Pytania do... Tomasza Koraba, prezesa Eques Investment TFI

- Planujemy zmianę nazwy i siedziby spółki, działalność chcemy przenieść do Warszawy, aby zapewnić wyższą efektywność działania i sprawność oraz integralność operacyjną na poziomie powstałej grupy kapitałowej Eques - mówi w rozmowie z "Parkietem" Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI

Publikacja: 18.03.2020 05:00

Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI

Tomasz Korab, prezes Eques Investment TFI

Foto: materiały prasowe

Niedawno Eques Investment TFI poinformowało o przejęciu i zmianie strategii Efix Domu Maklerskiego. Od kiedy DM zacznie działalność w nowej formie?

W najbliższym czasie, tj. w ciągu jednego czy dwóch miesięcy od sfinalizowania transakcji, planujemy zmianę nazwy i siedziby spółki, działalność chcemy przenieść do Warszawy, aby zapewnić wyższą efektywność działania i sprawność oraz integralność operacyjną na poziomie powstałej grupy kapitałowej Eques. Działalność w nowej formie i według nowej strategii obejmuje również rozszerzenie jej o oferowanie instrumentów finansowych (wymagane wystąpienie do KNF z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie oferowania instrumentów finansowych) oraz pozyskanie agentów firmy inwestycyjnej. W obu przypadkach konieczne są postępowania licencyjne przed UKNF, co może potrwać równolegle od 6 do 12 miesięcy. Uruchomienie pełnego zakresu działalności (w tym za pośrednictwem agentów) planujemy w terminie do 12 miesięcy od przejęcia.

Z jakimi TFI będzie współpracować DM?

Nie rozpoczęliśmy jeszcze procesu budowy oferty, nie możemy jeszcze wskazać konkretnych TFI, ale zakładamy bardzo rygorystyczną selekcję. Nie zależy nam na liczbie towarzystw i funduszy w ofercie, istotne są doświadczenie asset managera, wielkość aktywów pod zarządzaniem, jakość oraz wyniki zarządzania, płynność składników lokat, odpowiedni stosunek ryzyka do stopy zwrotu. Będzie to zaledwie kilka, maksymalnie do dziesięciu TFI, w tym w sumie kilka polskich i luksemburskich, fundusze zamknięte i otwarte. To ma być butikowy dom maklerski, kameralny, dla najbardziej wymagających i zamożnych klientów, mając w zakresie pozwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej przyjmowanie i przekazywanie zleceń, oferowanie instrumentów finansowych (po rozszerzeniu), doradztwo inwestycyjne, zarządzanie aktywami oraz mocną specjalizację na rynku funduszy inwestycyjnych (nie planujemy bezpośredniego oferowania akcji i obligacji klientom detalicznym) możemy zbudować wyjątkową jakość na standardach private bankingu. Istotne również jest to, że obok funduszy rynkowych, zapewniających płynność i korelację z rynkiem, będziemy skupiać najlepsze strategie oparte o alternatywne klasy aktywów, które pozwolą zarabiać naszym klientom niezależnie od koniunktury na rynkach giełdowych. Będą to sekurytyzacja (także z uwagi na doświadczenie Eques), nieruchomości, rynek energii odnawialnej, aktywa niepubliczne.

Czy jest w planach stworzenie platformy internetowej dla funduszy?

Nie chcemy konkurować z dystrybutorami jednostek uczestnictwa, którzy budują swoją pozycję rynkową poprzez tworzenie platform online z dostępem do kilkuset funduszy inwestycyjnych (stawianie na dostępność i szerokość oferty). To nie oznacza jednak, że nie będzie platformy dla klientów, bo będzie. W okresie uruchamiania nowej działalności w pełnym wymiarze (6–12 miesięcy od transakcji) planujemy wdrożenie kompleksowego systemu informatycznego, który z jednej strony oczywiście obsłuży procesy po stronie biura, a z drugiej i przede wszystkim, będzie platformą dla naszych partnerów – agentów domu maklerskiego i naszych klientów. Jednak mimo że klient będzie miał dostęp do systemu (portal klienta), to nie chcemy, by była to typowa platforma do funduszy o charakterze zakupowym, transakcyjnym, gdzie klient w pewnym momencie staje się anonimowy. To będzie przede wszystkim system do śledzenia stanu posiadania aktywów według przyjętych strategii i usług (portfeli modelowych w poszczególnych kategoriach usług). Z uwagi na określenie grupy docelowej klienta koncentrujemy się mocniej na procesie poznawania klienta i jego potrzeb, oczekiwań, budowaniu relacji, wzajemnego zaufania, jak w modelu private banking/wealth management. Najbardziej zamożni klienci mają swoich opiekunów, dlatego my w modelu dystrybucji przede wszystkim będziemy się opierać na relacji bezpośredniej, w tym głównie przez naszych agentów.

Dodatkowo przy takiej relacji kluczowe staje się kompleksowe wsparcie klienta w inwestycjach na rynku funduszy. Dlatego w domu maklerskim w grupie Eques klient otrzyma wysoką specjalizację na rynku funduszy i warianty współpracy: samodzielne inwestowanie (przez usługę przyjmowania i przekazywania zleceń w ramach wybranych i przez nas TFI oraz funduszy), doradztwo inwestycyjne (dla klientów, którzy mają czas na samodzielne dokonywanie transakcji, ale potrzebują propozycji portfela) oraz zarządzanie aktywami (dla tych, którzy oczekują zarówno doradztwa jak i pełnej obsługi transakcyjnej). PAAN,

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę