Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.12.2024 08:49 Publikacja: 16.09.2022 13:41
Tomasz Kuciel CEO, Edison SA
Foto: materiały prasowe
To już pewne. Faktury elektroniczne będą obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy i zastąpią faktury papierowe. To zapowiadany od dawna krok nie tylko w stronę uszczelnienia systemu podatkowego, ale cyfryzacji obrotu gospodarczego, który opłaci się wielu firmom. Szacuje się, że oszczędności z tytułu wprowadzenia faktur ustrukturyzowanych w skali europejskiej wyniosą 240 mld zł w ciągu sześciu lat. Zmiany budzą, co zrozumiałe, również emocje i rodzą szereg pytań dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur, koniecznych do wprowadzenia zmian po stronie firm i obowiązków z tym związanych. Na najważniejsze z nich staramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Prognozujemy, że z 80-proc. prawdopodobieństwem wahania indeksu WIG zmieszczą się w 2025 r. między 75 tys. a 90 tys. punktów – mówi Sobiesław Kozłowski, dyrektor departamentu analiz i doradztwa w Noble Securities.
Walutowe usługi skarbowe Banku Pekao S.A. zostały nagrodzone przez renomowany magazyn finansowy Global Finance. Bank zwyciężył w rankingu The World’s Best Foreign Exchange Providers i otrzymał tytuł The Best Foreign Exchange Provider in Poland for 2025.
Jeśli brokerzy będą chcieli skorzystać z promocyjnych stawek giełdowych na fundusze ETF w przyszłym roku, sami będą musieli także obniżyć klientom opłaty – mówi Michał Kobza, członek zarządu GPW.
GPW zdecydowała o przedłużeniu promocji za obrót funduszami ETF notowanymi na warszawskim parkiecie. Brokerzy aby z niej skorzystać, będą musieli zrobić ukłon w stronę inwestorów - poinformował w Parkiet TV Michał Kobza, członek zarządu GPW.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Podstawową cechą sporu korporacyjnego jest to, że ryzyko jego wystąpienia jest rzeczą stałą. Różne w czasie może być tylko jego natężenie, co przekłada się na szansę wyprzedzającego wyłapania zbliżającego się zagrożenia.
Porozumienia akcjonariuszy to jedno z najbardziej kontrowersyjnych i złożonych zagadnień dotyczących obrotu akcjami na rynku regulowanym.
Tesla zakpiła z ekspertów. Ten rok miał być słaby dla jej inwestorów, a tu niespodziewanie do ich portfeli trafiło ponad 570 miliardów dolarów.
W połowie grudnia minął rok odkąd Javier Milei objął urząd prezydenta Argentyny. W tym czasie wiele się zmieniło na świecie, także w samej Argentynie.
Z niepokojem stwierdzam, że końcówka roku nie wywołuje we mnie żadnej świeżej refleksji na jakikolwiek ważny temat. Być może to dlatego, że o wszystkim, co nasunęło się mi jako coś istotnego, pisałem przez cały rok.
Najważniejszym celem spółki jest wydanie „Cooking Simulator 2” w II półroczu 2025 r.
Warszawskie indeksy przekroczyły w minionym tygodniu ważne bariery techniczne. Wróciło zatem ryzyko, że listopadowe dołki zostaną pogłębione, a korekta hossy zamieni się w początek bessy.
Wielkie maklerskie porządki w PKO BP. Firmę mają opuścić Grzegorz Zawada oraz Artur Iwański – dowiedział się „Parkiet”. Czy na tym się skończy? Na razie tego nie wiadomo.
Rok dobiega końca. Chciałoby się powiedzieć, parafrazując klasyka, że był to wspaniały rok, nie zapomnimy go nigdy. Nie do końca jednak. Z kilku względów.
W środę amerykańska Rezerwa Federalna obniżyła stopy procentowe o 0,25 pkt proc., jednak była to jastrzębia obniżka.
Listopadowe dane o sprzedaży detalicznej pozytywnie zaskoczyły (wzrost o 3,1 proc. r./r.) i potwierdzają, że zagadkowe tąpnięcie z września było anomalią. Są też dobrą prognozą tempa naszego wzrostu gospodarczego w IV kwartale.
Rozmawiamy z pracownikami o odstawianiu elektrowni konwencjonalnych. Równolegle musimy jednak działać, przygotowując się do zastąpienia technologii węglowych innymi źródłami. Mamy dla pracowników propozycje – mówi prezes Grupy Tauron Grzegorz Lot.
Spadki na GPW. WIG20 stracił w piątek 1,1 proc., chociaż w ciągu dnia było też gorzej.
Piątkowe wygasanie grudniowej serii derywatów było o tyle szczególne, że miało miejsce tuż przed weekendem przedświątecznym.
Na początku roku nasze media obiegły zestawienia planów grupowych zwolnień spółek z różnych branż w naszym kraju. Teraz fenomen ten można obserwować w odniesieniu do innych europejskich gospodarek, w szczególności Niemiec.
CVC wprowadziło na giełdę Żabkę, a wycofuje z parkietu grupę Comarch. Z kolei Penta zapowiedziała ogłoszenie wezwania na akcje EMC. Rok 2025 będzie ciekawy. Fundusze mają dużo gotówki, a jednocześnie portfele pełne aktywów przygotowanych do sprzedaży.
Z jednej strony RPP decyduje o wysokości stóp, ale też ponad 60 proc. banków w Polsce to kapitał publiczny. Dzisiaj połowa Polaków jest wykluczonych z możliwości zaciągnięcia kredytu – mówi Bartosz Guss, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się dynamicznie, jednak nie bez wyzwań. Tempo wzrostu, chociaż nieco słabsze od oczekiwań z początku roku 2024, było solidne, a w 2025 możemy oczekiwać dalszego przyspieszenia. Niestety, wciąż mamy do czynienia z okresem „diagnozowania i rozbiegu”. W nowym roku potrzebować będziemy jasnych, strategicznych decyzji, które zapewnią stabilność i zrównoważony rozwój.
Oprócz korzyści i szans, wynikających z wdrażania europejskich standardów sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju, firmy dostrzegają istotne koszty i zagrożenia. Niektóre uważają nawet, że dziś te drugie przewyższają pierwsze.
Prognozy znanych maklerów i analityków dla indeksów największych spółek w Warszawie i Nowym Jorku, cen ropy i miedzi oraz notowań pary euro/złoty.
Narodowy Bank Polski zmienił zasady prezentacji banknotów i monet w obiegu – pokazuje już nie dane kwartalne, ale miesięczne. W listopadzie znów przybyło najwięcej dwustuzłotówek. Jest ich ponad 960 mln.
Inflacja nieco zniechęca do zakładania lokat terminowych. Na dodatek poprawiają się nastroje konsumentów i rośnie chęć do robienia zakupów. Ale bankowcy prezentują co do depozytów ostrożny optymizm.
Minister Przemysłu (MP) chce uzupełnić projekt noweli ustawy o rynku mocy o regulacje wprowadzające mechanizm aukcji dogrywkowych - wynika z pisma resortu zamieszczonego na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Te aukcje miałyby pozwolić na uzyskanie wsparcia przez nowe projekty gazowe. Resort klimatu ocenia, że wymagałoby to odrębnych negocjacji z Komisją Europejską.
Transakcje na rynku nieruchomości za ponad 10 mln zł jeszcze kilka lat temu były rzadkością. Dziś takie transakcje nikogo nie dziwią. Pojawia się nowa grupa nabywców. To zamożni obcokrajowcy
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas