Polkomtel liczy na kilka umów z MVNO do końca roku

Warszawa, 08.04.2008 (ISB) - Polkomtel, operator sieci komórkowej Plus, może w tym roku podpisać jeszcze kilka umów z MVNO (wirtualni operatorzy sieci komórkowej), dzięki którym udostępni im swoją sieć, wynika z wtorkowych wypowiedzi prezesa Adama Glapińskiego.

Aktualizacja: 28.02.2017 00:19 Publikacja: 08.04.2008 15:42

"Od początku stawiamy na współpracę z MVNO, dzięki temu docieramy do klientów niszowych" - powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu działalności MVNO przez sieć Carrefour.

"Ten rok upłynie pod znakiem zaostrzającej się konkurencji na rynku telekomunikacyjnej, dzięki współpracy z wirtualnymi operatorami będziemy zwiększać ruch w naszej sieci" - ocenił Glapiński. Zaznaczył, że ceny połączeń będą spadały zarówno na skutek działań regulatora, jak i konkurencji. W tej sytuacji Polkomtel chce dotrzeć do "niszowych" odbiorców.

"Chodzi nam o grupy, do których albo sami nie dotrzemy, albo dotarcie do nich byłoby dla nas zbyt drogie" - podkreślił prezes Polkomtela. Zaznaczył, że Polkomtel jako pierwszy z operatorów stacjonarnym podpisał umowę z operatorem wirtualnym.

Polkomtel podpisał umowy dotyczące MVNO z mBankiem, Gadu-Gadu, Telefonią Dialog i Carrefourem. Dzięki współpracy z Polską Telefonią Cyfrową wirtualnym operatorem został Mobilking, a dołączyć ma do niego Cyfrowy Polsat. Przy współpracy z Centertelem działa Avon i Wirtualna Polska. Jako MVNE (dostawca infrastruktury dla operatorów mobilnych) działa grupa MNI, która opiera się na infrastrukturze Centertela. MNI podpisało umowy m.in. z Długimi Rozmowami, Crowley Data Poland a ostatnio z Instytutem ks. Jankowskiego. Operuje też jako MVNO pod własnymi markami.

MNI chce zdobyć do końca roku 200 tys. abonentów dla marek swoich i partnerskich. Tyle samo planuje pozyskać Mobilking. Carrefour poinformował, że do końca roku może mieć kilkadziesiąt, a w ciągu roku ponad sto tys. abonentów.

Aster, który ma umowę z Centertelem i planował start działalności MVNO na wiosnę, liczy na 50 tys. abonentów do końca roku.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE), w założeniach do swojej strategii regulacyjnej, ocenia, że pod koniec 2010 roku wirtualni operatorzy będą kontrolować 10% rynku telefonii mobilnej pod względem wartościowym. Według Money.pl wirtualni operatorzy zdobyli do końca lutego tego roku ok. 100 tys. osób.

Na liście operatorów wirtualnych sieci ruchomych zgłoszonych do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych, prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (wg stanu na 18 marca 2008 r.) znajduje się 191 podmiotów. (ISB)

mtd/tom

Gospodarka
Donald Tusk o umowie z Mercosurem: Sprzeciwiamy się. UE reaguje
Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. wyróżniony Złotym Godłem Quality International 2024
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy