Regulacje dotyczące czynności prawnych z podmiotami powiązanymi dotyczą transakcji istotnych. Przez wspomniane pojęcie należy rozumieć transakcję zawieraną przez spółkę z rynku regulowanego (dalej: emitent) z podmiotem powiązanym, której wartość przekracza 5 proc. sumy aktywów w rozumieniu ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości, ustalonych na podstawie ostatniego zatwierdzonego sprawozdania finansowego spółki. Z kolei podmiotem powiązanym jest podmiot powiązany w rozumieniu międzynarodowych standardów rachunkowości przyjętych na podstawie rozporządzenia (WE) nr 1606/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z 19 lipca 2002 r. w sprawie stosowania międzynarodowych standardów rachunkowości.
Należy pamiętać, że w przypadku transakcji istotnej na emitencie spoczywają obowiązki dwojakiego rodzaju. Po pierwsze, emitent powinien zamieścić na swojej stronie internetowej informację o istotnej transakcji najpóźniej w momencie zawarcia tej transakcji. Wspomniana informacja powinna zawierać w szczególności: 1) firmę (nazwę) podmiotu powiązanego, z którym zawierana jest istotna transakcja, a w przypadku podmiotów powiązanych będących osobami fizycznymi – ich imię i nazwisko; 2) opis charakteru powiązań między emitentem a podmiotem powiązanym, z którym zawierana jest istotna transakcja; 3) datę i wartość istotnej transakcji; 4) informacje niezbędne do oceny, czy istotna transakcja została zawarta na warunkach rynkowych i czy jest uzasadniona interesem emitenta i akcjonariuszy niebędących podmiotami powiązanymi, w tym akcjonariuszy mniejszościowych.
Po drugie, zawarcie istotnej transakcji wymaga zgody rady nadzorczej emitenta. Przy podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody na zawarcie istotnej transakcji rada nadzorcza emitenta bierze pod uwagę zapobieżenie wykorzystaniu przez podmiot powiązany swojej pozycji oraz zapewnienie odpowiedniej ochrony interesów spółki i akcjonariuszy niebędących podmiotami powiązanymi, w tym akcjonariuszy mniejszościowych.
W przypadku gdy istotna transakcja dotyczy interesów członka rady nadzorczej, nie bierze on udziału w podejmowaniu decyzji o wyrażeniu zgody na zawarcie tej transakcji.
Warto zwrócić uwagę, że statut emitenta może przewidywać, że zgodę na zawarcie istotnej transakcji może wyrażać również walne zgromadzenie. W takim przypadku, jeżeli istotna transakcja dotyczy interesów akcjonariusza, nie bierze on udziału w głosowaniu.