Polska druga w Europie. Specjalista przyciąga inwestora

Polska jest wiceliderem w Europie i zajmuje wysoką 13. pozycję w świecie wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji w nowoczesne usługi dla biznesu. Sprzyja nam także trend nearhoringu.

Publikacja: 07.08.2023 21:00

Polska druga w Europie. Specjalista przyciąga inwestora

Foto: Damian Lemański

W Europie tylko Wielka Brytania wyprzedza nas w tegorocznym rankingu międzynarodowej firmy doradczej Kearney „Global Services Location Index 2023”, który „Parkiet” opisuje jako pierwszy. Ranking, publikowany po raz 12., ocenia atrakcyjność 78 krajów świata pod względem przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe. Podobnie jak w badaniu sprzed dwóch lat, czołówkę rankingu tworzą Indie, Chiny oraz Malezja. Polska awansowała w tym roku na 13. miejsce (z 14. przed rokiem), zaś w Europie jest wiceliderem. Jesteśmy też postrzegani jako jeden z najbardziej obiecujących w świecie krajów dla inwestycji technologicznych.

– Na pierwszy rzut oka może być nieoczywiste, że Polska awansuje w naszym rankingu, podczas gdy koszty pracy rosną, a otoczenie biznesowe jest niepewne – przyznaje Krystian Kamyk, partner zarządzający Kearney w Polsce. Zwraca jednak uwagę, że o atrakcyjności Polski z perspektywy lokowania usług już od dłuższego czasu nie decyduje konkurencyjność płac.

Kosztami wynagrodzeń równamy do państw południowej Europy (na niektórych stanowiskach w IT stawki są u nas wyższe niż w Hiszpanii), a jednocześnie w wielu usługach jesteśmy kilkukrotnie drożsi od Indii, które są globalnym liderem pod względem atrakcyjności dla inwestorów w nowoczesne usługi dla biznesu.

Regeneracja talentów

Skąd więc ta wysoka atrakcyjność Polski, w tym wysoka atrakcyjność kosztowa? Zdaniem Krystiana Kamyka decyduje o niej dostępność talentów o potrzebnych inwestorom umiejętnościach i wysoka jakość polskich specjalistów, która przekłada się na wysoką jakość ich pracy. Dlatego też inwestorzy, którzy najtańszych pracowników szukają w Azji, w Polsce coraz częściej lokują centra zaawansowanych usług.

Naszym atutem jest dobry wynik w uwzględnianym przez Kearney od 2019 roku wskaźniku „regeneracji talentów”, który obrazuje potencjał reskillingu i upskillingu (zmiany i podwyższania kompetencji pracowników), jak również jakość infrastruktury cyfrowej, systemu edukacji czy programy wsparcia ze strony rządu. Zarówno w przemyśle, jak i w i usługach dla biznesu pomaga nam widoczny po pandemii trend do reshoringu i nearshoringu, czyli przenoszenia inwestycji z odległych lokalizacji w bliższe regiony. W przypadku krajów europejskich oznacza to relokację przynajmniej części biznesu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Technologiczny atut

O atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów mówią też dane Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), który zrzesza czołowych graczy z tej branży. Według nich w ubiegłym roku udział wysokospecjalistycznych procesów opartych na wiedzy (w tym IT) po raz pierwszy przekroczył 50 proc. wszystkich usług oferowanych w centrach w Polsce. – Realizujemy coraz bardziej złożone usługi dając silny impuls dla edukacji w zakresie kompetencji przyszłości – podkreśla Dariusz Kubacki, wiceprezes ABSL ds. analiz biznesowych.

– Obok Kanady i Singapuru Polska jest wymieniana jako jedno z państw najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycji technologicznych – zaznacza Karolina Leśkiewicz, dyrektor w Kearney.

Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem
Gospodarka krajowa
Rząd zwiększa tegoroczny deficyt do 240 mld zł