Rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich zwyżkują o 20 pkt. baz., do 8,03 proc. Poprzednio wskaźnik ten był tak wysoko w połowie czerwca. Wówczas padł rekord 8,125 proc. Dochodowość papierów dwuletnich rośnie dziś z kolei o 22 pkt. baz., do 8,04 proc. W połowie czerwca w szczycie rentowność papierów dwuletnich sięgała 8,25 proc.

Czytaj więcej

Obligacje w otoczeniu marazmu zbliżają się do dołków z czerwca

„Poza czynnikami globalnymi (przecena UST i części papierów europejskich ) niekorzystnie na wycenę długu mógł wpływać publicznie rozgrywany konflikt w RPP. Warto wspomnieć również o publikacji MFW World Economic Outlook, z którego wynika, że Fundusz przewiduje jeszcze wyższą średnioroczną inflację w 2023 (14,3 proc.) niż w 2022 (13,8 proc.). Rewizji uległa także prognoza PKB w dół na przyszły rok z 2,0 proc. do zaledwie 0,5 proc.” - komentują analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dodajmy, że rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich we wrześniu wspięły się na rekordowe 4 proc., a w ostatnich dniach wróciły do tego poziomu. Z kolei oprocentowanie niemieckich obligacji dziesięcioletnich wzbiło się w ostatnich dniach na nowe w tym roku szczyty i sięga 2,32 proc.