W Stanach Zjednoczonych upada coraz więcej firm

Liczba wniosków o upadłość od początku roku osiągnęła 452, co stanowi drugą co do wielkości wartość od 13 lat. Tylko w sierpniu upadły 63 firmy, co jest czwartą największą liczbą od kryzysu Covid. Najwięcej upadłości odnotowano w sektorze dóbr konsumpcyjnych.

Publikacja: 11.09.2024 09:34

W Stanach Zjednoczonych upada coraz więcej firm

Foto: AdobeStock

https://pbs.twimg.com/media/GXG_dqqXIAA_iq2?format=png&name=900x900

Z danych S&P Global Market Intelligence wynika, że w sierpniu wzrosła liczba wniosków o upadłość przedsiębiorstw w USA. Agencja ratingowa podała, że ​​w tym miesiącu zgłoszono 63 upadłości przedsiębiorstw, w porównaniu z 49 w lipcu i była to trzecia najwyższa miesięczna suma w tym roku, po 72 w czerwcu i 68 w kwietniu, co oznacza, że ​​w pierwszych ośmiu miesiącach roku liczba wniosków o upadłość wyniosła 452. Dla porównania, w pierwszych ośmiu miesiącach 2020 r., kiedy firmy zmagały się ze skutkami wybuchu pandemii, doszło do 466 bankructw – zauważył S&P.

Przoduje sektor konsumencki, który w tym roku złożył już 69 wniosków o upadłość, a za nim plasują się sektory przemysłowy i opieki zdrowotnej.

– Jak wynika z najnowszego badania S&P Global Investment Manager Index, nastroje inwestorów były najbardziej niechętne w sierpniu wobec akcji spółek z segmentu dóbr konsumpcyjnych – zauważyła firma. Zgłoszenia z sektorów artykułów konsumenckich, przemysłu i opieki zdrowotnej znacznie przewyższyły w tym roku inne sektory, stanowiąc około 60 proc. zgłoszeń, dla których dostępne były dane sektorowe, i 37 proc. wszystkich zgłoszeń.

Czytaj więcej

W USA coraz większe kłopoty z samochodowymi kredytami subprime

21 upadłości ze zobowiązaniami na ponad miliard dolarów

W sierpniu trzy wnioski o ogłoszenie upadłości obejmowały zobowiązania o wartości ponad 1 miliarda dolarów. Złożyli je dostawca technologii słonecznych i usług energetycznych SunPower Corp., hurtowy dystrybutor perfum i kosmetyków Avon International Operations Inc. oraz operator stacji benzynowych i sklepów ogólnospożywczych SQRL Service Stations LLC. SunPower jest notowana na giełdzie, natomiast Avon i SQRL są spółkami prywatnymi. 29 sierpnia federalny sąd upadłościowy zatwierdził ofertę firmy Complete Solaria Inc. o wartości 45 milionów dolarów na zakup firmy SunPower zajmującej się instalacją Blue Raven Solar LLC, działalnością w zakresie nowych domów i siecią dealerów nieinstalujących. Sąd dopuścił również oferenta do przejęcia pozostałych aktywów SunPower i wyznaczył termin składania dodatkowych ofert na 10 września.

Po złożeniu wstępnego wniosku o ogłoszenie upadłości, 14 sierpnia Avon złożył wniosek do amerykańskiego sądu upadłościowego, prosząc o zgodę na sprzedaż zasadniczo wszystkich swoich aktywów wybranemu oferentowi za cenę zakupu wynoszącą 125 milionów dolarów w formie kredytu na poczet zaległych zabezpieczonych zobowiązań do firmy kosmetycznej Natura &Co Holding SA.

SQRL złożyła dobrowolny wniosek o reorganizację na mocy rozdziału 11 w dniu 16 sierpnia, po tym jak jej sprawa na podstawie rozdziału 7 została oddalona tego samego dnia. Zgłoszenia na podstawie rozdziału 11 zazwyczaj dotyczą spółki starającej się zreorganizować swoją działalność pod nadzorem sądu, natomiast zgłoszenia na podstawie rozdziału 7 spółki zazwyczaj likwidują swoje aktywa w celu spłacenia zaległego zadłużenia

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy roku złożono 21 wniosków o zobowiązaniach na kwotę co najmniej 1 miliarda dolarów. – Amerykańskie firmy w dalszym ciągu borykają się w tym roku z kilkoma problemami, w tym wysokimi stopami procentowymi i niepewnością geopolityczną – stwierdziła S&P Global Market Intelligence.

Czytaj więcej

Nowe ognisko kryzysu w sektorze bankowym?

2023 rokiem wzrostu upadłości

W 2023 r. liczba wniosków o ogłoszenie upadłości w USA wzrosła o 18 proc. w związku z wyższymi stopami procentowymi, zaostrzonymi standardami udzielania kredytów i ciągłym wypływem środków ochronnych z czasów pandemii, chociaż liczba przypadków niewypłacalności pozostaje znacznie niższa od poziomu obserwowanego przed wybuchem pandemii Covid -19.

Według danych Epiq AACER, dostawcy danych o upadłości, łączna liczba wniosków o ogłoszenie upadłości, obejmujących niewypłacalność spółek handlowych i osobistych, wzrosła w ubiegłym roku do 445 186 z 378 390 w 2022 r.

Z raportu wynika, że ​​liczba wniosków dotyczących reorganizacji przedsiębiorstw na podstawie rozdziału 11 dotyczących działalności komercyjnej wzrosła o 72 proc. do 6569 z 3819 rok wcześniej. Liczba zgłoszeń konsumenckich wzrosła o 18 proc. do 419,55 z 356 911 w 2022 r.

W ostatnim miesiącu roku całkowita liczba wniosków spadła do 34 447 z 37 860 w listopadzie, choć wzrosła o 16 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Na początku tego roku oczekiwano, że w 2024 r. liczba przypadków upadłości będzie nadal rosła, choć raczej nie dojdzie do przekroczenia liczby 757 816 bankructw zgłoszonych w 2019 r., rok przed wybuchem pandemii.

– Zgodnie z przewidywaniami zaobserwowaliśmy wzrost liczby nowych wniosków w 2023 r. w porównaniu z 2022 r., a znaczna liczba podmiotów składających wnioski komercyjne doprowadziła do oczekiwanego wzrostu i normalizacji z powrotem do wielkości upadłości sprzed pandemii – mówił na początku tego roku Michael Hunter, wiceprezes Epiq AACER. – Oczekujemy, że w 2024 r. wzrost liczby konsumentów i podmiotów komercyjnych ubiegających się o ochronę przed upadłością będzie się utrzymywał, biorąc pod uwagę wygaśnięcie bodźców związanych z pandemią, zwiększone koszty funduszy, wyższe stopy procentowe, rosnące wskaźniki przestępczości oraz zbliżony do historycznego poziom zadłużenia gospodarstw domowych – przewidywał.

Wykres Dnia
Japonia i Chiny pozbywały się amerykańskich obligacji przed zwycięstwem Trumpa
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Wykres Dnia
Ograniczenie eksportu do Kirgistanu: Polska przoduje tam, gdzie inni zawodzą
Wykres Dnia
Nominacja Trumpa uderzyła w akcje producentów szczepionek
Wykres Dnia
Niemcy mogą złagodzić ograniczenie deficytu budżetowego
Wykres Dnia
Nowa gwiazda sztucznej inteligencji: Siemens Energy
Wykres Dnia
Inwestorzy uważają globalną inflację za największe ryzyko