Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 23.02.2025 00:14 Publikacja: 15.11.2023 21:00
Foto: Adobestock
Z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej wynika, że w okresie od stycznia do września 2023 r. 295 przedsiębiorstw przypieczętowało swój los, ogłaszając upadłość. Na restrukturyzację zdecydowało się w tym czasie znacznie więcej, bo 3210 podmiotów. Przedsiębiorców, którzy wybrali tę formę ratunku, jest dwa razy więcej niż rok wcześniej.
Analitycy Krajowego Rejestru Długów zwracają uwagę na „ukryte niewypłacalności przedsiębiorców”. 1200 właścicieli zlikwidowanych jednoosobowych działalności gospodarczych ogłosiło bowiem upadłość nie jako firma, ale jako konsument. Jeśli uwzględnić ich w ogólnej liczbie niewypłacalnych przedsiębiorstw, okaże się, że finansową kapitulację ogłasza średnio ponad 17 firm dziennie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
– Błędy w polityce pieniężnej podkopały wiarygodność NBP. To sprawiło, że inflacja była i wciąż jest taka wysoka – mówi dr Wojciech Paczos z Cardiff University.
W 2025 roku stopa referencyjna NBP spadnie do 5 proc., w 2026 do 3,25 proc., a w 2027 do 3 proc. – przewidują analitycy S&P Global Ratings. W tym roku niższe stopy niż Polska będą miały Węgry.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw urosło w styczniu o 9,2 proc. rok do roku, najmniej od ponad trzech lat - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Zatrudnienie stopniało zaś przez rok o 0,9 proc.
Produkcja przemysłowa w styczniu w Polsce spadła o 1 proc. rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Po raz pierwszy od ponad roku na plusie (4,3 proc. r./r.) znalazła się zaś dynamika produkcji budowlano-montażowej.
Produkcja sprzedana przedsiębiorstw przemysłowych spadła o 1% r/r w styczniu 2025 r., poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym wzrosła o 2,3%.
Polska zajęła dalekie 32. miejsce w rankingu Soft Power Index, badającym miękką siłę danego kraju. Mimo rozpętania wojny wyprzedza nas Rosja, ale niespodzianek jest więcej.
Dużego kryzysu w Polsce nie mieliśmy od 22 lat. Ostatnią dużą falę upadłości widzieliśmy w 2002 r. To jest niemożliwe, żeby przez tyle lat wszystkie biznesy były dobrze prowadzone – mówi Przemysław Wierzbicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KKLW.
Lubelski komornik ogłosił dwie licytacje akcji Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Akcje Manufaktury zostały wycenione na 1,5 mln oraz 4,8 mln zł, mimo gigantycznych problemów finansowych spółki. Holding może jednak czekać cała seria egzekucji.
Od kilku miesięcy media regularnie informują o trudnej sytuacji finansowej huty Liberty Częstochowa i o inwestorach zainteresowanych jej nabyciem. Problemy zakładu pogłębiły się do tego stopnia, że w maju jeden z wierzycieli zdecydował się wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
Dobiega końca epopeja związana z istnieniem i ratowaniem spółki budownictwa energetycznego – raciborskiego Rafako. Firma złożyła wniosek o upadłość.
Rafako składa wniosek o upadłość, a jako bezpośredni powód podaje działanie spółki skarbu państwa JSW Koks, która skorzystała z gwarancji bankowej na realizowany kontrakt. W efekcie Rafako traci płynność. Strony tłumaczą swoje racje.
Giełdowa spółka zawarła z „potencjalnym partnerem branżowym” umowę pożyczki. Nazwy inwestora nie podała. Poinformowała natomiast o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.
Liczba wniosków o upadłość od początku roku osiągnęła 452, co stanowi drugą co do wielkości wartość od 13 lat. Tylko w sierpniu upadły 63 firmy, co jest czwartą największą liczbą od kryzysu Covid. Najwięcej upadłości odnotowano w sektorze dóbr konsumpcyjnych.
Jeśli udaje się formalnie przeprowadzić restrukturyzację, to rzadko kiedy wierzyciele odzyskują więcej niż kwoty z przedziału 25–50 proc. W przypadku upadłości, według nas, jest to około 5–25 proc. – mówi Przemysław Wierzbicki z kancelarii KKLW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas