W dobie światowego kryzysu gospodarczego zdążyliśmy się już przyzwyczaić do zalewających nas negatywnych informacji o stanie gospodarki i jej dalszych złych perspektywach. Podobnie jak do zapowiedzi znaczącego pogorszenia się wyników finansowych spółek.
Po raz pierwszy niekorzystne zjawiska gospodarcze związane z kryzysem finansowym są widoczne w wynikach finansowych przedsiębiorstw notowanych na warszawskiej giełdzie, ogłoszonych w raportach za ostatni kwartał 2008 r. Oprócz wyraźnie pogarszających się wyników z działalności operacyjnej jest jeszcze jedna przyczyna znaczących spadków zysków netto wielu podmiotów. W związku z publikacją raportów kwartalnych spółki zostały zmuszone po raz pierwszy od czasu, kiedy spowolnienie gospodarcze na dobre zawitało do Polski, do bardzo wnikliwego przyjrzenia się bilansom i rzetelnej oceny, czy w przypadku niektórych z posiadanych przez nie aktywów trwałych nie nastąpiła utrata wartości. Dla wielu z nich oznaczało to konieczność ujęcia znaczących odpisów aktualizujących, mających negatywny wpływ ich wynik finansowy.
[srodtytul]Czym jest utrata wartości aktywów?[/srodtytul]
Spółki sporządzające sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej zobowiązane są, zgodnie z zapisami MSR 36 - "Utrata wartości aktywów", dokonywać oceny określonych aktywów trwałych pod kątem ich ewentualnej utraty wartości. Ocena taka wymagana jest za każdym razem, kiedy występują przesłanki wskazujące na utratę wartości, a w przypadku niektórych aktywów trwałych ocena taka musi być dokonywana przynajmniej raz w roku.
Do przesłanek wskazujących na utratę wartości należą m.in. znacząco niższe od budżetowanych wyniki operacyjne, niższe od oczekiwanych przepływy pieniężne, spadek cen akcji spółki czy też kapitalizacja rynkowa niższa od wartości kapitałów własnych. Powyższe zjawiska na pewno występują w wielu firmach i w rezultacie, oprócz corocznego obowiązkowego testu na utratę wartości niektórych wartości niematerialnych oraz wartości firmy, na koniec 2008 r. zmuszone one zostały dodatkowo do oceny pod kątem ewentualnej utraty wartości również innych składników majątku trwałego, jak np. pozostałych wartości niematerialnych, rzeczowych aktywów trwałych czy inwestycji w jednostkach zależnych i stowarzyszonych.