Rentowności polskich obligacji dziesięcioletnich zwyżkują o 20 pkt. baz., do 8,03 proc. Poprzednio wskaźnik ten był tak wysoko w połowie czerwca. Wówczas padł rekord 8,125 proc. Dochodowość papierów dwuletnich rośnie dziś z kolei o 22 pkt. baz., do 8,04 proc. W połowie czerwca w szczycie rentowność papierów dwuletnich sięgała 8,25 proc.
Czytaj więcej
Tydzień rozpoczynamy od przeceny krajowych obligacji skarbowych. Zdaniem zarządzających argumentów za umocnieniem cen papierów skarbowych obecnie brak. Może to oznaczać zarazem kolejne podwyżki stóp procentowych, nawet w przyszłym roku.
„Poza czynnikami globalnymi (przecena UST i części papierów europejskich ) niekorzystnie na wycenę długu mógł wpływać publicznie rozgrywany konflikt w RPP. Warto wspomnieć również o publikacji MFW World Economic Outlook, z którego wynika, że Fundusz przewiduje jeszcze wyższą średnioroczną inflację w 2023 (14,3 proc.) niż w 2022 (13,8 proc.). Rewizji uległa także prognoza PKB w dół na przyszły rok z 2,0 proc. do zaledwie 0,5 proc.” - komentują analitycy Banku Gospodarstwa Krajowego.
Dodajmy, że rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich we wrześniu wspięły się na rekordowe 4 proc., a w ostatnich dniach wróciły do tego poziomu. Z kolei oprocentowanie niemieckich obligacji dziesięcioletnich wzbiło się w ostatnich dniach na nowe w tym roku szczyty i sięga 2,32 proc.