Wzrost gospodarczy w UE i strefie euro w górę, Polska wśród liderów

Eurostat zrewidował w górę odczyt PKB w strefie euro i całej Unii Europejskiej w czwartym kwartale 2024 r. Polska znalazła się wśród liderów ożywienia, podobnie będzie w 2025 i 2026 r.

Publikacja: 07.03.2025 16:11

Wzrost gospodarczy w UE i strefie euro w górę, Polska wśród liderów

Foto: Adobe Stock

Z piątkowych danych Eurostatu wynika, że strefa euro urosła w czwartym kwartale 2024 r., względem trzeciego o 0,2 proc. Pierwsze szacunki, sprzed miesiąca, sugerowały stagnację (odczyt 0 proc.), dane z połowy lutego wzrost o 0,1 proc. Jednocześnie momentum wzrostu spowolniło, z 0,4 proc. kw./kw. w trzecim kwartale. Choć w czwartym kwartale względem trzeciego rosła konsumpcja prywatna, wydatki rządowe i inwestycje, to tempo tego wzrostu wyhamowało. Obniżyły się (o 0,1 proc.) eksport i import. Spadki odnotowały dwie największe gospodarki: Niemiec (-0,2 proc. kw./kw.) i Francji (-0,1 proc.).

EBC tnie prognozy dla PKB w strefie euro

Rewizja odczytu za czwarty kwartał w górę wynika m.in. z napływu nowych danych z Irlandii. Jeszcze w połowie lutego meldowano tam spadek PKB kw./kw. o 1,3 proc., teraz zaś wzrost aż o 3,6 proc. Na dane o PKB z Irlandii należy jednak patrzeć z dużą dozą ostrożnością – ich stabilność i porównywalność zaburza fakt, że to raj podatkowy m.in. dla gigantów technologicznych.

Czytaj więcej

GUS opublikował najnowsze dane. Tak rośnie PKB Polski

W ujęciu rok do roku strefa euro urosła o 1,2 proc. To najwięcej od pierwszego kwartału 2023 r., niemniej trudno tu o duży optymizm: średnie prognozy ekonomistów dla wzrostu PKB strefy euro w całym 2025 r. to, według Bloomberga, raptem 0,9 proc. (tyle co w 2024 r.). Do takiej samej wartości - w dół z 1,1 proc. - swoją prognozę w czwartek zrewidował Europejski Bank Centralny. Obniżył też o 0,2 pp. - do 1,2 proc. - prognozę wzrostu w 2026 r. „Rewizja w dół na lata 2025 i 2026 jest odzwierciedleniem spadku eksportu i nadal niskiego poziomu inwestycji, co po części wynika z dużej niepewności dotyczącej polityki handlowej oraz ogólnej niepewności politycznej” – wyjaśnił bank centralny.

Jednocześnie, jak zauważają m.in. ekonomiści banku Pekao, rewizja EBC siłą rzeczy nie uwzględnia ostatnich informacji o nowych programach wydatkowych w Niemczech i całej Unii Europejskiej. W skali całej UE powinien być to czynnik prowzrostowy.

Czytaj więcej

Luzowanie unijnych reguł fiskalnych. Ile zyska Polska?

Dobre dane i prognozy PKB dla Polski

Nieco lepiej prezentują się dane za czwarty kwartał z całej Unii Europejskiej, skąd Eurostat zaraportował wzrost gospodarczy o 1,4 proc. rok do roku i 0,4 proc. kwartał do kwartału. Nie da się ukryć, że to m.in. zasługa Polski. Nasza gospodarka urosła pod koniec ubiegłego roku o 1,3 proc. kw./kw. i 3,7 proc. r./r. (w ujęciu odsezonowanym). Pod względem dynamiki kwartalnej ustępowaliśmy tylko wspomnianej Irlandii, a także Danii (1,6 proc.), Portugalii (1,5 proc.) i Chorwacji (1,4 proc.). W ujęciu rocznym: tylko Irlandii (9,2 proc.) i Danii (4,1 proc.).

W całym 2024 r. polska gospodarka urosła realnie o 2,9 proc. i to też jeden z najwyższych wyników w całej UE. Aktualnie dane wskazują, że wyższy wzrost gospodarczy odnotowano na Malcie (6 proc.), Chorwacji (3,8 proc.), Danii (3,6 proc.), Cyprze (3,4 proc.) i Hiszpanii (3,2 proc.).

Jeszcze lepiej – zarówno jeśli chodzi o tempo wzrostu, jak i porównanie na tle innych krajów UE – ma być w 2025 i 2026 r. Zgodnie z aktualną średnią prognoz ekonomistów dla Bloomberga, w 2025 r. polska gospodarka ma urosnąć o 3,4 proc., a w 2026 r. o 3,3 proc. To kolejno druga (za Irlandią) i pierwsza najwyższa prognoza.

Gospodarka światowa
Japońska inflacja trzeci rok z rzędu powyżej celu Banku Japonii
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Gospodarka światowa
Turecki bank centralny zaskakuje podwyżką stóp procentowych
Gospodarka światowa
EBC obciął stopy procentowe. Po raz siódmy
Gospodarka światowa
Trump ostro krytykuje szefa Fedu. Chce cięcia stóp
Gospodarka światowa
PKB Chin wzrósł mocniej od prognoz - o 5,4 procent.
Gospodarka światowa
Kłopoty gospodarki amerykańskiej to kłopoty całego świata