Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.01.2022 05:15 Publikacja: 11.01.2022 05:15
Foto: Adobestock
– W piątek notowania kakao w Stanach Zjednoczonych dynamicznie zwyżkowały – ich cena wzrosła o ponad 4 proc., co sprawiło, że w piątek były one liderem wzrostu na rynkach towarowych. W rezultacie, cena kakao w USA powróciła do ponad 2500 USD za tonę – zauważa Dorota Sierakowska, analityk DM BOŚ. Jednocześnie podkreśla, że rynek ten w ostatnich tygodniach ma problem z obraniem wyraźnego kursu. – Ostatnie tygodnie na rynku kakao są okresem nerwowej konsolidacji notowań towaru. Cena kakao w Stanach Zjednoczonych oscyluje w tym czasie głównie w rejonie 2400–2600 USD za tonę – dodaje Sierakowska. Czy to w końcu się zmieni?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Standard ESRS G1 „Postępowanie w biznesie” jest jedynym tematycznym standardem dotyczącym obszaru związanego z zarządzaniem (governance).
Cena złota po raz pierwszy w historii przekroczyła poziom 3300 dolarów za uncję. Ustanowiła ona kolejny rekord. Przez pięć lat zyskała prawie tyle samo co nowojorski indeks giełdowy S&P 500.
W długim terminie złoto ma szansę osiągnąć poziom 5–6 tys. USD za uncję. Duży potencjał wzrostowy jest także w srebrze – uważa Michał Stajniak, wicedyrektor działu analiz w firmie XTB.
Sprzedaż obligacji detalicznych utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. Niebawem oferta może się pogorszyć.
Blady strach w związku z wprowadzeniem ceł ustąpił miejsca euforii po ich zawieszeniu. Jak długo inwestorzy i same przedsiębiorstwa będą w stanie w tych warunkach wytrzymać? Trudno powiedzieć. Szkody wywołane polityką Trumpa już są realne.
Od początku stycznia tego roku najmocniej zyskiwały ceny niektórych surowców rolnych, co było spowodowane zaburzeniami ich podaży. Ropa, metale przemysłowe, platyna i pallad radziły sobie w tym czasie raczej słabo. Pozytywnie wyróżniały się niektóre kruszce.
Od początku tego roku, wliczając w to rolowania kontraktów terminowych, cena kakao wzrosła o ponad 350 proc., a od listopada o ok. 70 proc.
Potężne wzrosty ceny kakao w pierwszej części tego roku wywoływały obawy, że czekolada stanie się dobrem luksusowym.
Gwałtowny wzrost cen surowców do produkcji sprawił, że marże producenta słodyczy znalazły się pod silniejszą presją.
Kawa jest koniecznością dla większości ludzi na świecie. We Włoszech cena tego napoju jest nawet regulowana, co jest związane m.in. z dużym napływem turystów, którzy nie wiedzą, ile powinna kosztować filiżanka espresso.
Wzrost konsumpcji w Chinach sięga 5–8 proc , w Europie ledwo 1 proc. Ten mocny popyt w Chinach ciągnie rynek w górę – mówi Jakub Jakubczak, analityk sektora rolnego BNP Paribas. Globalne sieci uruchomiły w największych chińskich miastach aż 10 tys. kawiarni.
W długim terminie notowania złota mają jeszcze szansę kontynuować zwyżki – mówi Dorota Sierakowska, analityk surowców w Domu Maklerskim BOŚ. Zwraca też uwagę m.in. na korektę ceny kakao wynikającą z odpływu kapitału spekulacyjnego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas