W Stanach Zjednoczonych upada coraz więcej firm

Liczba wniosków o upadłość od początku roku osiągnęła 452, co stanowi drugą co do wielkości wartość od 13 lat. Tylko w sierpniu upadły 63 firmy, co jest czwartą największą liczbą od kryzysu Covid. Najwięcej upadłości odnotowano w sektorze dóbr konsumpcyjnych.

Publikacja: 11.09.2024 09:34

W Stanach Zjednoczonych upada coraz więcej firm

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/GXG_dqqXIAA_iq2?format=png&name=900x900

Z danych S&P Global Market Intelligence wynika, że w sierpniu wzrosła liczba wniosków o upadłość przedsiębiorstw w USA. Agencja ratingowa podała, że ​​w tym miesiącu zgłoszono 63 upadłości przedsiębiorstw, w porównaniu z 49 w lipcu i była to trzecia najwyższa miesięczna suma w tym roku, po 72 w czerwcu i 68 w kwietniu, co oznacza, że ​​w pierwszych ośmiu miesiącach roku liczba wniosków o upadłość wyniosła 452. Dla porównania, w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r., kiedy firmy zmagały się ze skutkami wybuchu pandemii, doszło do 466 bankructw – zauważył S&P.

Przoduje sektor konsumencki, który w tym roku złożył już 69 wniosków o upadłość, a za nim plasują się sektory przemysłowy i opieki zdrowotnej.

– Jak wynika z najnowszego badania S&P Global Investment Manager Index, nastroje inwestorów były najbardziej niechętne w sierpniu wobec akcji spółek z segmentu dóbr konsumpcyjnych – zauważyła firma. Zgłoszenia z sektorów artykułów konsumenckich, przemysłu i opieki zdrowotnej znacznie przewyższyły w tym roku inne sektory, stanowiąc około 60 proc. zgłoszeń, dla których dostępne były dane sektorowe, i 37 proc. wszystkich zgłoszeń.

Czytaj więcej

W USA coraz większe kłopoty z samochodowymi kredytami subprime

21 upadłości ze zobowiązaniami na ponad miliard dolarów

W sierpniu trzy wnioski o ogłoszenie upadłości obejmowały zobowiązania o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Złożyli je dostawca technologii słonecznych i usług energetycznych SunPower Corp., hurtowy dystrybutor perfum i kosmetyków Avon International Operations Inc. oraz operator stacji benzynowych i sklepów ogólnospożywczych SQRL Service Stations LLC. SunPower jest notowana na giełdzie, natomiast Avon i SQRL są spółkami prywatnymi. 29 sierpnia federalny sąd upadłościowy zatwierdził ofertę firmy Complete Solaria Inc. o wartości 45 milionów dolarów na zakup firmy SunPower zajmującej się instalacją Blue Raven Solar LLC, działalnością w zakresie nowych domów i siecią dealerów nieinstalujących. Sąd dopuścił również oferenta do przejęcia pozostałych aktywów SunPower i wyznaczył termin składania dodatkowych ofert na 10 września.

Po złożeniu wstępnego wniosku o ogłoszenie upadłości, 14 sierpnia Avon złożył wniosek do amerykańskiego sądu upadłościowego, prosząc o zgodę na sprzedaż zasadniczo wszystkich swoich aktywów wybranemu oferentowi za cenę zakupu wynoszącą 125 milionów dolarów w formie kredytu na poczet zaległych zabezpieczonych zobowiązań do firmy kosmetycznej Natura &Co Holding SA.

SQRL złożyła dobrowolny wniosek o reorganizację na mocy rozdziału 11 w dniu 16 sierpnia, po tym jak jej sprawa na podstawie rozdziału 7 została oddalona tego samego dnia. Zgłoszenia na podstawie rozdziału 11 zazwyczaj dotyczą spółki starającej się zreorganizować swoją działalność pod nadzorem sądu, natomiast zgłoszenia na podstawie rozdziału 7 spółki zazwyczaj likwidują swoje aktywa w celu spłacenia zaległego zadłużenia

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku złożono 21 wniosków o zobowiązaniach na kwotę co najmniej 1 miliarda dolarów. – Amerykańskie firmy w dalszym ciągu borykają się w tym roku z kilkoma problemami, w tym wysokimi stopami procentowymi i niepewnością geopolityczną – stwierdziła S&P Global Market Intelligence.

Czytaj więcej

Nowe ognisko kryzysu w sektorze bankowym?

2023 rokiem wzrostu upadłości

W 2023 r. liczba wniosków o ogłoszenie upadłości w USA wzrosła o 18 proc. w związku z wyższymi stopami procentowymi, zaostrzonymi standardami udzielania kredytów i ciągłym wypływem środków ochronnych z czasów pandemii, chociaż liczba przypadków niewypłacalności pozostaje znacznie niższa od poziomu obserwowanego przed wybuchem pandemii Covid -19.

Według danych Epiq AACER, dostawcy danych o upadłości, łączna liczba wniosków o ogłoszenie upadłości, obejmujących niewypłacalność spółek handlowych i osobistych, wzrosła w ubiegłym roku do 445 186 z 378 390 w 2022 r.

Z raportu wynika, że ​​liczba wniosków dotyczących reorganizacji przedsiębiorstw na podstawie rozdziału 11 dotyczących działalności komercyjnej wzrosła o 72 proc. do 6569 z 3819 rok wcześniej. Liczba zgłoszeń konsumenckich wzrosła o 18 proc. do 419,55 z 356 911 w 2022 r.

W ostatnim miesiącu roku całkowita liczba wniosków spadła do 34 447 z 37 860 w listopadzie, choć wzrosła o 16 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na początku tego roku oczekiwano, że w 2024 r. liczba przypadków upadłości będzie nadal rosła, choć raczej nie dojdzie do przekroczenia liczby 757 816 bankructw zgłoszonych w 2019 r., rok przed wybuchem pandemii.

– Zgodnie z przewidywaniami zaobserwowaliśmy wzrost liczby nowych wniosków w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., a znaczna liczba podmiotów składających wnioski komercyjne doprowadziła do oczekiwanego wzrostu i normalizacji z powrotem do wielkości upadłości sprzed pandemii – mówił na początku tego roku Michael Hunter, wiceprezes Epiq AACER. – Oczekujemy, że w 2024 r. wzrost liczby konsumentów i podmiotów komercyjnych ubiegających się o ochronę przed upadłością będzie się utrzymywał, biorąc pod uwagę wygaśnięcie bodźców związanych z pandemią, zwiększone koszty funduszy, wyższe stopy procentowe, rosnące wskaźniki przestępczości oraz zbliżony do historycznego poziom zadłużenia gospodarstw domowych – przewidywał.

Wykres Dnia
Ceny używanych pojazdów podwyższą amerykańską inflację?
Wykres Dnia
Donald Trump obiecuje 100 proc. cła dla krajów, które unikają dolara
Wykres Dnia
Chińskie banki wykorzystują swapy do budowania krótkich pozycji w dolarze
Wykres Dnia
Liczba ofert pracy w USA najniższa od 2021 roku
Materiał Promocyjny
Jak wygląda auto elektryczne
Wykres Dnia
Obawy o chiński popyt powodują spadek cen ropy naftowej
Wykres Dnia
Volkswagen rozważa pierwsze w historii zamknięcia fabryk w Niemczech