Jeszcze niedawno pisaliśmy o trzech niewiadomych, które muszą uwzględniać potencjalni deponenci, próbując wyliczać opłacalność zakładania lokat terminowych. Trzeba było brać pod uwagę wysokość/zmianę stóp procentowych NBP, kierunek zmian inflacji i tempo obniżania oprocentowania depozytów przez banki. Teraz stopy NBP są stałą co najmniej do listopada, tempo obniżek bankowych odsetek jest mniej więcej stałe, główną i praktycznie jedyną niewiadomą jest inflacja. A ona może namieszać w wyliczeniach, wpływając na decyzje Rady Polityki Pieniężnej i na realną wysokość zysków z lokat.
Inflacja wzrośnie
Przedstawione w Ankiecie Makroekonomicznej NBP typowe scenariusze inflacyjne na rok 2024 mieszczą się między 3,5 proc. a 5,6 proc., przy prognozie centralnej 4,3 proc. W 2025 r. średnioroczna inflacja CPI będzie się mieścić między 3,0 proc. a 5,4 proc., z prognozą centralną 4,1 proc., zaś w 2026 r. przedział CPI ma wynieść 2,1–4,7 proc. przy prognozie centralnej 3,4 proc.
Inflacja CPI spadła w marcu do 1,9 proc. r./r. z 2,8 proc. r./r. i po raz pierwszy od początku 2021 r. była niższa od celu NBP – podkreślają ekonomiści PKO BP. – Marzec to dołek inflacji w tym roku, kolejne miesiące przyniosą jej wzrost spowodowany przez czynniki administracyjne oraz lekkie przyspieszenie inflacji bazowej. Inflacja będzie jednak rosła z bardzo niskiego punktu startowego – przewidują.
Choć bilans rocznej walki z rosnącymi cenami wygląda bardzo imponująco, a warto przypomnieć, że jeszcze w lutym ubiegłego roku inflacja wynosiła 18,4 proc., to na horyzoncie pojawiają się czynniki, które mogą sprawić, że najłatwiejsza część drogi w sprowadzaniu inflacji w stronę celu Narodowego Banku Polskiego jest już za nami – komentuje Tomasz Gessner, główny analityk Tavex. Chodzi w największej mierze o zdjęcie tarczy antyinflacyjnej i powrót do 5-proc. VAT–u na żywność w tym miesiącu oraz o przyszłe decyzje w zakresie regulacji dotyczących taryf energetycznych. Nie bez znaczenia jest również efekt spadającej bazy porównawczej z sytuacją sprzed roku, po przekroczeniu szczytu z lutego 2023 roku.