Audi za 100 punktów

Retro jest w cenie. Ponad 50 lat temu, w roku 1968, Audi wkroczyło do segmentu pojazdów klasy wyższej. Stało się tak za sprawą limuzyny oznaczonej symbolem 100, która dała początek serii 6.

Publikacja: 25.12.2020 10:41

Od tego modelu rozpoczęła się droga do sukcesu marki Audi, która została wskrzeszona w latach 60. XX

Od tego modelu rozpoczęła się droga do sukcesu marki Audi, która została wskrzeszona w latach 60. XX wieku.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Audi 100 GL z 1974 roku jest po renowacji i prezentuje się znakomicie. Elegancki brąz pasuje do tego

Audi 100 GL z 1974 roku jest po renowacji i prezentuje się znakomicie. Elegancki brąz pasuje do tego stylowego sedana.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

August Horch założył markę Audi w 1909 roku, ale od początku lat 30. XX wieku stanowiła ona część koncernu Auto Union. Nawiasem mówiąc, współtworzyły go w sumie cztery firmy: Audi, DKW, Horch i Wanderer, a symbolem tego połączenia stało się logo – cztery przeplatające się pierścienie. Jak wiemy jest ono do dzisiaj używane przez niemiecką markę. Potęga firmy rozpoczęła się od Audi 100, które pięć razy zdobywało nagrodę Złota Kierownica, dwa razy zostało samochodem roku – Car of the Year, a jury złożone z dziennikarzy motoryzacyjnych obwołało je światowym samochodem roku – World Car of the Year. Od premiery pierwszej generacji sprzedano 3,2 miliona egzemplarzy tego auta, co świadczy o jego niewątpliwym sukcesie. A niewiele brakowało, że nie powstałoby ono w ogóle.

Wygląda jak nadzwyczaj wierny oryginałowi „resorak”, ale to Audi to nie zabawka, choć daje ogrom fra

Wygląda jak nadzwyczaj wierny oryginałowi „resorak”, ale to Audi to nie zabawka, choć daje ogrom frajdy.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Otóż w połowie lat 60. XX w. po przejęciu spółki Auto Union przez Volkswagena nowy właściciel nakazał przerwanie prac nad projektowanymi modelami. Mimo wszystko ówczesny dyrektor techniczny Ludwig Kraus zignorował ten zakaz i w roku 1965 ruszyły prace nad nowym samochodem klasy wyższej. W miejsce Auto Union wskrzeszono markę Audi i Kraus uznał, że jedynym sposobem na zachowanie jej niezależności będzie poszerzenie oferty pojazdów. W tajemnicy przed centralą opracował, a następnie szerzej przedstawił koncepcję takiego pojazdu. Musiał być przekonujący, ponieważ Volkswagen dał zgodę na wdrożenie auta do produkcji.

Pięknie prezentuje się też Audi 100 Coupé, jedyne z tym nadwoziem w całej historii modelu.

Pięknie prezentuje się też Audi 100 Coupé, jedyne z tym nadwoziem w całej historii modelu.

Foto: Lamus Antykwariaty Warszawskie

Audi 100 spełniło oczekiwania. Pierwsza generacja sprzedała się w ponad 800 tysiącach egzemplarzy. Wśród głównych zalet wskazywano znakomitą jakość użytych materiałów, bardzo dobre właściwości jezdne, przestronne wnętrze i oczywiście zgrabną sylwetkę. Były wśród nich: cztero- i dwudrzwiowy sedan oraz eleganckie coupé. Sukces modelu 100 w ogromnej mierze przyczynił się do dalszego rozwoju marki Audi, która dziś należy do topowej niemieckiej trójki, wraz z Mercedesem i BMW.

Propozycją na dziś jest Audi 100 GL z 1974 roku, a więc wersja C1 – pierwsza generacja modelu. Pięknie utrzymany sedan ze 115-konnym silnikiem benzynowym 1.9, o przebiegu 14 600 km, został wyceniony na 48 000 zł. Dynamiczny motor sprawiał, że w swoich czasach auto miało więcej niż doskonałe osiągi i nawet dziś nie jest zawalidrogą. Setkę osiąga w 10 sekund, a prędkość maksymalna wynosi 185 km/h. Prezentowany egzemplarz jest po renowacji, w bardzo dobrym stanie.

Inwestycje alternatywne
Odnaleziony polski Picasso
Inwestycje alternatywne
Małe sztabki i złote monety królują w rosnących zakupach Polaków
Inwestycje alternatywne
Pozycja długa na rynku sztuki
Inwestycje alternatywne
Retro jest w cenie: BMW 501. Barokowy anioł
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Inwestycje alternatywne
Ciągle z klasą!
Inwestycje alternatywne
Wysoka cena niewiedzy