Do przeprowadzenia analizy technicznej potrzebny jest odpowiedni program. Do najprostszych operacji wystarczy aplikacja ISPAG dostępna za darmo w internecie. Do tworzenia własnych wskaźników czy testowania strategii inwestycyjnych potrzebujemy bardziej zaawansowanego oprogramowania, jak MetaStock lub AmiBroker. Dziś przybliżymy funkcjonalności najbardziej popularnych programów, by każdy mógł wybrać dla siebie optymalne narzędzie.
Programy internetowe
Aplikacja ISPAG dostępna jest z poziomu przeglądarki internetowej, nie musimy więc instalować jej na własnym komputerze. Aby działała prawidłowo, trzeba posiadać odpowiednią wersję oprogramowania Java. ISPAG znajdziemy na wielu stronach internetowych. Aplikacja posiada wiele funkcji, od rysowania linii wsparcia i oporu po nakładanie gotowych wskaźników (średnie kroczące, oscylatory, MACD itd.). Szata graficzna jest bardzo przejrzysta, a dane aktualizowane są automatycznie co kwadrans. Wykresy można analizować w 15 interwałach czasowych (od minuty przez dzień aż po rok) i w trzech wersjach – liniowej, świecowej i słupkowej. Program ten powinien wystarczyć osobom, które dopiero zaczynają przygodę z analizą techniczną. Będzie też przydatny dla tych, którzy chcą tylko „rzucić okiem" na wykres i sprawdzić podstawowe parametry.
Z uwagi na to, że aplikacje internetowe działają wolniej niż dedykowane programy, niektórzy mogą preferować właśnie to drugie rozwiązanie. Z darmowych programów tego typu znany jest Power Trader w wersji dla początkujących. Program umożliwia rysowanie na wykresie rozmaitych linii, nakładanie wskaźników, a ponadto ma wbudowany kalkulator do liczenia stóp zwrotu.
Opcja zagraniczna
Jeśli ktoś potrzebuje bardziej zaawansowanych narzędzi analitycznych, powinien kupić program, który należy zainstalować na komputerze. Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie dość prostym w obsłudze jest MetaStock firmy Reuters (wcześniej Equis). Dane do programu (notowania instrumentów finansowych) można pobrać m.in. z różnych portali internetowych.
W palecie funkcji MetaStocka jest oczywiście podstawowa analiza techniczna – ponad 200 wskaźników, kilkanaście interwałów czasowych i kilka różnych typów wykresów. Ponadto program wyposażony jest w trzy bardzo ciekawe moduły – Indicator Builder, The Explorer oraz System Tester. Pierwszy służy do tworzenia własnych wskaźników, drugi do przeszukiwania danych pod kątem rozmaitych kryteriów (np. spółki z RSI(14) wyższym niż 80 pkt), a trzeci do tworzenia i testowania strategii inwestycyjnych na danych historycznych. Do korzystania z tych modułów potrzebna jest znajomość języka programowania. Ma on jednak bardzo prostą składnię, a poza tym MetaStock posiada bardzo rozbudowaną funkcję pomocy. – Zaletą oprogramowania jest możliwość podłączenia danych intraday tak, aby bez opóźnień i „dogrywania" danych oglądać zmiany na GPW. Plusem jest również szeroka baza wskaźników i oscylatorów oraz w miarę intuicyjny interfejs użytkownika. Dla mnie szczególnie pomocnym „smaczkiem" jest dostępność kilku metod rysowania kanału oraz opcja wyznaczenia regresji liniowej wykresu cenowego – mówi Piotr Kaźmierkiewicz, analityk CDM Pekao.