Grupa Cersanit zwiększyła w I kwartale sprzedaż na krajowym rynku o blisko 10 proc. - poinformował w TVN CNBC Biznes Grzegorz Saniawa, członek zarządu i dyrektor handlowy spółki. Ocenił, że najbliższe dwa lata będę korzystne dla branży. Szacuje, że rynek materiałów budowlanych w Polsce w latach 2008-2009 może rosnąć rocznie po około 10 proc.
W rozmowie z "Parkietem" dodał, że na takim samym poziomie oczekuje w tym okresie wzrostu wartości segmentu materiałów wykończenia wnętrz, na którym działa grupa Cersanit, oferująca kompletne wyposażenie łazienek (m. in. płytki i ceramikę sanitarną). Według Saniawy, w 2007 r. wydatki Polaków na artykuły wykończenia wnętrz zwiększyły się o 13-15 proc. - Na kolejne dwa lata zakładamy wzrost rynku na poziomie 10 proc. z uwagi na informacje o spowolnieniu na rynku kredytów hipotecznych, jak i o mniejszym popycie na mieszkania - wyjaśnił dyrektor handlowy Cersanitu.
Powiedział też nam, że grupa Cersanit chce zwiększać w kraju sprzedaż w szybszym tempie niż będzie rósł rynek wyposażenia wnętrz. - Po otwarciu fabryki płytek i ceramiki sanitarnej na Ukrainie, zaplanowanym na czerwiec, zwolnimy moce w polskich zakładach i będziemy mogli więcej sprzedawać na naszym rynku - powiedział. Obecnie krajowe zakłady grupy Cersanit wykorzystują swoje moce w 100 proc. Saniawa ocenia, że już teraz firma mogłaby więcej sprzedawać w kraju, bo popyt na jej produkty przekracza wielkość produkcji skierowanej na rynek.
Grupa niecałe 60 proc. przychodów uzyskuje w Polsce, a resztę za granicą. Połowa jej przychodów eksportowych jest rozliczana w dolarach. Jednym ze sposobów na zmniejszenie ryzyka walutowego jest zwiększanie produkcji poza Polską, dzięki samodzielnym inwestycjom i akwizycjom. Saniawa poinformował w TVN CNBC Biznes o nowym pomyśle na ograniczenie ryzyka. Cersanit chce zmienić umowy z partnerami handlowymi w Rosji i przejść z rozliczania sprzedaży w dolarach na stabilniejsze euro.