Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.12.2021 10:40 Publikacja: 12.12.2021 10:40
Andrzej Knap, prezes zarządu Unicomp-WZA
Foto: materiały prasowe
Czy akcjonariusze mniejszościowi uczestniczą w e-walnych zgromadzeniach?
Jeśli mówimy wyłącznie o e-walnych zgromadzeniach spółek publicznych i pod terminem akcjonariuszy mniejszościowych rozumiemy osoby inwestujące na giełdzie indywidualnie, to statystyki uczestnictwa w nich nie wyglądają niestety imponująco. Nawet w przypadku spółek, których akcje od wielu lat inwestorzy posiadają w swoich portfelach, nie widać szczególnego i aktywnego zainteresowania tymi wydarzeniami. Będąc na bieżąco obecnym na forach internetowych indywidualnych inwestorów giełdowych i znając bardzo wielu osobiście, można od wielu lat zaobserwować z ich strony raczej wyłącznie komentujące postawy odnośnie do walnych zgromadzeń i tego, co się ma na nich wydarzyć lub też co się wydarzyło. Dominuje już od dłuższego czasu opinia, że obecność indywidualnych akcjonariuszy mniejszościowych na walnych zgromadzeniach tak ogólnie nie przynosi tym akcjonariuszom żadnych wymiernych korzyści i pozostaje bez wpływu na to, co się w spółkach dzieje. Forma zdalnego uczestniczenia w obradach walnego zgromadzenia za pomocą środków komunikacji elektronicznej niczego w tej kwestii nie zmieniła, a sporadyczną obecność wymienionych akcjonariuszy przy wykorzystaniu tej formy tłumaczyć należy raczej chęcią zmierzenia się z nowoczesną technologią i ciekawością, jak ta technologia poradzi sobie w takim zastosowaniu. Trochę inaczej ma się to w przypadku instytucjonalnych akcjonariuszy mniejszościowych, wśród których można zaobserwować coraz większe zainteresowanie taką formą uczestniczenia w obradach walnych zgromadzeń. Co warto zaznaczyć, akcjonariusze ci biorą udział w obradach w tej formie bardzo aktywnie, zdalnie zabierając głos, dyskutując, zgłaszając swoje wnioski i projekty uchwał i oczywiście głosując. W dalszym ciągu nie jest to ze strony tych akcjonariuszy obecność powszechna, na większości realizowanych w tej formie walnych zgromadzeń, i nie można jeszcze mówić o zdecydowanym trendzie w tym kierunku. Niemniej jednak obecność ta pokazuje, że taki sposób uczestniczenia w obradach sprawdził się i spodobał i akcjonariusze radzą sobie z tematem bez większych problemów.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Korekta jest czymś naturalnym. Spadek o 3–5 proc. w kilka dni jest możliwy. Ale w dłuższym terminie WIG może spokojnie przebić 100 tys. pkt, tylko nie w tym tempie, bo jest szokujące – mówi Mariusz Jagodziński, zarządzający funduszami, członek zarządu Mount TFI.
Prawie 2,9 proc. zyskał we wtorek WIG20 i osiągnął najwyższy poziom od 14 lat. WIG ustanowił nowy rekord wszech czasów. Tak samo, jak mWIG40 i sWIG80. Uczestnicy rynku szeroko komentują te wydarzenia w mediach społecznościowych.
Nie mam zbyt dużych nadziei wobec rynków Europy Zachodniej, na które w tym roku chce postawić XTB. Paliwem do wzrostów może być przede wszystkim wejście na nowe rynki – mówi Mateusz Chrzanowski, analityk Noble Securities.
– W tym roku możemy się spodziewać nawet granicy 3,5 tys. dol. za uncję złota, zwiększający się popyt będzie stymulował tendencję wzrostową – mówi Adam Stroniewski dyrektor zarządzający w spółce Mennica Skarbowa.
Zrównoważony rozwój w biznesie to już nie tylko dobra wola przedsiębiorcy, ale wymóg i ważny obszar z punktu widzenia interesariuszy firmy. Wraz z wejściem w życie dyrektywy CSRD przedsiębiorstwa zobowiązane zostały do szczegółowego raportowania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym.
Standardy raportowania wskazuję łańcuch wartości jako:
Próby zwiększenia udziału kobiet w zarządzaniu napotykają wiele problemów. Czy chodzi o politykę, czy o spółki giełdowe, czy o związki sportowe – wszędzie padają podobne argumenty. W przypadku spółek giełdowych postanowiliśmy te argumenty przeanalizować i wyszło, że są one zwyczajnie nieprawdziwe.
Europejski Standard Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS) jest kluczowym elementem szerokiej regulacji dotyczącej zrównoważonego rozwoju w Unii Europejskiej, obejmującej m.in. nowe przepisy dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive) oraz wynikający z nich obowiązek raportowania na podstawie ustalonych standardów ESRS. Jednym z kluczowych standardów raportowania jest standard ESRS S1, który koncentruje się na ujawnieniach dotyczących kwestii społecznych w zakresie własnych zasobów pracowniczych.
Podmioty gospodarcze często narzekają (i często mają rację) na przeregulowanie, na nieżyciowe przepisy utrudniające prowadzenie działalności, na niepotrzebną biurokrację. Przyczyny tego zjawiska wynikają z pokusy zapobiegania różnym niekorzystnym zjawiskom poprzez wprowadzanie zakazów i nakazów oraz z braku systemu usuwania zanieczyszczeń regulacyjnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas