Cztery lata wcześniej do pracy na czarno przyznało się ponad 1,3 mln ludzi. W ciągu czterech lat najbardziej zmalała grupa tych, dla których praca nierejestrowana była jedynym zatrudnieniem. Analitycy GUS zwracają uwagę, że co 20 pracująca osoba wykonywała swoje zajęcia poza formalną gospodarką.Ekonomistów te dane nie dziwią. Twierdzą, że gdyby badanie powtórzyć teraz, to dane nie byłyby już tak dobre.
– Zatrudnienie nielegalne znacznie się zmniejszało w latach 2006–2008, bo wtedy mieliśmy szybkie tempo wzrostu gospodarczego i firmy znacząco zwiększały zatrudnienie – tłumaczy Jacek Męcina, ekspert rynku pracy. Według niego szara strefa zmniejszała się też w zeszłym roku, choć już mieliśmy do czynienia ze spowolnieniem. Pomogły w tym spore pieniądze (około 4?mld zł), jakimi dysponowały urzędy pracy na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu. Najbardziej sprzyjający wzrostowi szarej strefy w zatrudnieniu jest mijający rok. – Firmy, głównie małe i mikro, często posiłkowały się erzacami zatrudnienia, zamiast zwalniać pracowników zatrudnionych legalnie – twierdzi Męcina.
Nielegalnie pracujemy głównie w usługach. Chodzi o prace remontowe, budowlane, ogrodnicze, opiekę nad osobami starszymi, chorymi, dziećmi czy usługi krawieckie, fryzjerskie oraz korepetycje. – Część osób w ogóle nie przyznaje się do pracy nierejestrowanej albo wydaje im się, że to, co robią, jest legalne. Wydaje się, że powinniśmy założyć, iż do nielegalnej pracy nie przyznaje się co piąta, co szósta osoba, która ją wykonuje – uważa Maria Drozdowicz-Bieć, prof. SGH.
Dodatkowo w Polsce część nielegalnych usług wykonują cudzoziemcy, a ich badanie GUS nie obejmuje. Zdaniem ekonomistki nie powinniśmy się spodziewać znaczącego zmniejszenia nielegalnego zatrudnienia już w przyszłym roku. – Chociaż wzrost gospodarczy będzie stabilny i wyniesie ponad 4 proc., to wciąż wiele niepewności będzie wynikało z systemu podatkowego – mówi. 29 proc. badanych przyznało, że do pracy na czarno zachęcił ich pracodawca, proponując wyższe, ale nieopodatkowane dochody.
[ramka][b]785 tysięcy[/b] - osób przyznało się do pracy nierejestrowanej w badaniu Głównego Urzędu Statystycznego[/ramka]