały tylko dwie z nich. Dużo zarobić dały zaś spółki zagraniczne.

Na tym tle nieźle prezentuje się grupa portfeli dłużnych i rynku pieniężnego. Niemal każdy produkt przyniósł zyski i choć średnia w grupie w II kwartale wyniosła 0,15 proc., to są takie, które w ciągu trzech miesięcy zarobiły nawet 0,5 proc.

Ostrożnie wobec polskich akcji

– Lipiec był bardzo dobrym miesiącem na światowych rynkach finansowych, jednak według nas jest jeszcze zbyt wcześnie, aby ogłaszać definitywny koniec tegorocznych rynkowych turbulencji – przyznaje Maksymilian Łochowski, dyrektor DZA mBank Asset Management. Tym bardziej że wśród inwestorów słychać coraz więcej głosów na temat wysokich wycen spółek z sektora nowych technologii. Inną istotną kwestią pozostają spory handlowe. Wbrew rynkowym oczekiwaniom sprzed kilku miesięcy, Donald Trump frontalnie zaatakował Chiny przy użyciu ceł na importowane towary. – O ile chcemy jeszcze „dać szansę" szerokim emerging markets, o tyle zmniejszamy naszą ekspozycję na Polskę – dodaje Łochowski. Powodem są odpływy z funduszy absolutnej stopy zwrotu oraz reklasyfikacja Polski do grupy rynków rozwiniętych przez FTSE Russell.

Zobacz tabelę: stopy zwrotu strategii asset management cz. 1

Zobacz tabelę: stopy zwrotu strategii asset management cz. 2

 

Również eksperci BM Banku BGŻ BNP Paribas w II półroczu stawiają na spółki zachodnie. – Po zakończeniu kwartału podtrzymujemy pozytywne nastawienie do akcji rynków rozwiniętych, co podyktowane jest nadal wysokim tempem poprawy zysków oraz coraz mniejszą wrażliwością rynków na niekonwencjonalną politykę prezydenta Stanów Zjednoczonych – mówi Jerzy Nikorowski, zastępca dyrektora BM Banku BGŻ BNP Paribas. – Kondycja gospodarki Stanów Zjednoczonych nie budzi zastrzeżeń, dodatkowo jest wspierana reformą podatkową i inwestycjami infrastrukturalnymi. Większa ostrożność niż na początku roku zalecana jest w przypadku rynków wschodzących – dodaje Jacek Janiuk, członek zarządu Skarbca TFI.

Nie zgadza się z nimi jednak Szymon Juszczyk, dyrektor DZP w RDM Wealth Management, który uważa, że w tej chwili paliwo do dalszego wzrostu na rynku amerykańskim się wyczerpuje. – Sezon wyników był bardzo dobry, ale spory wpływ na to miała również reforma podatkowa, która w tak dużej skali pomoże spółkom jednorazowo – mówi. Liczy z kolei na umocnienie dolara, co przełoży się negatywnie na emerging markets, w tym Polskę. Więcej optymizmu wobec akcji na GPW płynie z wypowiedzi Filipa Nowickiego, zarządzającego w Superfund TFI. Jego zdaniem utrzymujący się silny wzrost gospodarczy w Polsce i relatywnie atrakcyjne wyceny dają szansę na kontynuację zapoczątkowanego odbicia w kolejnych miesiącach. – Jeśli inwestorzy zagraniczni utrzymają lipcowy apetyty na ryzyko, to mamy szanse na dalsze stopniowe odrabianie strat z I półrocza – mówi. Przypomina jednak, że zagranica wybiera głównie duże spółki.

Błażej Bogdziewicz zarządzający Strategią Akcji Skoncentrowanych, Caspar AM

Od dłuższego czasu w ramach Strategii Akcji Skoncentrowanych przeważają spółki notowane w USA. Dzięki tym inwestycjom, szczególnie w spółki z sektora technologii informatycznych i biotechnologii, udało nam się osiągnąć wysokie stopy zwrotu. Nasza najlepsza inwestycja w ostatnim roku miała niski dwucyfrowy procentowy udział w nominalnej stopie zwrotu. Wyniki są zatem rezultatem wysokich zwyżek wielu spółek. Z reguły te, w które inwestujemy, są liderami w swoich branżach i są w dobrej kondycji finansowej. W ostatnim czasie trudno było znaleźć bardzo dobre pomysły inwestycyjne w Europie. Niemniej jednak również tu mieliśmy kilka inwestycji, które zarobiły ponad 30 proc. w ostatnim roku. Mieliśmy bardzo niewielką ekspozycję na sektor finansowy, który w naszej ocenie może być narażony na rosnące ryzyko kredytowe na niektórych rynkach wschodzących. Z uwagi na wiele pomysłów inwestycyjnych wynikających z dużej liczby spotkań i rozmów, które odbywamy na całym świecie, w portfelach mieliśmy stosunkowo wysoką rotację. W najbliższych kwartałach spodziewamy się, że trendy, które obserwowaliśmy w światowej gospodarce, czyli rosnącą dominację firm technologicznych, będą kontynuowane. Jednocześnie oczekujemy wyższej zmienności, szczególnie na rynkach wschodzących. PAAN

Grzegorz Ziobro zarządzający, DZA DM BOŚ

Z uwagi na charakter naszej usługi w strategii IKE/IKZE Ochrona opieramy się wyłącznie na inwestycjach w obligacje skarbowe. Ponieważ nie możemy pozwolić sobie na minimalne nawet ryzyko, za każdym razem staramy się w ramach tej klasy aktywów znaleźć na rynku okazje i niedowartościowane instrumenty. Przy budowie portfela do naszej strategii dobraliśmy aktywa o najwyższej rentowności, licząc na rosnący w przyszłości popyt, a co za tym idzie i ich cenę. Nasze inwestycje z założenia są długoterminowe, stąd bazujemy na obligacjach długoterminowych, i zakładamy, że aktywa te będą utrzymane w portfelu do ich wykupu przez Skarb Państwa. Jednakże oczekujemy też, że tak wysoka rentowność jest chwilowa i nie do utrzymania w kolejnych okresach. Obecnie dostrzegamy pewne przewartościowanie obligacji skarbowych i dlatego według nas w najbliższych miesiącach możliwa jest korekta na tym rynku. Dla naszej perspektywy inwestycyjnej nie ma to większego znaczenia, lecz dla inwestorów krótkoterminowych może się to wiązać ze zwiększonym ryzykiem. PAAN

Parkiet PLUS
Catalyst - coraz trudniej o dwucyfrową rentowność
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Parkiet PLUS
Czy i kiedy sprzedać obligacje?
Parkiet PLUS
Czyżby cykl Kitchina na GPW już zakręcił w dół?
Parkiet PLUS
Rząd nadrabia stracony czas na lądzie i na morzu
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Parkiet PLUS
Problem deponentów: co szybciej spadnie – inflacja czy stopy?
Parkiet PLUS
Zyski spółek z S&P 500 rosną, ale nie tak szybko jak ten indeks