Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 14:13 Publikacja: 18.08.2022 05:00
Foto: Adobe Stock
Na koniec czerwca z BLIK-a aktywnie i regularnie korzystało 11,3 mln osób, czyli o 3,3 mln więcej niż rok wcześniej. – Od początku istnienia systemu jego użytkownicy zrealizowali przeszło 2 mld transakcji, z czego ponad pół miliarda w I półroczu tego roku, co pokazuje skalę popularności BLIK-a w Polsce – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora płatności mobilnych BLIK.
– Przed nami kolejne produkty, które zaproponujemy naszym użytkownikom. Dzięki niedawnej decyzji UOKiK, który wyraził zgodę na rozszerzenie przez nas działalności o płatności odroczone, już wkrótce będziemy udostępniać zupełnie nową funkcję BLIK-a. To rozwiązanie, które odpowie na potrzeby klientów i realnie wpłynie na rozwój całego segmentu BNPL w Polsce – dodaje.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Euro jest oficjalną walutą w 20 krajach Unii Europejskiej spośród 27 państw członkowskich UE. Jest to jedyny legalny środek płatniczy w tej strefie.
Tydzień, w którym zaczął się kwiecień, przyniósł dwie ważne dla deponentów informacje. Według wstępnych danych inflacja w marcu utrzymała się na poziomie 4,9 proc., a RPP zgodnie z tradycją nie zmieniła stóp.
Nadal utrzymuje się wzrost liczby klientów korzystających zdalnie z usług bankowych. W IV kwartale 2024 r. liczba umów dostępu do bankowości internetowej przekroczyła 44,5 mln, natomiast liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej wzrosła do 23,8 mln.
System płatności BLIK ma już 10 lat. W ciągu tej dekady użytkownicy wykonali łącznie 7 mld transakcji, a ich łączna wartość zbliżyła się do biliona złotych. Spółka przedstawia plany na dalszy rozwój.
Od lipca do września 2024 r. użytkownicy BLIK-a zrealizowali 625,5 mln transakcji o wartości 89,4 mld zł. Na koniec trzeciego kwartału z rozwiązania aktywnie korzystało już 17,4 mln osób. W analizowanym okresie największy wzrost transakcji odnotowano w kanale POS. Polacy skorzystali z tej usługi ponad 164 mln razy. Niemal połowę tego wyniku stanowiły płatności zbliżeniowe BLIK.
Rozpoczęły się testy BLIK-a na wąskiej grupie klientów aplikacji Revolut. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze informacje „Rzeczpospolitej" o sojuszu dwóch gigantów ze świata innowacyjnych finansów. Dla polskiej aplikacji to szansa na zagraniczną ekspansję.
„Talk to IKO” to asystent głosowy dostępny w aplikacji mobilnej IKO banku PKO BP. Umożliwia wykonanie najbardziej popularnych operacji bankowych, jak przelew, przelew na telefon, doładowanie telefonu, wyświetlenie kodu BLIK, przeszukanie historii, podanie salda i wiele innych.
W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności platform społecznościowych często można spotkać się z sytuacją, gdy ktoś spośród znajomych prosi o drobną pożyczkę online. Tymczasem coraz powszechniejsze stają się oszustwa „na Blika”, mimo że jest on bezpiecznym środkiem płatności.
W I kwartale BLIK zanotował wzrost liczby transakcji o blisko 40 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając łącznie 518 mln operacji o wartości 73,9 mld zł.
Aplikacja Blik ma za sobą bardzo udany rok. Władze liczą na zwiększenie udziału w płatnościach online nawet do 90 proc.
Aż 70 proc. Polaków wskazuje tę metodę płatniczą jako najczęściej wybieraną podczas zakupów internetowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas