Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2022 05:00 Publikacja: 24.01.2022 05:00
Foto: Adobestock
ARNOLD TETERYCZ, IPOPEMA SECURITIES
4. miejsce – 28 pkt
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
PwC utrzymało pozycję lidera, ale audytorzy średniej wielkości systematycznie rosną w siłę. Grant Thornton awansował na drugie miejsce. Na podium znalazły się też EY oraz KPMG – z taką samą liczbą punktów. Błyszczą również BDO, Forvis Mazars i PKF.
To już XXIV edycja corocznego rankingu audytorów „Rzeczpospolitej”. Miejsca na podium się nie zmieniły. Pałeczkę lidera nadal dzierży PwC.
Łączne przychody firm audytorskich w 2024 r. urosły o ponad 6 proc. To mniej niż w latach poprzednich, ale za to odbił sam segment audytu. Najwyższymi przychodami może się pochwalić PwC. Tuż za nim jest EY. Ponad 1 mld zł przychodów mają też Deloitte i KPMG.
Zatrzymany został gwałtowny spadek liczby biegłych rewidentów. Cieszy nas, że są młodzi ludzie, którzy chcą wiązać przyszłość z naszą profesją – mówi Kamil Jesionowski, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.
Rzetelne i prawidłowe raportowanie finansowe buduje zaufanie i jest fundamentem zdrowego biznesu. Szczególnie zyskuje na znaczeniu w obliczu zawirowań makroekonomicznych i geopolitycznych.
Najlepszym miernikiem sukcesu organu nadzoru jest zmniejszanie prawdopodobieństwa wystąpienia potencjalnych sytuacji, w których dochodziłoby do szkodliwych naruszeń – mówi Jacek Gdański, prezes Polskiej Agencji Nadzoru Audytowego.
Obszar ESG przechodzi prawdziwą rewolucję regulacyjną. Omnibus oznacza dla firm chwilę oddechu w kwestiach terminów czy zakresu raportu, ale nie porzucenie kierunku – podkreślają eksperci.
Coraz więcej firm audytorskich korzysta z zaawansowanych narzędzi analitycznych. Pomagają poprawić jakość badań i powodują, że cały proces jest szybszy i bardziej efektywny. Ale jednocześnie wydłuża się lista pytań związanych z używaniem AI.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas