Grupo Lar chce wejść w akademiki

Hiszpańska grupa w 2025 r. planuje rozpocząć pierwsze inwestycje w segmencie prywatnych domów studenckich w Polsce.

Publikacja: 27.12.2024 14:45

Grupo Lar Polska, mieszkaniowy deweloper na czele którego stoi Renata McCabe-Kudła, planuje inwestyc

Grupo Lar Polska, mieszkaniowy deweloper na czele którego stoi Renata McCabe-Kudła, planuje inwestycje w prywatne akademiki w Polsce.

Foto: Mat. prasowe

Plany Grupo Lar Polska na 2025 r. zakładają rozpoczęcie prac nad pierwszymi inwestycjami na rynku PBSA, czyli prywatnych domów studenckich – podał deweloper.

Dobry moment na rozpoczęcie inwestycji w prywatne akademiki

„Jak wynika z raportu agencji Colliers, w Polsce powstaje 5,4 tys. miejsc w nowoczesnych prywatnych akademikach, a kolejne 13,7 tys. jest na różnych etapach przygotowań. To jednak wciąż tylko kropla w morzu potrzeb. W Polsce mamy ponad 1,2 mln studentów, a liczba ta konsekwentnie rośnie. Jesteśmy przekonani, że inwestycje typu PBSA to niezagospodarowana jeszcze luka rynkowa, a duży popyt na takie nieruchomości będzie utrzymywał się przez długie lata” – podał deweloper.

- Uważamy, że to bardzo dobry moment na rozwój akademików Polsce. W Warszawie i innych miastach liczba takich obiektów rośnie, widać że cieszą się one dużym powodzeniem wśród studentów oraz ich rodziców. Siła portfeli Polaków zdecydowanie wzrosła w ostatnich latach i Polska idzie za trendem, który już jest rozwinięty w Europie Zachodniej – powiedziała Renata McCabe-Kudła, country manager Grupo Lar Polska.

Grupo Lar, z centralą w Hiszpanii, działa w Polsce od 2006 r., ostatnio realizuje projekty mieszkaniowe w formule joint-venture – z giełdową Develią czy litewską firmą Hanner. W 2024 r. deweloper informował o poszukiwaniu inwestorów do uruchomienia platformy akademikowej.

Akademikowa nisza w Polsce zyskuje inwestorów

W ostatnim czasie przybywa inwestorów zainteresowanych rynkiem prywatnych domów studenckich w Polsce. Wiosną br. platformę Student Space powołały fundusze Signal Capital i Griffin Capital wraz z deweloperem Echo Investment. W 2025 r. pierwsze projekty ma realizować joint-venture Develii z Innova Capital i Solida Capital.

Największą prywatną siecią jest obecnie Student Depot (Kajima) – liczy około 4 tys. łóżek, mocno inwestuje międzynarodowy Xior – ma około 2 tys. łóżek. Obecni są też mniejsi gracze.

Doroczne badanie European Living Sector Investor Survey, przeprowadzane przez Knight Frank, wykazało, że w ciągu najbliższych pięciu lat europejscy inwestorzy planują ulokować 64 mld euro w inwestycje w sektorach mieszkaniowym: m.in. BTR (mieszkań na wynajem), PBSA (prywatnych akademików) oraz mieszkań dla seniorów.

Nieruchomości
Bartosz Guss, PZFD: Czas obniżyć koszty finansowania
Nieruchomości
Dyskretne luksusowe zakupy
Nieruchomości
Czeka nas stabilizacja cen mieszkań, a czy obniżki – to zależy mocno od RPP
Nieruchomości
Mieszkaniówka w stanie wyczekiwania
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Nieruchomości
Rynek mieszkań na wynajem i prywatnych akademików w Polsce ma potencjał
Nieruchomości
Minął rok. Bilans działalności rządu na rynku mieszkaniowym