Tomasz Hońdo

Europa testuje wsparcia

Wysoka zmienność – to reakcja rynków na wyniki I tury wyborów parlamentarnych we Francji, w której najwięcej głosów uzyskało eurosceptyczne Zgromadzenie Narodowe.

Lipiec zawsze udany dla krajowych obligacji. Dla akcji zwykle też

Lipiec był historycznie jedynym miesiącem roku, w którym indeks obligacji TBSP był zawsze na plusie. I to właśnie w lipcu osiągał, średnio rzecz biorąc, najwyższe stopy zwrotu. Z kolei dla WIG siódmy miesiąc roku był typowo ostatnim pozytywnym akcentem przed nadejściem sezonowej słabości.

Europa z zadyszką w II kwartale

Główne europejskie indeksy od połowy maja przeżywają wyraźną zadyszkę.

Hossa na Wall Street zdominowana przez Wspaniałą Siódemkę. Co z tego wynika?

W coraz większym stopniu kolejne rekordy S&P 500 to zasługa wąskiego grona spółek o największej kapitalizacji – tzw. Wspaniałej Siódemki, którą tworzą Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia, Meta Platforms i Tesla – przy dość biernej postawie reszty rynku. Jakie są tego konsekwencje?

Nastroje bliżej przegrzania

Wspinaczka indeksów S&P 500 i Nasdaq na nowe rekordy w atmosferze zachwytów nad perspektywami gigantów sektora high tech rodzi pytanie o stan nastrojów rynkowych.

Na co wskazuje sześć elementów „niedźwiedziej” układanki?

Inwersja krzywej rentowności obligacji dłuższa niż przed wielkim kryzysem, najdłuższy od 2007 r. okres utrzymywania wysokich stóp procentowych w USA, wzrost stopy bezrobocia za oceanem do poziomu najwyższego od 28 miesięcy, a jednocześnie najwyższy od 29 miesięcy udział akcji w portfelach inwestorów indywidualnych – to tylko niektóre fakty mogące skłaniać do większej ostrożności.

Dywergencje między rynkami

W wersji optymistycznej te dywergencje to powtórka sytuacji ze stycznia. Wtedy główne amerykańskie benchmarki jako pierwsze były o kroczek od rekordów.

20 miesięcy hossy za nami. Historyczna norma to 23.

Po 20 miesiącach kalendarzowych hossy na GPW zastanawiamy się nad potencjalnym terminem szczytu koniunktury na podstawie cyklu Kitchina i zestawu historycznych statystyk.

Słabsze dane makro

Miks słabszych danych, świadczących o spowolnieniu amerykańskiej gospodarki, przybliża na nowo perspektywę obniżek stóp procentowych.

Obecna hossa już niemal tak długa, jak poprzednia z lat 2020-21

W połowie czerwca obecna hossa na GPW, trwająca od jesieni 2022, dorówna pod względem czasu trwania tej poprzedniej, z lat 2020-21. Podobnie jak u jej schyłku, obserwujemy techniczne wykupienie na wykresie miesięcznym oraz najwyższy od tamtego okresu wskaźnik P/BV. Ale pod niektórymi względami widać też na szczęście zasadnicze różnice.