Indeks Hang Seng coraz bliżej 30 tys. punktów

W czwartek indeks Hang Seng wzrósł o 2,57 proc. Polityczne obietnice Pekinu dotyczące zwiększenia konsumpcji krajowej i wzmocnienia sektora technologicznego napędzały popyt na akcje notowane w Hongkongu.

Publikacja: 06.03.2025 09:06

Indeks Hang Seng coraz bliżej 30 tys. punktów

Foto: Bloomberg

Foto: parkiet.com

Prym wiodą spółki technologiczne, a indeks Hang Seng Tech Index wzrósł o 4,62 proc.. Giganci technologiczni Alibaba i Baidu podskoczyli odpowiednio o 7,39 proc. i 4,00 proc. Rynki akcji w Chinach kontynentalnych również odnotowały silną dynamikę. Indeksy CSI 300 i Shanghai Composite Index wzrosły odpowiednio o 1,25 proc. i 1,05 proc.

– Znaczna poprawa wskaźnika PMI Caixin Services w połączeniu z zapowiedziami silnego wsparcia politycznego z Pekinu w celu zwiększenia konsumpcji spowodowały wzrost pozytywnych nastrojów – skomentował Brian Tycangco, redaktor i analityk w Stansberry Research.

Chiny wyznaczyły sobie cel wzrostu gospodarczego na poziomie około 5 procent do 2025 r.

Odzwierciedla to solidne perspektywy gospodarcze pomimo rosnącej niepewności na świecie, ponieważ decydenci są zdeterminowani, aby zapewnić stałe ożywienie gospodarcze za pomocą zdecydowanych i skutecznych środków.

Premier Li Qiang ogłosił w środę cel, przedstawiając raport z prac rządu na dorocznej sesji Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych do rozpatrzenia. W raporcie nakreślono szereg innych kluczowych celów rozwojowych na ten rok, w tym badaną stopę bezrobocia w miastach na poziomie około 5,5 proc., ponad 12 milionów nowych miejsc pracy w miastach oraz około 2-procentowy wzrost wskaźnika cen konsumpcyjnych.

W 2024 r. kraj osiągnął wzrost gospodarczy na poziomie 5 proc., ponieważ wpływowy pakiet polityki wraz z innymi środkami prowzrostowymi pomógł w zapewnieniu silnej dynamiki gospodarczej.

Ponieważ rok 2025 stanowi ostatni rok obowiązywania 14. planu pięcioletniego Chin (2021–2025) i ma kluczowe znaczenie dla opracowania kolejnego pięcioletniego planu obserwatorzy uważają, że polityka rządu nie tylko zapewni w tym roku trwały wzrost gospodarczy, ale także położy podwaliny pod dążenie kraju do modernizacji w dłuższej perspektywie.

Premier wyjaśnił, że cel ten, poparty potencjałem wzrostu i sprzyjającymi warunkami, zaspokaja potrzebę stabilizacji zatrudnienia, zapobiegania zagrożeniom i poprawy dobrobytu obywateli, a jednocześnie dobrze wpisuje się w średnio- i długoterminowe cele kraju.

Huang Qunhui, krajowy doradca polityczny z Instytutu Ekonomii Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, określił tegoroczny cel dotyczący wzrostu gospodarczego jako uzasadniony naukowo i realistyczny.

– W obliczu wymagającego otoczenia globalnego proaktywny i odporny cel sugeruje, że Chiny stawiają czoła niepewności dzięki jasnemu, zdecydowanemu podejściu do wzrostu – stwierdził.

W skali globalnej około 5-proc. stopa wzrostu plasuje Chiny wśród najszybciej rozwijających się głównych gospodarek świata, a wzrost gospodarczy jest równy rocznej produkcji kraju średniej wielkości.

– Osiągnięcie tegorocznych celów nie będzie łatwe i musimy podjąć żmudne wysiłki, aby je osiągnąć – powiedział premier, powołując się na wyzwania płynące z coraz bardziej złożonego i surowego otoczenia zewnętrznego, w tym rosnący unilateralizm i protekcjonizm oraz trudności wewnętrzne, takie jak niewystarczający efektywny popyt. Zaapelował, aby z większą wiarą w rozwój śmiało stawić czoła trudnościom.

Chiny przyjmą bardziej proaktywną politykę fiskalną i umiarkowanie luźną politykę pieniężną

Konkretne środki obejmują nowy wzrost długu publicznego, aby umożliwić znacznie wyższy poziom wydatków, przy deficycie rządowym wynoszącym 5,66 biliona juanów (około 790 miliardów dolarów), czyli o 1,6 biliona juanów więcej niż rok temu, oraz emisję obligacji celowych samorządów lokalnych o wartości 4,4 biliona juanów, co stanowi wzrost o 500 miliardów juanów w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Polityka pieniężna zapewni odpowiednią płynność poprzez terminowe obniżki stóp rezerwy obowiązkowej i stóp procentowych oraz większe wsparcie dla innowacji, ekologicznego rozwoju, konsumpcji, przedsiębiorstw prywatnych i małych firm, a także rynku nieruchomości i giełdy.

Mieszanka polityk odegra kluczową rolę w zapewnieniu utrzymania w tym roku silnej dynamiki gospodarczej obserwowanej w czwartym kwartale 2024 r., powiedział Tian Xuan, krajowy prawodawca i prezes Narodowego Instytutu Badań Finansowych Uniwersytetu Tsinghua.

Niedawno Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Nomura i inne światowe instytucje podniosły swoje prognozy wzrostu dla Chin. Lu Ting, główny ekonomista firmy Nomura ds. Chin, powiedział, że podwyższenie prognoz wynika z lepszych niż oczekiwano wyników gospodarczych w czwartym kwartale 2024 r., rosnących inwestycji w sektorach wschodzących, od sztucznej inteligencji po przetwarzanie w chmurze, wzrostów na giełdach oraz poprawiającej się sytuacji na rynku nieruchomości.

Dane gospodarcze Chin z początku marca wskazują na solidny początek roku 2025, jak wynika z raportu Citi Research, podkreślając odbicie zaufania konsumentów.

Wykres Dnia
Spada aktywność produkcyjna amerykańskich firm
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Wykres Dnia
Nasdaq 100 spadł o ponad 3 proc. po jastrzębich uwagach Powella
Wykres Dnia
Ren obniżył się do krytycznego poziomu, najniższego od 2023 r.
Wykres Dnia
Wysokie oczekiwania inflacyjne Amerykanów
Wykres Dnia
Agencja S&P podniosła rating kredytowy Włoch z BBB do BBB+
Wykres Dnia
Drugi najwyższy deficyt w historii USA od początku roku fiskalnego