Turcja skorzysta na zwycięstwie rebeliantów

Akcje tureckich firm związanych z budownictwem mocno zyskiwały w reakcji na upadek syryjskiego reżimu Baszara Asada.

Publikacja: 10.12.2024 06:00

Turcja skorzysta na zwycięstwie rebeliantów

Foto: AFP

Papiery produkującej cement firmy Limak Dogu Anadolu Cimento zyskiwały podczas poniedziałkowej sesji w Istambule około 10 proc. Podobnie mocno rosły akcje innych dużych tureckich firm z tej branży – Cimsa i Oyak Cimento – a także producenta stali Isdemir. Ich zwyżki łączono z tym, że w niedzielę rebelianci z protureckiej organizacji HTS zdobyli Damaszek i położyli kres trwającym 54 lata rządom klanu Asadów. Turcja jest uznawana za głównego beneficjenta zwycięstwa rewolucji syryjskiej. BIST 100, główny indeks giełdy w Istambule zyskiwał w poniedziałek po południu 1,7 proc.

– Nasza branża może efektywnie się dostosować do nowej sytuacji. Nasze spółki są bardziej niż chętne, by pomóc w odbudowie Syrii, gdy opadnie kurz bitewny – powiedział agencji Bloomberga Fatih Yucelik, przewodniczący Turkcimentu, czyli tureckiego zrzeszenia producentów cementu.

Hakan Fidan, turecki minister spraw zagranicznych, przemawiając do grona ambasadorów w Ankarze, stwierdził, że Turcja będzie kontynuowała pracę na rzecz „zapewnienie bezpiecznego i dobrowolnego powrotu Syryjczyków do ojczyzny oraz odbudowy kraju”.

Syria była pogrążona w wojnie domowej od 2011 r. Bank Światowy pod koniec 2022 r. ostrożnie szacował, że koszt odbudowy jej gospodarki po konflikcie może sięgnąć 11,4 mld USD, z czego dwie trzecie przypadłoby na odbudowę infrastruktury.

– Syria była w dużym stopniu odcięta od globalnego rynku dóbr i kapitału. Jej powiązania z rynkami finansowymi są niewielkie. Upadek reżimu może prowadzić jednak do dużych zmian w regionie, gdyż wpływy Rosji oraz Iranu spadają. Wpływy Turcji powinny za to wzrosnąć – ocenia Erik Meyersson, analityk banku SEB.

Eksperci Bloomberg Economics prognozują, że zmiana władzy w Syrii może pozytywnie wpłynąć na gospodarkę turecką dopiero w długim terminie. Na odbudowie Syrii mogą mocno skorzystać firmy tureckie. Są również duże szanse na wzrost obrotów handlowych pomiędzy Syrią a Turcją. W okresie od listopada 2023 r. do końca października 2024 r. do Syrii trafiało mniej niż 1 proc. tureckiego eksportu. Analitycy Bloomberg Economics wskazują, że udział ten mógłby wzrosnąć do 5 proc., czyli do takiego poziomu jak turecki eksport do sąsiedniego Iraku.

Z Turcji do Syrii mogą też zacząć wracać uchodźcy. Według oficjalnych danych jest ich tam 3 mln, ale najprawdopodobniej ich liczba jest dużo większa. Obecność tak wielu Syryjczyków w Turcji wywoływała w ostatnich latach napięcia społeczne.

Kondycja gospodarki syryjskiej po 13 latach wojny domowej jest jednak wielką niewiadomą. Brakuje wiarygodnych danych dotyczących wielu wskaźników ekonomicznych. Międzynarodowy Fundusz Walutowych nie uwzględnia danych o syryjskim PKB od 2011 r. Bank Centralny Syrii publikował jednak swoje wyliczenia. Według nich wzrost gospodarczy wyniósł w 2023 r. 3,8 proc. Gospodarka kurczyła się natomiast w latach 2012–2017 oraz w 2020 r. Największego spadku PKB doznała w 2012 i 2013 r. Zmalał on wówczas po 26,3 proc. Ostatnie dane o inflacji konsumenckiej są za kwiecień 2024 r. Wzrost cen zwolnił wówczas do 120,4 proc. Szczyt osiągnął w 2021 r. na poziomie 188,4 proc.

Gospodarka światowa
Duża poprawa nastrojów w unijnym przemyśle. Nieoczekiwany efekt Donalda Trumpa?
Gospodarka światowa
Bank Japonii podniósł główną stopę do 0,5 proc.
Gospodarka światowa
Walka z emisjami CO2 nie jest już modna
Gospodarka światowa
Trump w Davos: Ceny ropy i stopy procentowe muszą spaść
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny znów obciął stopy
Gospodarka światowa
USA nie odetną się od Europy