Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 21.04.2025 01:05 Publikacja: 04.09.2023 21:00
Foto: AFP
Przebadała ona preferencje inwestycyjne 3 tys. swoich aktywnych klientów. Jakie płyną z tego wnioski? Okazuje się, że większość z nich jako preferowany czas zawierania transakcji, niezależnie od klasy aktywów, wybrało pierwszą godzinę handlu. Wskazało na nią 35 proc. ankietowanych. Niewiele mniej, bo 30 proc., wskazało z kolei na ostatnią godzinę handlu.
Największe zamiłowanie do handlu w pierwszej godzinie wykazują klienci Forex.com z obszaru Azja–Pacyfik. Wskazało na nią 37 proc. ankietowanych. Jeśli chodzi o ostatnią godzinę, to tutaj największą aktywnością wykazują się traderzy z Europy. 34 proc. z nich wskazało tę porę jako preferowaną opcję, przy czym i tak było to mniej niż w przypadku pierwszej godziny (35 proc.).
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Grupa nadal zamierza rozwijać działalność zarówno w ujęciu geograficznym, jak i produktowym. W tym roku chce m.in. zakończyć na Węgrzech inwestycję w nowy zakład produkujący wełnę szklaną.
Na 2025 r. prognozowano inwestycyjny boom. Ale sygnałów ożywienia nie widać. Skłonność przedsiębiorców do podnoszenia wydatków jest mniejsza niż w 2024 r. I nic dziwnego, bo niepewność w obliczu wojny celnej mocno wzrosła.
Dziś obowiązujący termin uruchomienia nowego zakładu w Brzegu Dolnym to 2026 r., a koszt budowy to 551 mln zł. Inwestycja jest jednak złożona i towarzyszy jej wiele zagrożeń. Ponadto jest realizowana własnymi siłami.
Inwestorzy indywidualni na całym świecie trzymają się strategii długoterminowych, aby radzić sobie z zmiennością rynku. Podobne zachowania można zaobserwować także w Polsce: 52 proc. inwestuje w długim horyzoncie czasowym – na lata lub nawet dekady.
Wkrótce koncern powinien przedstawić długoterminowy plan rozwoju, być może nawet z perspektywą do 2055 r. Priorytetem jest zagwarantowanie grupie perspektywicznych i stabilnych warunków wydobycia, wzbogacania i hutnictwa miedzi i srebra.
W ubiegłym roku koncern wypracował 2,87 mld zł zysku netto. Do poprawy wyników przyczyniły się m.in. poczynione oszczędności oraz wzrosty cen miedzi i srebra. Grupa zwiększyła też inwestycje. Ponadto cały czas pracuje nad nową strategią.
Już 28 i 29 marca 2025 roku w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już jedenasta odsłona wydarzenia. Patronem medialnym imprezy jest Gazeta Giełda i Inwestorów "Parkiet" oraz "Rzeczpospolita".
– Podczas pandemii i wojny inwestorzy rzucili się na luksusowe zegarki, żeby zabezpieczyć wartość oszczędności. Zegarki czy diamenty są dużą koncentracją kapitału – mówi Tomasz Wiśniewski, partner w dziale Deal Advisory, szef zespołu wycen w KPMG w Europie Środkowo-Wschodniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas