To już pewne. Faktury elektroniczne będą obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy i zastąpią faktury papierowe. To zapowiadany od dawna krok nie tylko w stronę uszczelnienia systemu podatkowego, ale cyfryzacji obrotu gospodarczego, który opłaci się wielu firmom. Szacuje się, że oszczędności z tytułu wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych w skali europejskiej wyniosą 240 mld zł w ciągu sześciu lat. Zmiany budzą, co zrozumiałe, również emocje i rodzą szereg pytań dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur, koniecznych do wprowadzenia zmian po stronie firm i obowiązków z tym związanych. Na najważniejsze z nich staramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Czym jest faktura ustrukturyzowana?
Ustrukturyzowana faktura elektroniczna jest rodzajem faktury elektronicznej o określonej przepisami strukturze. Posiada ona formę ustrukturyzowanego komunikatu XML, który umożliwia jej automatyczne przetworzenie przez odbiorcę. Jest ona obecnie stosowana w zamówieniach publicznych na terenie całej Unii Europejskiej, koncesjach na roboty budowlane lub usługi oraz partnerstwa publiczno-prywatnego. W Polsce jest wykorzystywana przez wiele firm handlowych i produkcyjnych korzystających od lat z technologii EDI. Od stycznia faktura ustrukturyzowana 2024 r. będzie obligatoryjna dla wszystkich firm. W praktyce oznacza to, że faktury będą musiały być wystawiane przez podatników za pośrednictwem systemu teleinformatycznego – Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) – i oznaczone przydzielonym numerem identyfikującym fakturę w tym systemie. Bez numeru identyfikacyjnego będzie to zaledwie dokument sprzedażowy. Szacuje się, że każdego dnia do KSeF będzie trafiał około 1 mln faktur. Obecnie trwają prace nad upowszechnieniem faktury ustrukturyzowanej w całej Unii Europejskiej. Polska, wraz z Włochami, Hiszpanią i Portugalią, znajduje się na czele państw najmocniej stawiających na nowe rozwiązania technologiczne.
Czym jest Krajowy System e-Faktur (KSeF)?
KSeF, czyli Krajowy System e-Faktur, to stworzony przez Ministerstwo Finansów system, który służy do rejestrowania, odbierania i przechowywania faktur w ustrukturyzowanej formie. Obecnie działa w formie fakultatywnej – przedsiębiorcy mogą, ale nie muszą z niego korzystać – to ulegnie zmianie od początku stycznia 2024 r. System każdej e-fakturze nadaje numer identyfikacyjny. Ponadto, analizuje poprawność formalnego wypełnienia wniosku, jak również upoważnienie użytkownika do korzystania z systemu. Należy pamiętać, że poprawność rachunkowa faktury nie jest sprawdzana przez KSeF. Jak zapowiada Ministerstwo Finansów, jeśli nowe rozwiązanie się sprawdzi, może zastąpić dotychczasowy plik JPK.