Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 19.05.2021 08:00 Publikacja: 19.05.2021 08:00
Foto: materiały prasowe
Jak branża maklerska radzi sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nią rynek? Z jednej strony funkcjonują przecież zaawansowane systemy technologiczne, ale z drugiej strony mamy też w ostatnim czasie awarie, które kładą się cieniem na tym aspekcie.
Najpierw spróbujmy określić wyzwania stojące przed branżą. Ubiegły rok był nieporównywalny w żadnym stopniu z latami wcześniejszymi. To czas dynamicznych zmian w różnych dziedzinach naszego życia, których nikt się nie spodziewał. Aby ocenić obecną sytuację na rynku kapitałowym, trzeba uwzględnić wszystkie aspekty związane z pandemią i to, co się wydarzyło w związku z nią. Pierwszym wyzwaniem, przed którym stanęła branża, była intensywność działań i zmian. Średnia ilość transakcji podczas jednej sesji w 2020 r. była średnio dwukrotnie większa niż w latach poprzednich, kiedy to mieliśmy do czynienia z trendem spadkowym. Drugim wyzwaniem był napływ nowych inwestorów, w szczególności przedstawicieli młodego pokolenia. W 2020 r. otwarto 84 tys. nowych rachunków maklerskich, a co istotniejsze, pozytywny trend jest kontynuowany w tym roku. Duża liczba nowych inwestorów to przede wszystkim efekt synergii i cross-selingu usług maklerskich oraz bankowych. Te instytucje finansowe, które wykorzystały najprostszy sposób włączenia nowych klientów w rynek kapitałowy i zaproponowały usługę maklerską swoim klientom posiadającym rachunek bankowy, odnotowały największe przyrosty. Także ci, którzy zaoferowali rozwiązania zaawansowane technologicznie, w szczególności platformy mobilne, mieli wyraźny napływ nowych klientów. Z powodu zmiany pokoleniowej i rozwoju technologii przeciętny inwestor jest teraz przede wszystkim użytkownikiem aplikacji. Nie mamy już kogoś, kto interesuje się giełdą, posiada dużą wiedzę na temat inwestowania i rozumie, że są to instrumenty, których wartość nie tylko rośnie, ale też może spadać, nie mniej pozwalają w pewnym stopniu stać się współwłaścicielem przedsiębiorstwa. Obecnie mamy na rynku pokolenie młodych inwestorów, które używa aplikacji na swoim smartfonie, wciska zielone, żeby kupić, i czerwone, aby sprzedać. Dlatego kolejnym wyzwaniem, przed którym stoi branża, jest zmiana profilu takiego inwestora m.in. poprzez wypracowanie takich metod komunikacji i zaoferowanie odpowiednich usług, aby ci przedstawiciele nowego pokolenia, przy takim stopniu świadomości i podejściu, mogli pozostać dłużej na rynku kapitałowym, odpowiedzialnie inwestować i stać się długofalowo uczestnikami rynku.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
We wtorek rano za akcje XTB notowane na warszawskiej giełdzie trzeba było płacić już 78,74 zł. To najwyższy kurs w historii notowań.
Beata Szparaga - Waśniewska została wybrana nowym szefem zespołu analiz BM mBanku. Na tym stanowisku zastąpiła Kamila Kliszcza.
Kiedy kurz dzisiejszej zawieruchy opadnie, Europa, a w niej szczególnie Polska, będzie idealnym miejscem do zajęcia długich pozycji – mówi Marcin Borciuch, makler BM PKO BP.
W marcu przybyło prawie 30 tys. rachunków maklerskich. Znów największą zasługę w tym ma XTB. Firma już w przyszłym miesiącu może stać się rynkowym numerem jeden jeśli chodzi o liczbę prowadzonych kont.
Handel akcjami na warszawskiej giełdzie rozkwitł na dobre. Marzec przyniósł rekordowe obroty na głównym rynku. Ponad 60 proc. z nich przeszło przez ręce zagranicznych brokerów.
Branża ma duże doświadczenie w rozpoznawaniu preferencji klientów, ale trzeba pamiętać, że oczekiwania inwestorów cały czas się zmieniają – mówi Tomasz Bilczyński, kierownik działu brokerskiego w Accenture.
W poniedziałek na dobre ruszyła jubileuszowa konferencja szerokiego środowiska polskiego rynku kapitałowego, organizowana co roku przez Izbę Domów Maklerskich. Wygląda na to, że potrzeby zmian widzą wszyscy, w tym politycy i nadzór.
Brak działań biur maklerskich w celu dopasowania oferty do oczekiwań klientów może prowadzić do marginalizacji części rynku – uważa Tomasz Bilczyński, Brokerage Business Lead, Accenture.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas