Gazprom i EuRoPol Gaz podpisały memorandum

Agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom podała, że rosyjski koncern posiadał z EuRoPol Gazem memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa

Aktualizacja: 15.02.2017 02:01 Publikacja: 05.04.2013 11:19

Rosyjski Gazprom i EuRoPol Gaz planują w najbliższym czasie podpisać memorandum o budowie drugiej ni

Rosyjski Gazprom i EuRoPol Gaz planują w najbliższym czasie podpisać memorandum o budowie drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa o przepustowości 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie - poinformował w piątek rosyjski dziennik "Kommiersant".

Foto: Bloomberg

Szef koncernu Gazprom, Aleksiej Miller i prezes spółki EuRoPol Gaz, Mirosław Dobrut podpisali w piątek w Petersburgu memorandum w sprawie budowy drugiej nitki gazociągu Jamał-Europa - poinformowała agencja ITAR-TASS, powołując się na Gazprom. Dokument przewiduje realizację projektu Jamał-Europa II przez terytorium Polski w kierunku Słowacji i Węgier, o przepustowości nie mniejszej niż 15 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie.

"Projekt Jamał-Europa II przewiduje budowę dodatkowych mocy dla transportu gazu w celu zapewnienia gwarantowanego zaopatrzenia europejskich odbiorców w rosyjski gaz" - powiedział Miller.

W Petersburgu odbywa się szczyt państw bałtyckich, w których uczestniczy wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Polski odcinek gazociągu jamalskiego należy do EuRoPol Gazu, w którym po 48 proc. udziałów mają Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo oraz Gazprom. Pozostałe 4 proc. należy do Bartimpeksu, kontrolowanego przez rodzinę zmarłego niedawno Aleksandra Gudzowatego.

Premier Donald Tusk pytany w piątek o memorandum odparł, że nic nie wie na ten temat. -Strategicznie rzecz biorąc nie chcemy zwiększać puli gazu rosyjskiego - oświadczył Tusk, odnosząc się do napływających z Rosji informacji, że Gazprom rozważa powrót do budowy drugiej nitki gazociągu jamalskiego. Dla nas gaz nie jest narzędziem uprawiania polityki - dodał.

- Minister Budzanowski zaprezentował bardzo precyzyjnie stanowisko polskiego rządu w sprawie szeroko pojętych kwestii gazociągowych w relacjach polsko-rosyjskich - powiedział premier. Jak mówił, to stanowisko zostało wypracowane wiele miesięcy temu i dotyczy m.in. "oczekiwań, czy rosyjskiego wyobrażenia, że jest do ustalenia z Polską przeprowadzenie gazociągu, który omijałby Ukrainę".

- Polska nie będzie uczestniczyła w takich politycznych kontekstach, dla nas gaz nie jest narzędziem uprawiania polityki i bardzo chcemy, zgodnie z przepisami unijnymi, aby kwestie gazowe były wolne od polityki - oświadczył premier. Dlatego, jego zdaniem, dobrze się stało, że minister Budzanowski szybko przeciął wszystkie spekulacje na ten temat.

Gospodarka
Embarga i sankcje w osiąganiu celów politycznych
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka
Polska-Austria: Biało-Czerwoni grają o pierwsze punkty na Euro 2024
Gospodarka
Duże obroty na GPW podczas gwałtownych spadków dowodzą dojrzałości rynku
Gospodarka
Sztuczna inteligencja nie ma dziś potencjału rewolucyjnego
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka
Ludwik Sobolewski rusza z funduszem odbudowy Ukrainy
Gospodarka
„W 2024 r. surowce podrożeją. Zwyżki napędzi ropa”