Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.02.2022 07:35 Publikacja: 16.02.2022 05:00
Prof. Jerzy Hausner, były wicepremier, minister gospodarki i pracy oraz członek Rady Polityki Pieniężnej.
Foto: Pracownia MĘskich Portretów/OEES
Program rządu to Polski Ład czy Polski Bałagan?
Bałagan, zdecydowanie, można nawet użyć mocniejszych słów. Czas na tę głęboką zmianę w systemie podatkowym jest fatalny, bo w konsekwencji pandemii pojawiły się różne czynniki destabilizujące: rwą się łańcuchy dostaw, rosną ceny surowców. Zamrożenie gospodarki, a potem jej odbicie, jest nieporównywalne z jakimkolwiek szokiem. Szok wywołał różnego rodzaju zakłócenia, które się kumulują i nie rozładują natychmiast. Brakuje chipów, następuje ogromny wzrost stawek frachtu, co np. dla polskich meblarzy jest dużym problemem. Mamy do czynienia ze stanem traumatycznym. Wprowadzanie tak głębokiej zmiany podatkowej w tym momencie to brak wyobraźni i odpowiedzialności. To po pierwsze. Po drugie, koncepcja Polskiego Ładu została przygotowana fatalnie nie tylko legislacyjnie. To głęboka ingerencja w system podatkowy, a nie tylko korekta stawek podatkowych. Zmiana dotyczy wszystkich grup podatników i wszystkich form dochodu. Fundujemy sobie zmianę jeszcze bardziej komplikującą system podatkowy, który i tak już był nieczytelny.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Niedopuszczalnym jest, aby w demokratycznym państwie prawa stosować metody działań, które zostały podjęte w stosunku do Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka, czyli byłego przewodniczącego oraz zastępcy przewodniczącego KNF, a także ich pięciu współpracowników – zaznaczają w liście otwartym członkowie Harvard Club of Poland. Poniżej publikujemy treść listu.
Czynniki kosztowe i techniczne inwestycji w OZE.
Coraz więcej miast skupia się na nowoczesności i rozroście, a zapomina o rozwoju. Jeżeli chcemy myśleć o rozwoju, to musimy oceniać, jakie będą tego następstwa.
Centrum decyzyjne nawet w kwestiach dotyczących polityki fiskalnej czy budżetowej leży poza gmachem na ul. Świętokrzyskiej. Nic dziwnego, że dymisja ministra finansów Tadeusza Kościńskiego nie wzbudziła wielkich emocji na rynku.
Ulga dla klasy średniej ma objąć więcej osób, obejmie też tzw. zbiegi umów – przekonuje minister finansów Tadeusz Kościński. Ale zepsutej reformy podatkowej to nie naprawi.
W efekcie wdrożenia Polskiego Ładu niższe niż obecnie podatki i składki zapłaci 530 tys. przedsiębiorców – podkreślał Jan Sarnowski, wiceminister finansów, podczas poniedziałkowej konferencji. Jak wyliczał, zmniejszy się przede wszystkim obciążenie mniejszego biznesu, firm osiągających dochód do 6480 zł brutto miesięcznie.
Jedną ręką rząd rozdaje pieniądze z publicznej kasy, drugą zbiera coraz więcej podatków. To dzięki temu kondycja finansów państwa jest w miarę stabilna. Na razie.
Administracja prezydenta Donalda Trumpa ma negocjować z ponad 70 państwami, by ograniczyły relacje gospodarcze z Chinami - informuje „The Wall Street Journal”. Trump chce w ten sposób uciąć import chińskich produktów za pośrednictwem innych rynków.
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej uchylił rąbka tajemnicy o czym szefowie spółek energetycznych rozmawiali z premierem Donaldem Tuskiem. Dzień później premier zapowiedział, że spółki nie powinny kierować się tylko zyskiem przy podejmowanych decyzjach. To spowodowało duże spadki cen akcji na giełdzie, sięgające w przypadku PGE nawet 10 proc. w środku dnia.
Ryzyko recesji w USA znacząco wzrosło, głównie z powodu eskalacji napięć handlowych i wprowadzenia nowych ceł – mówi Marcin Dąbrowski, zarządzający White Berg TFI.
W trzy miesiące rodzimi przedsiębiorcy z lidera rankingu optymizmu stali się największymi na świecie pesymistami. W związku z sytuacją międzynarodową większość z nich chce ograniczać inwestycje i obawia się o stabilność dostaw.
Na słowa Donalda Tuska o koncentracji firm w mniejszym stopniu na zysku, a większym na służeniu obywatelom i gospodarce giełda zareagowała spadkami.
Spółki z udziałem SP, również giełdowe, niekoniecznie mają maksymalizować zysk – powiedział premier Donald Tusk. Kampania wyborcza ma swoje prawa, ale nie powinno w niej być miejsca na podważanie zaufania do rynku kapitałowego – ripostują analitycy i przedstawiciele organizacji rynkowych.
Spółki Skarbu państwa, także notowane na giełdzie, niekoniecznie mają maksymalizować zysk, mają służyć obywatelom - poinformował premier Donald Tusk w trakcie wystąpienia. Notowania Polskiej Grupy Energetycznej, Tauron i Enei notuję kilku procentowe spadki. Szef rządu dodał także, że "kapitał ma narodowość".
Inflacja w marcu w Polsce wyniosła 4,9 proc. r./r. – podał we wtorek GUS, potwierdzając szybki szacunek sprzed dwóch tygodni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas