Polska druga w Europie. Specjalista przyciąga inwestora

Polska jest wiceliderem w Europie i zajmuje wysoką 13. pozycję w świecie wśród najbardziej atrakcyjnych lokalizacji dla inwestycji w nowoczesne usługi dla biznesu. Sprzyja nam także trend nearhoringu.

Publikacja: 07.08.2023 21:00

Polska druga w Europie. Specjalista przyciąga inwestora

Foto: Damian Lemański

W Europie tylko Wielka Brytania wyprzedza nas w tegorocznym rankingu międzynarodowej firmy doradczej Kearney „Global Services Location Index 2023”, który „Parkiet” opisuje jako pierwszy. Ranking, publikowany po raz 12., ocenia atrakcyjność 78 krajów świata pod względem przyciągania inwestycji w nowoczesne usługi biznesowe. Podobnie jak w badaniu sprzed dwóch lat, czołówkę rankingu tworzą Indie, Chiny oraz Malezja. Polska awansowała w tym roku na 13. miejsce (z 14. przed rokiem), zaś w Europie jest wiceliderem. Jesteśmy też postrzegani jako jeden z najbardziej obiecujących w świecie krajów dla inwestycji technologicznych.

– Na pierwszy rzut oka może być nieoczywiste, że Polska awansuje w naszym rankingu, podczas gdy koszty pracy rosną, a otoczenie biznesowe jest niepewne – przyznaje Krystian Kamyk, partner zarządzający Kearney w Polsce. Zwraca jednak uwagę, że o atrakcyjności Polski z perspektywy lokowania usług już od dłuższego czasu nie decyduje konkurencyjność płac.

Kosztami wynagrodzeń równamy do państw południowej Europy (na niektórych stanowiskach w IT stawki są u nas wyższe niż w Hiszpanii), a jednocześnie w wielu usługach jesteśmy kilkukrotnie drożsi od Indii, które są globalnym liderem pod względem atrakcyjności dla inwestorów w nowoczesne usługi dla biznesu.

Regeneracja talentów

Skąd więc ta wysoka atrakcyjność Polski, w tym wysoka atrakcyjność kosztowa? Zdaniem Krystiana Kamyka decyduje o niej dostępność talentów o potrzebnych inwestorom umiejętnościach i wysoka jakość polskich specjalistów, która przekłada się na wysoką jakość ich pracy. Dlatego też inwestorzy, którzy najtańszych pracowników szukają w Azji, w Polsce coraz częściej lokują centra zaawansowanych usług.

Naszym atutem jest dobry wynik w uwzględnianym przez Kearney od 2019 roku wskaźniku „regeneracji talentów”, który obrazuje potencjał reskillingu i upskillingu (zmiany i podwyższania kompetencji pracowników), jak również jakość infrastruktury cyfrowej, systemu edukacji czy programy wsparcia ze strony rządu. Zarówno w przemyśle, jak i w i usługach dla biznesu pomaga nam widoczny po pandemii trend do reshoringu i nearshoringu, czyli przenoszenia inwestycji z odległych lokalizacji w bliższe regiony. W przypadku krajów europejskich oznacza to relokację przynajmniej części biznesu do Europy Środkowo-Wschodniej.

Technologiczny atut

O atrakcyjności Polski dla zagranicznych inwestorów mówią też dane Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL), który zrzesza czołowych graczy z tej branży. Według nich w ubiegłym roku udział wysokospecjalistycznych procesów opartych na wiedzy (w tym IT) po raz pierwszy przekroczył 50 proc. wszystkich usług oferowanych w centrach w Polsce. – Realizujemy coraz bardziej złożone usługi dając silny impuls dla edukacji w zakresie kompetencji przyszłości – podkreśla Dariusz Kubacki, wiceprezes ABSL ds. analiz biznesowych.

– Obok Kanady i Singapuru Polska jest wymieniana jako jedno z państw najbardziej atrakcyjnych pod względem inwestycji technologicznych – zaznacza Karolina Leśkiewicz, dyrektor w Kearney.

Gospodarka krajowa
Członek RPP rewiduje stanowisko ws. obniżki stóp procentowych
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Gospodarka krajowa
Polacy mogą zaskoczyć rynek wydatkami
Gospodarka krajowa
Inflacja nie daje o sobie zapomnieć
Gospodarka krajowa
Część członków RPP kruszeje w sprawie wiosennych obniżek stóp
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Gospodarka krajowa
Trzy kraje w UE z wyższą inflacją niż Polska. Energia drożeje wyjątkowo mocno
Gospodarka krajowa
Inflacja w Polsce na tegorocznych maksimach, czyli „co by było, gdyby”