Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.03.2020 05:21 Publikacja: 24.03.2020 05:21
Foto: Bloomberg
Przecena srebra to skutek ucieczki inwestorów do gotówki. – Głównym beneficjentem tej tendencji jest dolar. Kurs złota nie zaszedł trwale poniżej 1450 USD za uncję i utrzymuje się nad dołkami z jesieni. Z kolei notowania srebra tąpnęły najniżej od ponad dekady. W rezultacie złoto jest najdroższe względem srebra w historii – analizuje Bartosz Sawicki z DM TMS Brokers. Zwraca uwagę, że srebro znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle (50 proc. konsumpcji) i często bywa pod wpływem podobnych tendencji jak metale przemysłowe. – A te z miedzią na czele (najniższe ceny od 2016 r.) znalazły się pod bardzo silną presją – podkreśla Sawicki. Zauważa też, że rynek złota jest wielokrotnie większy i płynniejszy niż srebra, co przy panice przekłada się na mniejszą zmienność.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Metale szlachetne mają za sobą zdecydowanie dobry czas, bijąc stopą zwrotu wskaźnik S&P 500.
"Bycze" prognozy dla złota wciąż się pojawiają. Nawet jednak optymiści spodziewają się, że droga do nowych rekordów może być bardzo wyboista.
Koncern zapowiada dalszy wzrost produkcji miedzi z obszaru górniczego Głogów Głęboki – Przemysłowy. Istotną rolę w tym zakresie mają odegrać inwestycje w szyby górnicze GG-1 w Kwielicach, GG-2 Odra i Retków.
Granie na wzrosty cen ropy naftowej okazało się kiepską strategią. Można było jednak uzyskać przyzwoitą stopę zwrotu na wzrostach cen niektórych metali przemysłowych. W okresie od początku roku najlepiej dały zarobić jednak metale szlachetne – ale nie wszystkie.
Trwa szaleństwo na rynku metali szlachetnych. W poniedziałek złoto po raz kolejny ustanowiło historyczny szczyt, który znajduje się już powyżej poziomu 2700 USD za uncję. Coraz mocniej prezentuje się także srebro, które w poniedziałek przebiło 34 USD za uncję. Tylko w ciągu tygodnia złoto zyskało na wartości ponad 3 proc., a srebro prawie 10 proc.
W ostatnim tygodniu cena srebra osiągnęła 32,7 USD/oz i tym samym przebiła tegoroczne szczyty, a także wyznaczyła najwyższy poziom od ponad 10 lat.
Cena złota bije rekord za rekordem. Za wzrostem nadążają notowania srebra, które również zyskało na atrakcyjności w oczach inwestorów.
Powodem wzmożonego zainteresowania inwestorów lubińską spółką są rosnące ceny miedzi. Te z kolei wynikają z działań podejmowanych w Chinach, które mają doprowadzić do odnowienia tamtejszej gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas