Polski Ład to sporo zmian dla firm. Dla tych rozliczających się na skali podatkowej oznacza podwyżkę kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, a progu dochodowego – do 120 tys. zł, ale od podatku nie będzie można odliczyć 9 proc. składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy na 19-proc. liniowym PIT nie skorzystają z podwyższonej kwoty wolnej, za to składka zdrowotna została tu obniżona do 4,9 proc. dochodu.
Wiele zmian dotyczy też ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dla lekarzy, dentystów, pielęgniarek, położnych oraz inżynierów stawka spada z 17 proc. do 14 proc. Dla informatyków, programistów i innych zawodów z branży ITC stawka zmniejsza się z 15 proc. do 12 proc. Składka zdrowotna przy ryczałcie wyniesie 9 proc., ale podstawa wymiaru jest różna w zależności od osiąganych przychodów.
– W przyszłym roku obowiązywać zacznie również kompleksowy system ulg podatkowych dla biznesu, które ułatwią polskim przedsiębiorstwom gromadzenie kapitału na inwestycje. System podatkowy silniej niż do tej pory będzie wspierał podaż pracy, pomagając im w znalezieniu potrzebnych pracowników – ocenił minister Sarnowski.
Rząd podkreśla, że Polski Ład to integralna wizja rozwoju społeczno-gospodarczego. Jego celem jest poprawa komfortu życia Polaków oraz zwiększenie innowacyjności gospodarki. Zdaniem ekspertów Polski Ład to jednak przede wszystkim bardziej skomplikowany system podatkowy oraz wzrost obciążeń dla większości podmiotów. acw