Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.03.2022 08:15 Publikacja: 01.03.2022 21:00
Foto: AFP
Napaść Rosji na Ukrainę i wojna w tym kraju oznacza dla ubezpieczonych eksporterów szansę na wypłatę odszkodowania. W Ukrainie oraz – w wyniku prób międzynarodowych powstrzymania Moskwy od agresji – Rosji zrealizowały się mało prawdopodobne w Europie ryzyka, siła wyższa i ryzyko polityczne, czyli wojna, moratorium na przelewy zagraniczne, odcięcie od międzynarodowego systemu bankowego, a także opóźnienia w płatnościach, bardzo możliwe na niespokojnych rynkach. Firmy mogą mieć więc spore problemy z odzyskaniem pieniędzy za towary wysłane na te rynki, a wkrótce może do nich dołączyć Białoruś.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Chciałbym uczulić inwestorów, że w tym momencie trudno jest rzetelnie ocenić możliwy wpływ eskalacji działań wojennych na przychody Lubawy, czy naszą sytuację finansową – mówi Marcin Kubica, prezes firmy Lubawa.
Na świecie bojkot towarów z Rosji rozkręca się na nieznaną skalę. Kolejne siei w Polsce usuwają produkty zarówno z tego kraju, jak i z Białorusi.
Wartość akcji spółki po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę spadła w ub. czwartek o ponad 32 proc. Na zamknięciu wtorkowych notowań jej wycena zmalała o blisko 10 proc.
Stalprodukt zgodnie z oczekiwaniami pokazał bardzo dobre wyniki w ubiegłym roku. W ślad za nim szacunkami podzielił się Bowim. Jaki może być ten rok?
Amica monitoruje przebieg sytuacji po agresji Rosji na Ukrainę i jest w stałym kontakcie z kierownictwem spółki zależnej Hansa Ukraina, podała grupa. Spółka zamierza tak prowadzić działalność operacyjną na terytorium Ukrainy, aby minimalizować negatywny wpływ obecnej sytuacji.
Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.
Niemcy pójdą do urn wyborczych 23 lutego, wszystkie niemieckie partie składają więc różnorakie obietnice, w tym cięcia podatków, wyższe inwestycje publiczne i podwyżki emerytur w celu stymulowania wzrostu. Wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.
Paneuropejski indeks giełdowy Stoxx Europe 600 ustanowił rekord podczas czwartkowej sesji, a od początku roku zyskał prawie 9 procent. Inwestorzy wyraźnie liczą na wygaszenie wojny Rosji z Ukrainą.
Dzwoniąc do poszukiwanego międzynarodowym listem gończym Władimira Putina Donald Trump zrobił ogromną przysługę rosyjskim koncernom i bankom. Ich wartość na giełdzie w Moskwie wzrosła w kilka godzin o 2,2 mld dolarów. Umacnia się też rubel.
Nie milkną echa planu gospodarczego dla Polski, który w poniedziałek ogłosił premier Donald Tusk. Zakłada on inwestycje na poziomie 650 mld zł – 700 mld zł. Czy te kwoty mogą robić wrażenie? Co jest mocną stroną planu gospodarczego, a co jest jego słabością?
– 2025 będzie rokiem pozytywnego przełomu w polskiej gospodarce po trudnych doświadczeniach ostatnich lat – ogłosił w poniedziałek w gmachu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie premier Donald Tusk. Drogą do przełomu mają być inwestycje.
- Transformacja energetyczna oraz automatyzacja i robotyzacja procesów produkcyjnych to według nas dwa najważniejsze nurty procesów modernizacyjnych i inwestycyjnych w Polsce w najbliższych latach - mówi Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
Wprowadzenie w Polsce do 2040 r. powszechnego czterodniowego tygodnia pracy jest realne, acz obwarowane szeregiem warunków, związanych choćby z tempem rozwoju i wdrażania nowych technologii – wynika z panelu ekonomistów „Parkietu”.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas