Reklama
Rozwiń

Tomasz Hońdo

Oby rajd na GPW nie okazał się już ostatnim akcentem na koniec cyklu...

Styczniowo-lutowa hossa na GPW pozwoliła odrobić już zdecydowaną większość zaległości polskich akcji względem rynków globalnych, jakie powstały w drugiej połowie 2024. Sęk w tym, że nasze długoterminowe wskaźniki znów znalazły się na poziomach nieodległych od historycznych szczytów cyklu giełdowego.

Polska najlepsza

Za półmetkiem lutego widać, że polskie akcje są najlepsze na świecie pod względem stopy zwrotu liczonej od początku roku w walucie lokalnej (MSCI Poland ok. +19 proc. po sesji 17 lutego) i drugim najlepszym w dolarze (+24 proc.).

Akcje a złoto w portfelu – gdzie leży przysłowiowy złoty środek?

W bardzo długim okresie amerykańskie akcje wygrywają ze złotem pod względem stóp zwrotu, ale droga do tej wygranej bywa wyboista. Najciekawsze jednak jest to, że dodanie porcji złota do portfela pozwoliłoby wyraźnie ograniczyć zmienność wyników. Najniższym ryzykiem cechowałby się portfel złożony po równo z akcji i szlachetnego metalu. Jakie inne kombinacje można uznać za optymalne?

Zadyszka Wall Street

Trzy miesiące po wyborach widać, że amerykański rynek akcji, który początkowo euforycznie zareagował na niekwestionowaną wygraną Trumpa, utknął w miejscu. W momencie pisania tego komentarza indeks S&P 500 jest tam, gdzie po raz pierwszy znalazł się kilka dni po wyborach, w okolicy 6000 pkt.

Tak udany styczeń na GPW to pozytywny sygnał, ale nie gwarancja sukcesu na rok

Bierzemy pod lupę te historyczne przypadki, w których WIG równie optymistycznie rozpoczął rok, jak obecnie. Po udanym styczniu potem poszczególne ścieżki rozchodzą się w różne strony – warto będzie obserwować, do której z nich będzie tym razem najbliżej.

Nasze akcje na topie

Wyniki krajowych indeksów giełdowych w kończącym się styczniu niekoniecznie wpisują się w modne po wyborach prezydenckich w USA hasło „America First”.

Trump, a rynki – jakie szanse na powtórkę z przeszłości?

Pierwszy rok poprzedniej kadencji Trumpa („1.0”) przyniósł na rynkach sporo pozytywnych niespodzianek – znaczne osłabienie dolara oraz związaną z tym hossę na emerging markets i na GPW. Ale te niespodzianki niekoniecznie wynikały z poczynań nowej amerykańskiej administracji.

Europa wraca do łask?

Powrót Trumpa paradoksalnie zbiegł się w czasie z doniesieniami o silnej rotacji inwestorów z USA do Europy według najnowszego globalnego sondażu Bank of America wśród zarządzających funduszami.

Nasz portfel edukacyjny w ubiegłym roku ponownie się sprawdził

+16 proc. – to hipotetyczny wynik portfela edukacyjnego złożonego z trzech klas aktywów w ubiegłym roku. Na dłuższą metę ta przykładowa, prosta strategia inwestycyjna pozwoliłaby uzyskać stopy zwrotu konkurujące z akcjami i złotem, przy zmienności bliższej raczej obligacjom.

Obligacje i dolar straszą

Trzeba przyznać, że początek roku na rynkach ma dość burzliwy przebieg.