Szansa na zyski zarezerwowana tylko dla odważnych

Wybór jest dość prosty. Albo pogodzimy się z niemal zerowymi odsetkami od lokat bankowych i będziemy czekać na spadek inflacji, bo to zmniejszy nasze realne straty, albo sięgniemy po bardziej ryzykowne sposoby pomnażania kapitału. Niestety, bez gwarancji, że faktycznie zarobimy.

Publikacja: 25.09.2020 13:41

Żeby oszczędności przyniosły zyski, albo przynajmniej nie traciły na wartości, trzeba się teraz post

Żeby oszczędności przyniosły zyski, albo przynajmniej nie traciły na wartości, trzeba się teraz postarać. Najprostsze sposoby, takie jak założenie lokaty w banku, już nie działają. Trzeba podjąć wysiłek i wybrać trochę trudniejsze, a jednocześnie bardziej ryzykowne, drogi pomnażania kapitału. Przydatna będzie w tym wiedza finansowa. Zdobycie jej może się okazać bardzo dobrą inwestycją.

Foto: Shutterstock

Średnie oprocentowanie lokat bankowych – według danych NBP – wynosiło w lipcu tego roku 0,4 proc. Uzyskanie takiej stawki w największych bankach jest trudne. Na przykład w PKO BP, mBanku czy Citi Handlowym stawki dla standardowych depozytów wynoszą 0,01 proc.

Więcej – nawet 1,5–2,5 proc. w skali roku – można zyskać, wybierając oferty mniejszych instytucji (np. Nest Bank, Alior Bank, Idea Bank) i spełniając dodatkowe warunki. Głównie chodzi o otwarcie konta osobistego, zasilanie go kwotami w określonej wysokości, płacenie kartą, deponowanie nowych środków. Z takiej promocji w danym banku można z reguły skorzystać raz. Lokaty są zazwyczaj krótkoterminowe, trzy- lub sześciomiesięczne. Do tego bank wypłaci wyższe odsetki tylko od limitowanej kwoty (np. od 1 tys. do 10 tys. zł).

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Tylko 149 zł za rok czytania.

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Inwestycje
ESRS G1 Postępowanie w biznesie
Inwestycje
Złoto już powyżej 3300 dolarów za uncję
Inwestycje
Złoto może być nawet dwa razy droższe
Inwestycje
Krajowy popyt na obligacje nie odpuszcza
Inwestycje
Trump przegrywa we własną grę. Na rynkach ogromny chaos