Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.12.2020 05:15 Publikacja: 30.12.2020 05:15
Foto: materiały prasowe
Kończycie rok z bardzo dobrym wynikiem sprzedaży funduszy. Jak duży w tym udział mają produkty emerytalne?
Wynik jest rzeczywiście bardzo dobry – udało nam się pozyskać około 1,5 mld zł netto, co daje nam drugie miejsce na rynku. Rok 2020 jest kolejnym bardzo dobrym rokiem dla TFI PZU. W dwa lata aktywa powierzone nam do zarządzania przez naszych klientów wzrosły o ponad 50 proc. Jesteśmy ogromnie zadowoleni z tego, jakim zaufaniem zostaliśmy obdarzeni. TFI PZU na stałe zagościło w świadomości klientów jako sprawdzony partner w budowaniu oszczędności. Oczywiście duży wkład mają środki emerytalne. To najlepszy rodzaj produktów dla TFI ze względu na systematyczne składki. Mamy wysoki udział rynkowy w PPE i w PPK, ale sprzedaż zwykłych funduszy otwartych też wyglądała dobrze. Struktura napływów była podobna jak na całym rynku, co oznacza, że największym zainteresowaniem po marcowej panice cieszyły się fundusze dłużne, w których jesteśmy bardzo rozpoznawalni.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Otwierając się na zagraniczne giełdy, inwestorzy przede wszystkim zyskują więcej możliwości zarabiania i dywersyfikacji inwestycji. Na które branże i spółki z rynków rozwiniętych warto postawić ?
Rok 2024 r. był dla naszego zespołu czasem rozwoju. Chcielibyśmy, aby 2025 r. pod tym względem nie był gorszy – mówi Mateusz Choromański, szef najlepszego zespołu maklerów instytucjonalnych z Santander BM.
+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.
Bez względu na charakter obsługiwanych podmiotów rola maklera znacząco w najbliższych latach się nie zmieni – mówi Marcin Borciuch z BM PKO BP, najlepszy makler instytucjonalny na naszym rynku.
Elektromobilność to dzisiaj już nie jest pytanie „, czy”, tylko „jak”. Jaki samochód wybrać? O jakiej mocy? Z jak dużą baterią? Wreszcie, z jaką ładowarką?
Zarządzający po raz kolejny wybrali najlepszych maklerów i zespoły instytucjonalne. W tej edycji rankingu „Parkietu” w głosowaniu udział wzięły 53 zespoły.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Zarządzający TFI PZU spodziewają się, że krajowa gospodarka będzie rosła w tym roku w tempie 3,8 proc. zarówno dzięki konsumpcji prywatnej jak i odbiciu inwestycji. Na koniec roku inflacja powinna znaleźć się w przedziale celu NBP, ale warunki do wznowienia obniżek stóp powinny pojawić się już wcześniej. Są optymistycznie nastawieni do polskich akcji i obligacji.
Rodzime fundusze zainwestowały m.in. w akcje największych europejskich banków, spółek z sektora technologicznego, koncernów zbrojeniowych i firm handlowych.
Niedawno zakończony rok nie był tak udany dla posiadaczy krajowych akcji jak poprzedni, co nie pozostało bez wpływu na portfele otwartych funduszy emerytalnych. Wyraźnie stopniał pakiet akcji ulokowany w spółkach z WIG20, jednocześnie wzrosło znaczenie w portfelu firm o średniej kapitalizacji.
Solidne fundamenty spółek, dobre perspektywy gospodarcze i trwający trend wzrostowy – to argumenty za pozostaniem z amerykańskimi akcjami. Po drugiej stronie mamy jednak dość wysokie wyceny i prawdopodobnie dopiero przedsmak zmienności.
Od 5 do 7 proc. mają w tym roku zarobić fundusze obligacji krótkoterminowych oraz papierów korporacyjnych – prognozuje Generali Investments TFI. Z portfeli papierów długoterminowych uczestnicy mogą spodziewać się minimum 5 proc. zysku, ale z szansą wypracowania nawet 9-proc. stóp zwrotu.
Związana przez blisko 20 lat (z dwuletnim okresem w DI Xelion) z Santanderem TFI Marlena Janota niebawem obejmie funkcję prezesa Pekao TFI, numer trzy na krajowym rynku, mającego pod zarządzaniem o 8 mld zł aktywów więcej od Santandera TFI.
Fundusze podążające za trendami dystansują amerykańskie akcje, a produkty oparte na instrumentach pochodnych przyciągają miliardy dolarów.
Zaangażowanie otwartych funduszy emerytalnych w kluczową dla zachowania polskiego rynku akcji grupę spółek w ubiegłym roku nieco się zmniejszyło. Kolejne zwyżki PKO BP mogą być pretekstem do pozbywania się jego walorów przez OFE.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas