Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.03.2022 08:15 Publikacja: 01.03.2022 21:00
Foto: AFP
Napaść Rosji na Ukrainę i wojna w tym kraju oznacza dla ubezpieczonych eksporterów szansę na wypłatę odszkodowania. W Ukrainie oraz – w wyniku prób międzynarodowych powstrzymania Moskwy od agresji – Rosji zrealizowały się mało prawdopodobne w Europie ryzyka, siła wyższa i ryzyko polityczne, czyli wojna, moratorium na przelewy zagraniczne, odcięcie od międzynarodowego systemu bankowego, a także opóźnienia w płatnościach, bardzo możliwe na niespokojnych rynkach. Firmy mogą mieć więc spore problemy z odzyskaniem pieniędzy za towary wysłane na te rynki, a wkrótce może do nich dołączyć Białoruś.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chciałbym uczulić inwestorów, że w tym momencie trudno jest rzetelnie ocenić możliwy wpływ eskalacji działań wojennych na przychody Lubawy, czy naszą sytuację finansową – mówi Marcin Kubica, prezes firmy Lubawa.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Na świecie bojkot towarów z Rosji rozkręca się na nieznaną skalę. Kolejne siei w Polsce usuwają produkty zarówno z tego kraju, jak i z Białorusi.
Wartość akcji spółki po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę spadła w ub. czwartek o ponad 32 proc. Na zamknięciu wtorkowych notowań jej wycena zmalała o blisko 10 proc.
Stalprodukt zgodnie z oczekiwaniami pokazał bardzo dobre wyniki w ubiegłym roku. W ślad za nim szacunkami podzielił się Bowim. Jaki może być ten rok?
Amica monitoruje przebieg sytuacji po agresji Rosji na Ukrainę i jest w stałym kontakcie z kierownictwem spółki zależnej Hansa Ukraina, podała grupa. Spółka zamierza tak prowadzić działalność operacyjną na terytorium Ukrainy, aby minimalizować negatywny wpływ obecnej sytuacji.
W specjalnym wydaniu programu Prognoz Parkietu razem z ekspertami na gorącą komentujemy cła wprowadzone przez Donalda Trumpa.
Efekt bazy pomoże marcowym wynikom produkcji budowlano-montażowej i przemysłowej, rzuci zaś kłody pod nogi sprzedaży detalicznej.
Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu nowy pakiet ceł odwetowych wymierzonych przeciwko wszystkim partnerom handlowym Stanów Zjednoczonych. "To co oni robią nam, my zrobimy im" - powiedział Trump przed podpisaniem dokumentu.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w marcu 50,7 pkt – podało S&P Global. To oznacza, że drugi raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 50,7 pkt w marcu 2025 r. wobec 50,6 pkt w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Pierwszy od ponad trzech lat wzrost zamówień eksportowych na fali oznak ożywienia w Europie; najlepsze prognozy produkcji od połowy 2021 r.
Dane o zaufaniu konsumentów z University of Michigan sygnalizują jeszcze większe obawy związane ze stagflacją niż oczekiwano. Wskaźnik nastrojów konsumentów spadł do 52,6, podczas gdy długoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły do 4,1 proc.
W marcu wskaźnik Ifo Employment Barometer spadł do 92,7 punktów, z 93,0 punktów w lutym. – Sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna – mówi Klaus Wohlrabe, szef badań w Ifo.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym pozostała na poziomie 5,4 proc., tj. takim samym jak rok i miesiąc wcześniej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas