ATR, czyli wielofunkcyjne narzędzie inwestycyjne

Prezentujemy najpopularniejszy wskaźnik zmienności. Pokazujemy, jak korzystać z niego w praktyce, i sprawdzamy, jak radzą sobie strategie zbudowane na jego podstawie.

Aktualizacja: 06.02.2017 19:36 Publikacja: 11.09.2015 06:00

Górna część powyższego wykresu przedstawia dzienne notowania indeksu WIG20 od początku 2013 r. Dolna

Górna część powyższego wykresu przedstawia dzienne notowania indeksu WIG20 od początku 2013 r. Dolna natomiast obrazuje wartości wskaźnika ATR dla 14 sesji. Pionowymi liniami przerywanymi zaznaczyliśmy miejsca, w których zmienność osiągała lokalne maksima. Okazuje się, że każdy z tych punktów zbiegał się z wyznaczaniem przez indeks blue chips lokalnego dołka, po którym dochodziło do silnego odbicia. Potwierdza się więc teoria, że gwałtowny wzrost zmienności do ponadprzeciętnych rozmiarów zwiastuje uformowanie punktu zwrotnego na spadającym rynku. Co istotne, w sierpniu ATR(14) również wyznaczył lokalny szczyt i dotarł do poziomów nienotowanych od początku 2014 r. Wskaźnik zaczął od kilku sesji tracić na wartości, co może być pozytywnym sygnałem dla rodzimego rynku akcji. Zaprezentowane na wykresie sygnały zwiastowały zwyżki WIG20 o wielkości od 180 do 300 pkt. Kierując się tymi liczbami, można oczekiwać, że indeks wzrośnie do 2200 pkt lub nawet do 2300 pkt.

Foto: GG Parkiet

Tydzień temu pisaliśmy o oscylatorze stochastycznym. Przybliżyliśmy jego budowę, metody interpretacji i pokazaliśmy trzy przykładowe strategie inwestycyjne, które można zbudować za jego pomocą. Dziś kontynuujemy nasz cykl artykułów traktujących o wskaźnikach analizy technicznej i bierzemy pod lupę najpopularniejszy miernik zmienności ATR. Pokażemy, jak wiele zastosowań w giełdowej analizie i praktyce inwestycyjnej może mieć ten prosty indykator.

Zakres wahań

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Inwestycje
Na europejskie niebo nadciągają chmury. Obligacje wreszcie zyskują
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Inwestycje
Grzegorz Rykaczewski, Pekao: Rynki rolne zmienne, prognozy dobre
Inwestycje
Goldman Sachs: Złoto będzie po 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Konrad Ryczko, DM BOŚ: Dynamika wzrostów trudna do utrzymania
Inwestycje
Byki na warszawskiej giełdzie na razie pozostają bezpieczne
Inwestycje
Eksperci nie spodziewają się wzrostów cen ropy