Czas jest kluczowy. Każde miasto, aby mogło się rozwijać musi określić swoją ideę – specyficzny dla tego miasta proces wykorzystania jego potencjału rozwojowego i generowania wartości – mówił o idei gospodarki okrężnej w miastach prof. Jerzy Hausner.
Aby rozwój miasta był możliwy konieczne są pomysły na nowe sposoby eksploatacji, nowe sposoby zarządzania. – Trzeba też wpływać na relacje między aktorami miejskimi: mieszkańcami, władzami miasta, producentami . Trzeba inaczej popatrzyć na dialog miejski, na aktorów miejskich. Czy ci aktorzy będą w stanie ze sobą współpracować, ich współpraca i zaangażowanie są kluczowe – podkreślał profesor Hausner.
Czysta Estonia
Pomysłami dotyczącymi dobrego gospodarowania w europejskich miastach dzielili się uczestnicy sesji inspiracyjnej „Miejska gospodarka okrężna".
Rozwiązania wykorzystywane w ciepłownictwie i chłodzeniu w estońskim Tartu przedstawił Margo Külaots z firmy Fortum zajmującej się ciepłownictwem i chłodzeniem. Fortum to rozwiązania wyłącznie dotyczące miast. Są wykorzystywane nie tylko w Estonii, ale także np. w Finlandii czy Polsce (Zabrze, Częstochowa).
Istniejąca w Tartu sieć ciepłownicza jest nowoczesna, umożliwia połączenie wielu systemów. – Najdobitniejszym przykładem jest to, że możemy wykorzystywać energię z odpadów produkowanych przez firmy o różnym profilu działalności. Odpady nie są składowane na wysypisku, ale większość z nich zostają przetworzona na energię. Z odpadów nieprzetwarzalnych powstają żwiry i popioły wykorzystywane np. do budowy dróg.