Tomasz Hońdo

Udział akcji, napływy do funduszy i… Tesla. Sześć oznak szampańskich nastrojów na Wall Street

Pod niektórymi względami optymizm na amerykańskim rynku akcji w końcówce 2024 roku osiąga niewidziane wcześniej poziomy. Przyglądamy się sześciu wskaźnikom, które biją rekordy lub są już blisko nich.

Poprzeczka dużo wyżej

W grudniu do głosu na Wall Street znów doszły głównie technologiczne giganty.

Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych

Rok 2024 przyniósł rekordowe napływy kapitału do funduszy dłużnych i nadal solidne stopy zwrotu. Rok 2025 może stać pod znakiem obniżek stóp procentowych, choć nie wiadomo, w jakiej skali – jak przygotować na to portfel obligacji?

Kolejny rok przewagi USA

Gdyby indeksy skończyły grudzień na wczorajszych poziomach, to tegoroczna przewaga USA należałaby do największych w historii.

S&P 500 po dwóch bardzo udanych latach – co dalej?

W końcówce drugiego z rzędu roku z ponad 20-proc. zwyżką S&P 500 stratedzy z Wall Street podnoszą poziomy docelowe indeksu w tempie niewidzianym od 2021 r., a wskaźnik ceny do wartości księgowej bije rekord z lat 1999–2000.

Drożej niż w bańce internetowej?

Zgodnie ze statystykami listopad również w tym roku okazał się najlepszym miesiącem na rynku akcji, ale głównie na Wall Street.

Cykl Kitchina bardziej wyrazisty na GPW niż na Wall Street

Średnio rzecz biorąc, polskie akcje drożeją mocniej niż amerykańskie przez większą część wzrostowej fazy cyklu Kitchina, ale za to zaczynają się spisywać słabiej na krótko przed wejściem w fazę spadkową. Ta druga faza na Wall Street jest bardziej „płaska” w porównaniu z GPW. To nasze najnowsze odkrycia w badaniach nad cyklem giełdowym.

Listopad trudny dla złota

Zmierzający ku końcowi listopad przyniósł silny wzrost zmienności na rynku złota.

Czyżby cykl Kitchina na GPW już zakręcił w dół?

Listopad to teoretyczny szczyt cyklu Kitchina, po którym typowo nadchodzi przeszło 20-miesięczna faza spadkowa. Tym razem przecena na GPW wystartowała zaskakująco wcześnie, więc część ewentualnego potencjału zniżkowego jest już skonsumowana.

Na granicy euforii

Podczas gdy na polskim rynku akcji widać oznaki silnego zniechęcenia inwestorów, to na Wall Street zupełnie odwrotnie, wskaźniki zaangażowania inwestorów ocierają się o poziom euforii.