Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.06.2020 14:05 Publikacja: 20.06.2020 14:05
Polacy znowu pokochali inwestycje giełdowe. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku maklerzy ze smutkiem mówili, że zapewne już zawsze będą obsługiwać tę samą grupę klientów. W marcu, kwietniu oraz maju tego roku domy maklerskie przeżyły jednak prawdziwy szturm. Według oficjalnych danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w ciągu tych trzech miesięcy przybyło ponad 50 tys. kont inwestycyjnych.
Foto: Shutterstock
To, co kilka miesięcy temu wydawało się wręcz niemożliwe, w ostatnim czasie stało się faktem. Polacy znowu pokochali inwestowanie na giełdzie. Jeszcze pod koniec ubiegłego roku maklerzy ze smutkiem mówili, że zapewne już na zawsze pozostaną z tą samą grupą klientów, tymczasem w marcu, kwietniu oraz maju obserwowali prawdziwy szturm na domy maklerskie.
Według oficjalnych danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych w ciągu tych trzech miesięcy przybyło ponad 50 tys. kont inwestycyjnych. Takich wyników nie widziano od dawna. Maklerzy podkreślają, że na rynek wracają osoby, które już wcześniej miały do czynienia z giełdą, ale pojawiają się także nowi inwestorzy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Inwestorzy indywidualni na całym świecie trzymają się strategii długoterminowych, aby radzić sobie z zmiennością rynku. Podobne zachowania można zaobserwować także w Polsce: 52 proc. inwestuje w długim horyzoncie czasowym – na lata lub nawet dekady.
Jako mniejszościowi akcjonariusze Energi oczekujemy sprawiedliwości i uczciwości. Chcielibyśmy usłyszeć także zwykłe słowo „przepraszam” – mówią Jan Trzciński, prezes fundacji To co najważniejsze, oraz Cezary Waczków, przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych Energi.
Tegoroczne wzrosty cen akcji oraz udany debiut Diagnostyki na giełdzie sprawiły, że inwestorzy indywidualni nieco się ożywili. Poprzeczka w ubiegłym roku jednak była zawieszona nisko. Czy wreszcie nadchodzi przełom?
W badaniu SII prawie 20 proc. inwestorów skarży się na brak poszanowania praw akcjonariuszy mniejszościowych.
W I półroczu 2024 r. za 67 proc. obrotu akcjami na rynku głównym odpowiadali inwestorzy zagraniczni. 19 proc. przypadało na instytucje krajowe, a pozostałe 14 proc. na inwestorów indywidualnych.
W kilkunastu firmach giełdowych toczą się obecnie spory pomiędzy udziałowcami mniejszościowymi a spółką. Najwięcej emocji budzi sprawa Kernela oraz 11 bit studios. Już wkrótce na rynek powinny trafić nowe informacje w tej sprawie.
"Parkiet" pozostaje najpopularniejszym medium dla inwestorów indywidualnych. Tak wynika z najnowszego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych,
Inwestorzy z Pokolenia Z dwukrotnie częściej niż inwestorzy z pokolenia baby boomers omawiają swoje portfele inwestycyjne z rodziną. Młodzi są również bardziej skłonni do rozmów o inwestycjach z przyjaciółmi, współpracownikami czy nawet obcymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas