– Prowadzimy rozmowy z bankami oraz innymi dystrybutorami, którzy mają dostęp do tego typu klientów – potwierdza Witold Obszyński, wiceprezes Forum TFI. Będzie to jedna z nielicznych instytucji, dająca możliwość inwestycji w wierzytelności.
Jak przekonują specjaliści, inwestycja w portfele złych długów (główny składnik funduszy sekurytyzacyjnych) stanowi bardzo dobre uzupełnienie klasycznych inwestycji na rynku kapitałowym. Inwestycje takie nie są bowiem skorelowane z ogólną sytuacją gospodarczą i charakteryzują się dość stabilnymi stopami zwrotu. Na razie jednak dostęp do takich funduszy jest mocno ograniczony. Inwestorami funduszy sekurytyzacyjnych, obok firm profesjonalnie zajmujących się windykacją wierzytelności, są przede wszystkim zagraniczne banki inwestycyjne i fundusze private equity. Produkt Forum TFI ma umożliwić inwestycje w fundusz także indywidualnym, choć zamożnym inwestorom. Jak bowiem podkreśla wiceprezes Forum TFI, klienci coraz częściej szukają nowych możliwości inwestycyjnych. – Klienci private bankingu coraz częściej poszukują produktów umożliwiających realizowanie zysku na poziomie nieco wyższym niż lokaty bankowe, ale charakteryzujących się dużą stabilnością. Rynek wierzytelności wydaje się być coraz lepiej rozumiany przez inwestorów, co zachęca ich do inwestycji w produkty z nim związane – tłumaczy Obszyński.
Blisko dwa lata temu fundusz skierowany do zwykłych inwestorów przygotowało GO TFI. Jak podaje towarzystwo na stronie internetowej, stopa zwrotu z funduszu subGO Fund Wierzytelności wyniosła w okresie od 24 sierpnia 2010 r. do 17 kwietnia 2012 r. 110 proc. Z kolei inwestycja w certyfikaty funduszu BEST II NSFIZ (niedostępny dla zwykłych graczy) przyniosła w ciągu 39 miesięcy?od dnia rejestracji (2008 r.) 155-proc. stopę zwrotu. Obecnie na polskim rynku działa 26 funduszy sekurytyzacyjnych. Według ostatnich danych na koniec marca zgromadzonych w nich było ponad 2,1 mld zł.