Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.03.2022 08:09 Publikacja: 01.03.2022 21:00
Foto: AFP
Dotychczas nałożone przez państwa zachodnie sankcje na Rosję już przyniosły efekty w postaci destabilizacji rynków i systemu finansowego tego kraju. Za to trudno mówić o efektach w postaci deeskalacji rosyjskiej agresji na Ukrainę. Zapytaliśmy ekspertów, jakie jeszcze działania można podjąć, by były mocno odczuwalne dla rosyjskiej gospodarki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na napaści na Ukrainę i finansowym odcięciu Rosji od SWIFT i zagranicznych kont nie stracą jedynie nieliczni ubezpieczeni eksporterzy.
Nie tylko inwestorzy zagraniczni odwracają się od rosyjskich aktywów. Kremlowskie władze, by bronić rubla przed dalszym załamaniem, sięgają po dewizy wypracowane przez spółki i jednocześnie utrudniają im możliwość przeprowadzania transferów za granicę.
Majątki rosyjskich biznesmenów znajdujących się na liście miliarderów Bloomberga zmniejszyły się od początku roku łącznie o 83 mld USD. To skutek załamania cen akcji należących do nich firm. Spadek majątków oligarchów prawdopodobnie byłby jeszcze większy, gdyby w poniedziałek i wtorek działała giełda moskiewska.
Ceny węgla oraz wyceny spółek węglowych notowały na giełdach dwucyfrowe zwyżki. Analitycy sugerują, aby rozważyć wzrost krajowego wydobycia.
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Europejski Bank Centralny poinformował, że kilka europejskich spółek zależnych Sbierbanku, w większości należących do rządu rosyjskiego, upada lub prawdopodobnie upadnie z powodu kosztów związanych z utratą reputacji.
Celem krótkoterminowym rosyjskiego prezydenta jest zdobycie Kijowa i zmiana władz na Ukrainie. Celem dalszym jest odbudowa potęgi dawnego imperium i skompromitowanie Zachodu. Część Rosjan widzi jednak, że koszt tego przedsięwzięcia może być zbyt duży.
Sondaże sugerują, że rządząca Partia Liberalna zostanie zmieciona w jesiennych wyborach, a nowym premierem zostanie przywódca konserwatystów Pierre Poilievre. Choć wskaźniki gospodarcze nie wydają się tragiczne, to jednak Kanadyjczycy narzekają na „kryzys”.
W reakcji na rezygnację premiera Justina Trudeau, rosły akcje kanadyjskich spółek naftowych. Ten sektor ma naprawdę powód, by się cieszyć z nadchodzącej zmiany politycznej.
Indeks filadelfijskiego przemysłu zanotował w styczniu wzrost o 44,3 pkt z -10,9 pkt w grudniu, co było sprzeczne z oczekiwaniami rynku, który przewidywał spadek o 5,0 pkt. W grudniu indeks zanotował spadek o 16,4 punktu.
Gospodarka Chin rozwijała się w czwartym kwartale szybciej, niż oczekiwano. Osiągnięty został też 5-procentowy cel wzrostu gospodarczego na cały 2024 rok.
Spółki od dekad dzielące się z akcjonariuszami zyskiem charakteryzują się mniejszą zmiennością w porównaniu z szerokim rynkiem i lepiej zachowywały się w czasie rynkowych perturbacji.
Ceny konsumpcyjne wzrosły w 2024 r. średniorocznie o 2,2 proc. w porównaniu z 2023 r. Stopa inflacji wyniosła 5,9 proc. w 2023 r., aż do 6,9 proc. w 2022 r. i 3,1 proc. w 2021 r. Wcześniej rzadko przekraczała średnio 2 proc. rocznie.
Niemcy są już drugi rok z rzędu rynkiem, na którym spółki odczuwają największe problemy - wynika z raportu firmy Weil, Gotshal & Manges LLP.
Jakie decyzje podejmie administracja prezydenta elekta-Trumpa? Jak zareagują rynki? Na jakie obszary warto zwrócić uwagę?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas