W poprzednim odcinku naszego poradnika pisaliśmy już, że wygasanie kontraktów i notowanie ich w seriach jest niezbędne do utrzymania kursu futures "w ryzach" - tak, aby nie oderwał się zbytnio od kursu instrumentu bazowego. Dla zobrazowania koncepcji notowania w seriach wyobraźmy sobie najpierw czysto hipotetyczną sytuację, gdy w ciągu roku notowane są jedynie dwie serie kontraktów. Przykładowo - jedna wygasa w grudniu. W ściśle określonym dniu tego miesiąca inwestorzy tracą możliwość obracania serią grudniową. W zamian za nią do obrotu wprowadzana jest kolejna seria - czerwcowa. W ten sposób w obrocie zawsze jest jedna seria. Jeżeli np. mieliśmy długą pozycję w serii grudniowej i chcemy ją trzymać dłużej (mimo wygaśnięcia), powinniśmy na nowo otworzyć długą pozycję, ale w serii czerwcowej.
Cztery serie w ciągu roku
W praktyce notowanie jedynie dwóch serii w ciągu roku mogłoby okazać się niewystarczające - kurs kontraktów mógłby być niedostatecznie powiązany z kursem instrumentu bazowego. Dlatego w przypadku kontraktów na akcje i na indeksy na warszawskiej giełdzie w każdym roku istnieją aż cztery serie.
Zacznijmy od najbardziej popularnych kontraktów - opiewających na najważniejszy giełdowy indeks WIG20. Dla inwestorów obracających tymi instrumentami kluczowe są cztery miesiące: marzec, czerwiec, wrzesień i grudzień. W każdym z tych miesięcy wygasa bowiem jedna seria kontraktów i zastępuje ją nowa seria. Przykładowo - obecnie inwestorzy mogą obracać m.in. grudniową serią futures, która (jak sama nazwa wskazuje) wygaśnie w grudniu. Wówczas w jej miejsce do obrotu wprowadzona zostanie seria wrześniowa. Dlaczego akurat ta? Wynika to z reguły, która mówi, że każda seria jest notowana przez 9 miesięcy. Właśnie tyle czasu minie od momentu wygaśnięcia serii grudniowej do wygaśnięcia zastępującej ją serii wrześniowej. Ta sama zasada dziewięciu miesięcy działa w przypadku pozostałych serii. Serię marcową zastępuje seria grudniowa, czerwcową - marcowa, wrześniową - czerwcowa.
Ściśle określony jest nie tylko miesiąc, ale także dzień wygaśnięcia danej serii. Zawsze jest to trzeci piątek określonego miesiąca. Przykładowo oznacza to, że notowana obecnie seria grudniowa wygaśnie w piątek, 15 grudnia 2006 r. Może się oczywiście zdarzyć, że w trzeci piątek miesiąca nie ma akurat sesji giełdowej (np. ze względu na święto). Wówczas kontrakty wygasają na ostatniej sesji przed tym piątkiem. Regułą jest, że kolejna seria wchodzi do obrotu na kolejnej sesji po wygaśnięciu poprzedniej serii. Tak więc seria wrześniowa wejdzie do obrotu w poniedziałek, 18 grudnia 2006 r.