Polska gospodarka: Daleko do stagnacji

Pomimo wojny tuż za wschodnią granicą i najwyższej od ponad 20 lat inflacji Polska utrzyma szybkie tempo wzrostu PKB – przewiduje Bank Światowy.

Publikacja: 12.04.2022 05:00

Polska gospodarka: Daleko do stagnacji

Foto: Bloomberg

Wskutek wojny w Ukrainie i zaostrzania polityki pieniężnej polską gospodarkę czeka spowolnienie wzrostu, ale będzie ono łagodne – ocenia Bank Światowy. Waszyngtońska instytucja oczekuje, że Polska pozostanie na ścieżce bardzo szybkiego rozwoju.

Jak ocenił BŚ w poniedziałkowym raporcie, aktywność w polskiej gospodarce, mierzona produktem krajowym brutto (PKB), zwiększy się w tym roku o 3,9 proc., po 5,7 proc. w 2021 r. Jeszcze w styczniu ekonomiści tej instytucji spodziewali się wyhamowania wzrostu PKB Polski do 4,7 proc.

Słabszy wynik w 2022 r. częściowo skompensują lepsze perspektywy na 2023 r. O ile w styczniu Bank Światowy oceniał, że PKB Polski zwiększy się wtedy o 3,4 proc., obecnie spodziewa się jego zwyżki o 3,6 proc. W 2024 r. aktywność w polskiej gospodarce ma się zwiększyć o 3,7 proc.

Nowa prognoza BŚ na bieżący rok jest zbliżona do przeciętnych oczekiwań ekonomistów ankietowanych przez „Parkiet" na początku kwietnia.

Ekonomiści z BŚ zakładają, że inflacja w Polsce wyniesie w tym roku 9,6 proc., po 5,1 proc. w 2021 r., a w przyszłym roku pozostanie na bardzo wysokim poziomie 7,5 proc. To m.in. konsekwencja wojny w Ukrainie i związanego z nią wzrostu cen surowców. Wysoka inflacja wymusza podwyżki stóp procentowych, które – w połączeniu z wywołaną przez wojnę niepewnością – hamują gospodarkę. Przy tym prognozy inflacji autorstwa BŚ są dość ostrożne. Ekonomiści przeciętnie spodziewają się inflacji w Polsce w tym roku na poziomie 10,4 proc. To zaś zmienia perspektywy polityki pieniężnej.

Analitycy z waszyngtońskiej instytucji podkreślają, że napływ uchodźców do Polski będzie podbijał wydatki konsumpcyjne, a na dłuższą metę może łagodzić deficyt pracowników, który jest główną barierą rozwoju naszej gospodarki. Wzrost konsumpcji mimo to wyhamuje. W 2022 r. wynieść ma 3,9 proc., po 6,2 proc. w ub.r., a w kolejnych latach około 3,3 proc.

Konsekwencją wojny (wydatki związane z pomocą dla uchodźców) oraz walki z inflacją (tarcza antyinflacyjna) będzie pogorszenie stanu finansów publicznych. BŚ spodziewa się, że deficyt sektora finansów publicznych w Polsce wyniesie w tym roku 3,5 proc. (po – jak sugerują wstępne szacunku rządu – 1,8 proc. w 2021 r.) i podobny będzie w 2023 r. To jednak nie zahamuje spadku zadłużenia kraju w stosunku do PKB.

Gospodarka krajowa
Przedsiębiorczość w Polsce na tle Europy
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Gospodarka krajowa
PMI dla polskiego przemysłu najwyżej od 2,5 roku. Ale są też gorsze informacje
Gospodarka krajowa
Wskaźnik PMI dla Polski wzrósł do 49,2 pkt w październiku; konsensus: 48,4 pkt
Gospodarka krajowa
Skąd wziąć pieniądze na zbrojenia? Podatek obronny dzieli ekonomistów
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Gospodarka krajowa
Obniżka stóp NBP w szczycie inflacji?
Gospodarka krajowa
GUS: inflacja w październiku jeszcze w górę. Odczyt zgodny z konsensusem