Kontrakty na kakao zyskiwały nawet mocniej niż bitcoin

Od początku stycznia tego roku najmocniej zyskiwały ceny niektórych surowców rolnych, co było spowodowane zaburzeniami ich podaży. Ropa, metale przemysłowe, platyna i pallad radziły sobie w tym czasie raczej słabo. Pozytywnie wyróżniały się niektóre kruszce.

Publikacja: 24.12.2024 06:00

Kakao zdrożało od początku 2024 r. do poniedziałkowego popołudnia aż 182 proc.

Kakao zdrożało od początku 2024 r. do poniedziałkowego popołudnia aż 182 proc.

Foto: Bloomberg

Kakao zdrożało od początku 2024 r. do poniedziałkowego popołudnia aż 182 proc. Rosło więc nawet mocniej niż bitcoin, który w tym czasie zyskał 128 proc. W zeszłym tygodniu cena tony kakao doszła w kontraktach terminowych do prawie 13 tys. USD i ustanowiła rekord. Kakao drożało już wiosną, a jego cena dochodziła wówczas do 12 tys. USD za tonę. Później jednak spadała, gdyż liczono na dobre zbiory w Afryce Zachodniej. Okazały się słabe, a to dało impuls do powrotu zwyżek cen tego surowca na jesieni.

72 %

– tyle zyskała od początku 2024 r. kawa arabica. W grudniu jej cena sięgnęła w kontraktach terminowych poziomu 347,5 USD za funt.

„Zwyżki cen kakao nie wykazują oznak zbliżania się do końca. Rok marketingowy 2023–2024 zakończył się największym deficytem tego surowca na rynku od 60 lat” – napisali analitycy ING.

Kukurydza, kakao, sok pomarańczowy – zwyżki surowców rolnych

– W przypadku kakao sytuacja nie zmieniła się wiele od tej z wcześniejszego okresu roku. Kiepska pogoda na Wybrzeżu Kości Słoniowej w Afryce Zachodniej jest wciąż głównym czynnikiem wpływającym na rynek – twierdzi Darin Newsom, analityk z firmy Bachart.

4 %

– o tyle spadły od początku roku ceny cukru. W poniedziałek po południu za 1 funt tego surowca płacono 19,72 USD. W szczycie z września cena dochodziła do 23,7 USD.

Zaburzenia podażowe mocno przyczyniły się również do zwyżek cen kilku innych surowców rolnych. Na przykład sok pomarańczowy zdrożał od początku stycznia o 73 proc., a cena kawy arabica wzrosła w tym czasie o 72 proc. Wiele surowców rolnych taniało jednak w tym roku. Cena kukurydzy spadła od początku 2024 r. w kontraktach na giełdzie w Chicago o 5 proc., pszenica staniała o 14 proc., bawełna o 15 proc., a soja o 26 proc. Indeks cen żywności FAO (Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Żywności i Rolnictwa) wynosił w listopadzie 127,5 pkt i był o 5,7 proc. wyższy niż rok wcześniej.

5 %

– prawie tyle zdrożała miedź od początku 2024 r. W poniedziałek po południu za 1 tonę miedzi płacono 8944 USD. W szczycie z września cena wynosiła 10 158 USD.

Czytaj więcej

Czy świat zaleje tańsza amerykańska ropa?

2024 rok nie przyniósł dużych zwyżek na rynku metali przemysłowych. Miedź zdrożała o prawie 5 proc., cena aluminium wzrosła o niemal 7 proc., ale niklu spadła o 7 proc. Metalom ciążyła przede wszystkim niepewność co do wzrostu gospodarczego w Chinach. Traciły też metale szlachetne, mające szersze zastosowanie w przemyśle. Platyna staniała o ponad 5 proc., a pallad stracił na wartości 18 proc. Dobrze radziło sobie jednak złoto, które zyskało od początku roku 24 proc. Jego cena zbliżyła się w październiku do 2800 USD za uncję i ustanowiła rekord. Srebro zyskiwało nieco mocniej – 26 proc. – a jego cena doszła prawie do 35 USD za uncję.

Geopolityczne ryzyka wpływające na cenę ropy

Ropa gatunku WTI straciła od początku roku do poniedziałkowego popołudnia 3,6 proc. W poniedziałek za baryłkę tego surowca płacono 69 USD. W szczycie z kwietnia jej cena sięgała blisko 88 USD za baryłkę, a w dołku z września była nieco powyżej 65 USD za baryłkę. Na rynek mocno wpływały obawy dotyczące popytu na ropę w głównych globalnych gospodarkach. Rosła natomiast produkcja surowca w USA i innych krajach spoza kartelu OPEC+.

– W krótkim terminie kombinacja czynników takich jak groźba amerykańskich taryf celnych, podwyższona zdolność produkcyjna OPEC oraz rosnąca produkcja w innych krajach – w tym w USA, gdzie wydobycie osiągnęło rekordowe 13,5 miliona baryłek dziennie – zmniejsza prawdopodobieństwo wzrostu cen. Mimo to wciąż istnieją pewne czynniki ryzyka związane z możliwymi wzrostami. Należą do nich potencjalne nowe sankcje administracji Trumpa wobec Iranu i Wenezueli, a także ryzyka geopolityczne wynikające z wojny Rosji z Ukrainą oraz konfliktu na Bliskim Wschodzie – uważa Ole Hansen, dyrektor ds. strategii rynków surowcowych Saxo Banku.

Mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga wskazuje, że na koniec 2025 r. baryłka ropy gatunku WTI powinna kosztować 70 USD. Poszczególne prognozy dla tego surowca wahają się od 51 USD (Citigroup) do 90 USD za baryłkę (Standard Chartered).

Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy
Gospodarka światowa
500 mld USD na sztuczną inteligencję
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Gospodarka światowa
Kara za fentanyl i koniec globalnego CIT
Gospodarka światowa
Projekt Stargate: 500 mld dolarów na sztuczną inteligencję