Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 02.03.2022 08:04 Publikacja: 01.03.2022 21:00
Foto: AFP
Najmocniej poszkodowany został Wagit Alekpierow, prezes koncernu naftowego Łukoil. Jego majątek zmniejszył się od początku stycznia o 12 mld USD, do 8,8 mld USD. Giennadij Timczenko, miliarder uznawany często za „słupa Putina" pomagającego ukrywać majątek rosyjskiemu prezydentowi, stracił w tym czasie 10,6 mld USD, a jego portfel schudł do 11,1 mld USD. Leonid Michelson, jeden z głównych akcjonariuszy koncernu gazowego Novatek, stracił 10,2 mld USD, ale wciąż ma aktywa warte 21,5 mld USD. Majątek najbogatszego rosyjskiego biznesmena Władimira Potanina spadł od początku stycznia o 6,2 mld USD, do 24,7 mld USD. Roman Abramowicz, najbardziej znany na Zachodzie oligarcha (z racji tego, że jest właścicielem klubu piłkarskiego Chelsea), stracił 5,2 mld USD, a jego majątek zmniejszył się do 13,7 mld USD. Wśród Rosjan z listy miliarderów Bloomberga jeden zdołał od początku roku się wzbogacić. Był to Andriej Melniczenko, właściciel firmy EuroChem, który powiększył swój majątek o 2 mld USD, do 19,5 mld USD.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na świecie bojkot towarów z Rosji rozkręca się na nieznaną skalę. Kolejne siei w Polsce usuwają produkty zarówno z tego kraju, jak i z Białorusi.
Usunięcie rosyjskich aktywów z popularnych benchmarków może mieć pozytywny wpływ na polski rynek. Na razie jednak inwestorzy wycofują kapitał z całego regionu, więc na kalkulacje za wcześnie. Powstaje też pytanie o wysokość stóp procentowych.
Działalność w Rosji prowadzi m.in. austriacki Raiffeisen, włoski UniCredit czy francuski Societe Generale. Notowania tych banków w trakcie poniedziałkowej sesji mocno spadały. Inwestorzy boją się wpływu sankcji na ich biznes.
Australia również odwraca się od Rosji. Tamtejsze fundusze sprzedają aktywa.
Europejski Bank Centralny poinformował, że kilka europejskich spółek zależnych Sbierbanku, w większości należących do rządu rosyjskiego, upada lub prawdopodobnie upadnie z powodu kosztów związanych z utratą reputacji.
Celem krótkoterminowym rosyjskiego prezydenta jest zdobycie Kijowa i zmiana władz na Ukrainie. Celem dalszym jest odbudowa potęgi dawnego imperium i skompromitowanie Zachodu. Część Rosjan widzi jednak, że koszt tego przedsięwzięcia może być zbyt duży.
Rynki jak na razie liczą na idealny scenariusz, w którym w Berlinie powstanie rząd zdolny zreformować gospodarkę RFN. Inwestorów może jednak rozczarować powstanie „zgniłej” koalicji z lewicą lub wystraszyć ewentualny dobry wynik nacjonalistów z AfD.
Powiew optymizmu z przemysłu i rozczarowanie w usługach – tak można podsumować wstępne odczyty PMI za luty ze strefy euro oraz jej największych gospodarek: Niemiec i Francji.
Niemcy pójdą do urn wyborczych 23 lutego, wszystkie niemieckie partie składają więc różnorakie obietnice, w tym cięcia podatków, wyższe inwestycje publiczne i podwyżki emerytur w celu stymulowania wzrostu. Wszystkie wiążą się z dużymi kosztami.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Rozejm w konflikcie rosyjsko-ukraińskim mógłby pomóc europejskim gospodarkom i rynkom akcji. Skala pozytywnych skutków rynkowych byłaby jednak dużo mniejsza od zawirowań, które wywołał sam początek putinowskiej inwazji.
Władze Nigerii oskarżają Binance, największą giełdę kryptowalutą świata, za rzekome szkody jakie giełda miała wyrządzić jej gospodarce. Domagają się ogromnego odszkodowania.
Zamówienia w niemieckim przemyśle wzrosły w grudniu o 0,2 proc. w porównaniu z listopadem.
Umowa zaproponowana Kijowowi przez administrację Trumpa przewidywała, że fundusz joint venture dostawałby 50 proc. przychodów z ukraińskich surowców oraz decydowałby, kto i na jakich warunkach mógłby dostać koncesję na ich wydobywanie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas