Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.04.2025 15:04 Publikacja: 10.05.2023 21:00
Foto: Adobestock
Dane Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej za I kwartał 2023 r. pokazują niepokojący wzrost upadłości wśród polskich konsumentów. W ciągu zaledwie trzech miesięcy bankructwo ogłosiły 5352 osoby, co odpowiada 1/3 ich liczby w całym 2022 r. Porównując I kwartał ubiegłego roku z obecnym, widoczny jest skok aż o 55 proc. W marcu 2023 r. liczba upadłości konsumenckich po raz pierwszy przekroczyła próg 2 tysięcy. COIG przewiduje, że obecny rok może być rekordowy i liczba niewypłacalności może przekroczyć 20 tysięcy.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
4,9 proc. to był szczyt inflacji – uważają ekonomiści. Teraz będzie tylko spadać – podobnie jak stopy procentowe NBP, a wraz z nimi oprocentowania depozytów w bankach. Dla deponentów najlepsze byłoby szybkie tempo dezinflacji.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub.r. mocniej, niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
PKB Polski urósł w czwartym kwartale ub. r. mocniej niż wcześniej podawał GUS. Urząd zrewidował też w górę część innych odczytów za ostatnie dwa lata, w tym tempo wzrostu polskiej gospodarki w całym 2023 r.
Inflacja bazowa w Polsce nie była niższa od blisko czterech lat – podał w środę NBP. Jednocześnie z nowych danych Eurostatu wynika, że powróciliśmy na unijne podium inflacyjne.
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce w zestawieniu krajów o największych barierach dla biznesu. Rodzime firmy najbardziej narzekają na koszty pracy. Jak to zmienić?
Dziura w kasie państwa puchnie jak na drożdżach – wynika z danych Ministerstwa Finansów. Po części to efekt ubytków w dochodach z PIT, z których więcej trafia do samorządów. Po części – początku wykupy długu pandemicznego.
Dużego kryzysu w Polsce nie mieliśmy od 22 lat. Ostatnią dużą falę upadłości widzieliśmy w 2002 r. To jest niemożliwe, żeby przez tyle lat wszystkie biznesy były dobrze prowadzone – mówi Przemysław Wierzbicki, adwokat, partner zarządzający w kancelarii KKLW.
Lubelski komornik ogłosił dwie licytacje akcji Manufaktury Piwa Wódki i Wina. Akcje Manufaktury zostały wycenione na 1,5 mln oraz 4,8 mln zł, mimo gigantycznych problemów finansowych spółki. Holding może jednak czekać cała seria egzekucji.
Od kilku miesięcy media regularnie informują o trudnej sytuacji finansowej huty Liberty Częstochowa i o inwestorach zainteresowanych jej nabyciem. Problemy zakładu pogłębiły się do tego stopnia, że w maju jeden z wierzycieli zdecydował się wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie upadłości.
Dobiega końca epopeja związana z istnieniem i ratowaniem spółki budownictwa energetycznego – raciborskiego Rafako. Firma złożyła wniosek o upadłość.
Rafako składa wniosek o upadłość, a jako bezpośredni powód podaje działanie spółki skarbu państwa JSW Koks, która skorzystała z gwarancji bankowej na realizowany kontrakt. W efekcie Rafako traci płynność. Strony tłumaczą swoje racje.
Giełdowa spółka zawarła z „potencjalnym partnerem branżowym” umowę pożyczki. Nazwy inwestora nie podała. Poinformowała natomiast o złożeniu wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego.
Liczba wniosków o upadłość od początku roku osiągnęła 452, co stanowi drugą co do wielkości wartość od 13 lat. Tylko w sierpniu upadły 63 firmy, co jest czwartą największą liczbą od kryzysu Covid. Najwięcej upadłości odnotowano w sektorze dóbr konsumpcyjnych.
Jeśli udaje się formalnie przeprowadzić restrukturyzację, to rzadko kiedy wierzyciele odzyskują więcej niż kwoty z przedziału 25–50 proc. W przypadku upadłości, według nas, jest to około 5–25 proc. – mówi Przemysław Wierzbicki z kancelarii KKLW.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas